Skocz do zawartości

Definicja - REJESTRACJA POJAZDU


biker100

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o zgłaszanie propozycji odnośnie utworzenia definicji:

- rejestracji pojazdu;

- czasowej rejestracji pojazdu;

- ...

 

Może warto rozważyć kwestię:

- okresowej rejestracja pojazdu (może coś na wzór za zachodniej granicy np. motocykle, p-py kempingowe etc.);

- tzw. "tablic warsztatowych'?

- przewidzieć możliwość wydania 3-iej TR na bagażnik rowerowy?

 

Proszę o poważne podejście do tematu, uzyskany produkt finalny zgłoszony zostanie do ustawodawcy.

 

[ Dodano: 10-09-2014, 16:20 ]

No dobrze, może rozpocznę;

 

- rejestracja pojazdu - jest to proces zainicjowany przez właściciela, właścicieli pojazdu lub osobę upoważnioną do złożenia wniosku o zarejestrowanie pojazdu w organie rejestrującym. Proces rejestracji zakończony jest wraz z wydaniem właścicielowi, właścicielom pojazdu lub osobie upoważnionej dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, naklejki kontrolnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • biker100

    18

  • Olga

    13

  • blakop

    12

  • michal_k

    9

No to zaczynajmy.

 

Zgodnie z Twoją definicją @biker żadna rejestracja czasowa nie jest rejestracją, a nadto pojazdy wyrejestrowane administracyjnie po sprzedaży w kraju pochodzenia tez nie są zarejestrowane.

 

Trudno tez ocenić czy pojazdy poruszające się a nie posiadające DR (np. DR zatrzymany, zagubiony) tez uważać za zarejestrowane??

 

I tutaj - próbujemy jakoś uzupełnić tą definicję, żeby wszystko pod nią podeszło?

Czy lepiej stworzyć kilka definicji w zależności od sytuacji? (zarejestrowany, zarejestrowany czasowo, uprzednio zarejestrowany w kraju pochodzenia itd...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej stworzyć kilka definicji w zależności od sytuacji?

 

Moim skromnym zdaniem należałoby utworzyć definicje do wszystkich przypadków z jakimi się spotykamy w WK, na SPK w życiu ogólnie rzecz biorąc. Dlatego też zaproponowałem również:

 

- rejestracji pojazdu;

- czasowej rejestracji pojazdu;

- ...

 

Może warto rozważyć kwestię:

- okresowej rejestracja pojazdu (może coś na wzór za zachodniej granicy np. motocykle, p-py kempingowe etc.);

- tzw. "tablic warsztatowych'?

- przewidzieć możliwość wydania 3-iej TR na bagażnik rowerowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces rejestracji zakończony jest wraz z wydaniem właścicielowi, właścicielom pojazdu lub osobie upoważnionej dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, naklejki kontrolnej

należy dopisać o ile jest wymagana, bo nie wszystkie pojazdy maja obowiązek ją posiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- rejestracja pojazdu, jeżeli jest wymagana - jest to proces zainicjowany przez właściciela, właścicieli pojazdu lub osobę upoważnioną do złożenia wniosku o zarejestrowanie pojazdu w organie rejestrującym. Proces rejestracji zakończony jest wraz z wydaniem właścicielowi, właścicielom pojazdu lub osobie upoważnionej dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, naklejki kontrolnej lub karty pojazdu. Ze względu na (......) rozróżniamy:

 

- czasową rejestrację pojazdu;

- okresową rejestrację pojazdu;

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie rejestracji czasowej, może lepiej ją nazwać np. pozwoleniem czasowym do poruszania się po drogach (przy posiadaniu BT i ubezpieczenia), wówczas nie myliłyby się pojęcia rejestracja a rejestracja czasowa. Rejestracja byłaby efektem finalnym po spełnieniu wszystkich formalności i wydaniem DR, TR, KP. Natomiast każda chęć poruszania się pojazdem po drogach, bez dopełnienia wszystkich formalności rejestracyjnych, byłaby pozwoleniem, na podstawie którego można by korzystać z pojazdu i załatwiać resztę formalności (oczywiście pod warunkiem ważności BT i ubezpieczenia). Wówczas nie byłoby problemu z BT przed pierwszą rejestracją, bo pozwolenie do poruszania się to nie rejestracja. Nie wypełnienie wszystkich czynności do rejestracji spowodowałoby nie zarejestrowanie pojazdu, można by było je przedłużać jak to ma miejsce z PC a chęć zarejestrowania wywołać bardzo drogim przedłużeniem pozwolenia, tak aby nie opłacało się jeździć na pozwoleniu w nieskończoność.

przewidzieć możliwość wydania 3-iej TR na bagażnik rowerowy?

Lub zezwolić na przełożenie istniejącej na bagażnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biker100, chodziło mi o to, że nie wszystkie pojazdy muszą posiadać naklejkę kontrolną, choć faktem jest, że i nie wszystkie pojazdy podlegają rejestracji ;)

 

 

- rejestracja pojazdu, jeżeli jest wymagana - jest to proces zainicjowany przez właściciela, właścicieli pojazdu lub osobę upoważnioną do złożenia wniosku o zarejestrowanie pojazdu w organie rejestrującym. Proces rejestracji zakończony jest wraz z wydaniem właścicielowi, właścicielom pojazdu lub osobie upoważnionej dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, naklejki kontrolnej o ile jest wymagana lub karty pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej tu widzę idziecie w stronę zdefiniowania procesu samej rejestracji, a nie określonej sytuacji administracyjno-prawnej pojazdu.

 

No i co z pozostałymi definicjami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z pozostałymi definicjami?
no właśnie, miałem nadzieję na większe zainteresowanie ale...

Może poczekajmy na Olgę i Michała no i może jakaś propozycja od Ciebie jako byłego pracownika WK?

 

[ Dodano: 10-09-2014, 20:13 ]

Może ustosunkujesz się może najpierw do samych "rejestracji form"? i do proozycji adam1501

Odnośnie rejestracji czasowej, może lepiej ją nazwać np. pozwoleniem czasowym do poruszania się po drogach (przy posiadaniu BT i ubezpieczenia), wówczas nie myliłyby się pojęcia rejestracja a rejestracja czasowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś takiego :? (tylko nie zakrzyczeć mnie :))

 

Rejestracja pojazdu-finalny etap procesu dopuszczającego pojazd do poruszania się po drogach publicznych.

 

Rejestracja czasowa pojazdu-jeden z etapów procesu dopuszczającego pojazd do poruszenia się po drogach publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd zarejestrowany - pojazd, dla którego został wydany dowód rejestracyjny; w czasie od wydania tego dowodu do wyrejestrowania pojazdu, a w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą - do czasu administracyjnego wyłączenia pojazdu z ruchu

 

Pojazd czasowo zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano pozwolenie czasowe; w czasie od wydania tego pozwolenia do upływu terminu jego ważności.

 

 

Wprowadzenie takich definicji pociąga za sobą konieczność zmiany:

 

art. 71, w którym trzeba by dodać "zarejestrowany lub czasowo zarejestrowany"

art. 72, w którym można by rozdzielić dokumenty wymagane do rejestracji oraz czasowej rejestracji

art. 73, w którym trzeba by dodać "rejestracji lub czasowej rejestracji"

 

 

Wobec powyższego, definicja rejestracji (o ile w ogóle konieczna?) mogłaby brzmieć:

 

Rejestracja - proces administracyjny zakończony wydaniem dowodu rejestracyjnego

Czasowa rejestracja - proces administracyjny zakończony wydaniem pozwolenia czasowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam, według mnie, nie potrzebna jest definicja rejestracji, ale definicje: pojazdu zarejestrowanego i pojazdu zarejestrowanego czasowo.

 

Myślę jak to ładnie ułożyć :-P

 

[ Dodano: 10-09-2014, 20:41 ]

Michał myśli szybciej :-P

 

Uważam, że definicje podane przez Michała są "szkieletem". Trzeba je trochę uzupełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczynę zamoty trza zmienić, a nie skutek.

Bo coś mi się zdaję, że mowa tam o rejestracji ("przed pierwszą rejestracją"), a nie o czasowej rejestracji.

Mi akurat nie przeszkadza o rejestracji wzmianka. Dlatego czasowej do badań "wymagam". ;)

No, ale tak jak napomknąłem wyżej..., a zamilknę. Chociaż jeszcze jedna definicja się ciśnie; pojazd zarejestrowany na stałe i czasowo zarazem. :hah:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, Olga jakie jest Wasze zdanie w temacie tak jak zaproponowałem "rejestracji okresowe" np. motocykle, kampery etc. to co porusza się po drogach sezonowo?

 

[ Dodano: 10-09-2014, 20:51 ]

pojazd zarejestrowany na stałe i czasowo zarazem
no właśnie czy ta pierwsza nie wyklucza drugiej?

 

[ Dodano: 10-09-2014, 20:52 ]

Uważam, że definicje podane przez Michała są "szkieletem". Trzeba je trochę uzupełnić.

Olgo szkielet najważniejszym jest i zgadzam się z Tobą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie jest Wasze zdanie w temacie tak jak zaproponowałem "rejestracji okresowe" np. motocykle, kampery etc. to co porusza się po drogach sezonowo?

 

Tu bardziej widzę pole do rozszerzenia czasowego wycofania z ruchu niż ograniczenia rejestracji do okresowej.

 

no właśnie czy ta pierwsza nie wyklucza drugiej?

 

Przy moich definicjach jedna nie wyklucza drugiej - i tak ma być. Tzn. pojazd zarejestrowany może być w tym samym czasie zarejestrowany czasowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jeszcze jedna definicja się ciśnie; pojazd zarejestrowany na stałe i czasowo zarazem. :hah:

 

Dokładnie. Zastanawiał się ktoś czasami jaki jest status pojazdu zarejestrowane od lat "na stałe", ale dla którego nagle wydaje się pozwolenie czasowe (np. dojazd na badanie itp.) Co tak naprawdę dzieje się z tym pojazdem od strony rozstrzygnięcia administracyjnego? Niby jest zarejestrowany, a tu nagle kolejna decyzja rozstrzygająca, że jest rejestrowany czasowo? Co z postanowieniem poprzedniej decyzji? Wygasa? No i w drugą stronę - kończy się rejestracja czasowa to co? Postanowienia poprzedniej decyzji znów wracają do mocy?

 

I taki przypadek praktyczny - dostałem decyzję o rejestracji czasowej na 30 dni (no bo tak z automatu wyszło) - ale badanie zrobiłem w godzinę i wracam do WK. Oddaję PC i... No właśnie - decyzja była na 30... Więc jak?

Od strony administracyjnej naprawdę to dziwne wszystko.

 

Ja to się w ogóle zastanawiam czy rejestracja czasowa to powinna być decyzja. Moim zdaniem wyłącznie postanowienie.

 

No i odwieczny dylemat - naprawdę najpierw PC a potem badanie, czy jednak odwrotnie?

Czy faktycznie WK powinny wydawać te PC na nie wiadomo co? Przyczepka SAM do pierwszego badania to wręcz książkowy przykład paradoksu.

Czy przy PC na wniosek w celu naprawy, badań itp. nie powinny być ustawowe ograniczenia co do możliwości poruszania się, jak i podkreślona odpowiedzialność kierującego za stan pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiał się ktoś czasami jaki jest status pojazdu zarejestrowane od lat "na stałe", ale dla którego nagle wydaje się pozwolenie czasowe (np. dojazd na badanie itp.) Co tak naprawdę dzieje się z tym pojazdem od strony rozstrzygnięcia administracyjnego? Niby jest zarejestrowany, a tu nagle kolejna decyzja rozstrzygająca, że jest rejestrowany czasowo? Co z postanowieniem poprzedniej decyzji? Wygasa? No i w drugą stronę - kończy się rejestracja czasowa to co? Postanowienia poprzedniej decyzji znów wracają do mocy?

 

Uważam, że pojazd może być zarejestrowany i zarejestrowany czasowo jednocześnie (np. dojazd na badanie). Decyzja o czasowej rejestracji nie przekreśla decyzji o rejestracji - którą zmienia dopiero decyzja o kolejnej rejestracji albo wyrejestrowaniu. Dlatego właśnie zaproponowałem takie definicje, że jedna nie wyklucza drugiej.

 

Ja to się w ogóle zastanawiam czy rejestracja czasowa to powinna być decyzja. Moim zdaniem wyłącznie postanowienie.

 

To jest już drugorzędna kwestia, poza PORD.

 

No i odwieczny dylemat - naprawdę najpierw PC a potem badanie, czy jednak odwrotnie?

Czy faktycznie WK powinny wydawać te PC na nie wiadomo co? Przyczepka SAM do pierwszego badania to wręcz książkowy przykład paradoksu.

Czy przy PC na wniosek w celu naprawy, badań itp. nie powinny być ustawowe ograniczenia co do możliwości poruszania się, jak i podkreślona odpowiedzialność kierującego za stan pojazdu?

 

To wszystko wymaga doprecyzowania, ale nie ma związku z definicjami, o których mówimy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze wprowadzić TDR (tymczasowy dowód rejestracyjny-jako dokument)- (w przypadku kiedy pojazd jest zarejestrowany a ma wymieniany DR)

I wtedy będzie:

-pojazd zarejestrowany czasowo PC

-pojazd zarejestrowany-DR lub TDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taki przypadek praktyczny - dostałem decyzję o rejestracji czasowej na 30 dni (no bo tak z automatu wyszło) - ale badanie zrobiłem w godzinę i wracam do WK. Oddaję PC i... No właśnie - decyzja była na 30... Więc jak?

Od strony administracyjnej naprawdę to dziwne wszystko.

Dlatego zaproponowałem zmianę rejestracji czasowej na pozwolenie, tak aby nie było decyzji administracyjnej.

Pozwolenie wskazywałoby na rozpoczęty proces rejestracyjny i możliwość korzystania z pojazdu ale finalnie jeszcze nie zarejestrowany i tak naprawdę nie posiadający żadnej decyzji administracyjnej.

Co do rejestracji czasowej, dla wskazywanych pojazdów, wystarczyłoby wydać stosowny dokument z magistratu (lub też dokonać adnotacji w CEPie) o czasowym usunięciu pojazdu z eksploatacji i np. zdeponowaniu TR. Pojazd pozostaje zarejestrowany ale z powodu braku TR nie porusza się, z chwilą przywrócenia do użytkowania właściciel wraca do magistratu odbiera TR (usuwa się stosowny zapis w CEPie) i dalej korzysta z pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd czasowo zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano pozwolenie czasowe; w czasie od wydania tego pozwolenia do upływu terminu jego ważności.

Skoro już w momencie oddania do WK pozwolenia czasowego "kończy się" zarejestrowanie czasowe pojazdu, to już w definicji powinno być to uwzględnione.

Zatem proponuję uzupełnienie:

Pojazd czasowo zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano pozwolenie czasowe; w czasie od wydania tego pozwolenia do momentu zwrócenia go do organu rejestrującego, nie dłużej jednak niż do upływu terminu na jaki zostało wydane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd czasowo zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano pozwolenie czasowe; w czasie od wydania tego pozwolenia do momentu zwrócenia go do organu rejestrującego, nie dłużej jednak niż do upływu terminu na jaki zostało wydane.

 

Odwróciłbym "ważność" terminu w ten sposób:

 

Pojazd czasowo zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano pozwolenie czasowe; w czasie od wydania tego pozwolenia do upływu terminu jego ważności, nie dłużej jednak niż do momentu zwrócenia go do organu rejestrującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam też zwrócić uwagę na to, o czym wspomniał blakop, a o czym ja wielokrotnie już pisałam.

Konieczne jest wprowadzenie w PoRD ograniczeń dla kierującego pojazdem z wydanym PC z art. 74 ust. 2.2c!

Np:

- nie może przewozić pasażerów

- ograniczenie w prędkości do...?

 

[ Dodano: 10-09-2014, 21:55 ]

Masz rację Michał - tak lepiej brzmi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczne jest wprowadzenie w PoRD ograniczeń dla kierującego pojazdem z wydanym PC z art. 74 ust. 2.2c!

Np:

- nie może przewozić pasażerów

- ograniczenie w prędkości do...?

- a co z literkami a i b?

A kto i na podstawie czego miałby dokonywać takich ograniczeń?

Bo chyba tylko WK jak wyczyta w umowie spreparowane bądź i nie uszkodzenia w samochodzie. Co z czasem wymazałoby takie zapiski raz na zawsze.

Każdemu po 40 kilometrów na godzinę z urzędu?

Policja w pokwitowaniu raczej nie zezwala na używanie pojazdu. No proszę „używanie”. Czy to jednoznaczne z dopuszczaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.