Skocz do zawartości

Volvo


Broker

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy mam pytanie, ma przyjechać na OBT po raz pierwszy Autobus firmy Volvo. Sprowadzony został z Norwegii,Autobus nie posiada tachografu,był wykorzystywany w komunikacji podmiejskiej.Co ja mam z tym fantem zrobić?Pomożecie koledzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprowadzony został z Norwegii,Autobus nie posiada tachografu,był wykorzystywany w komunikacji podmiejskiej.Co ja mam z tym fantem zrobić?Pomożecie koledzy?

 

A gdzie będzie wykorzystywany w Polsce w jakiej komunikacji ::?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić badanie techniczne :?:

Odpowiedź godna "miszcza".

 

[ Dodano: 31-10-2014, 11:53 ]

A gdzie będzie wykorzystywany w Polsce w jakiej komunikacji ::?

Wnioskując z pytania, w kraju ten tachograf będzie potrzebny.

Chodzi raczej o wynik badania. Czy w pojeździe niezarejestrowanym można zamontować i zalegalizować tachograf? Jak powinna być kolejność, najpierw badanie z wynikiem N i dopiero montaż tachografu, czy odwrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskując z pytania, w kraju ten tachograf będzie potrzebny.

Niekoniecznie , powinieneś pogrzebać w prezentach od Mikołaja . Do Brokera poszło na maila .

 

[ Dodano: 31-10-2014, 21:00 ]

I znalazłem coś co można wrzucić

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CC8QFjAC&url=http%3A%2F%2Fec.europa.eu%2Ftransport%2Fmodes%2Froad%2Fsocial_provisions%2Fdoc%2Ftrace_explanatory_text_pl.pdf&ei=AehTVKfOMcriasn1gYgF&usg=AFQjCNGBgKBboEoj8AEysiDyXbeZJDddhw&bvm=bv.78677474,d.d2s&cad=rja

strona 28 , ustawa o czasie pracy kierowcy też się kłania.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040920879

Art. 29.

1. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kategorie pojazdów, o których mowa w art. 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 561/2006, wyłącza się ze stosowania art. 5–9 tego rozporządzenia.

2. Kategorie pojazdów, o których mowa w ust. 1, wyłączone są z zakresu stosowa-nia rozporządzenia (EWG) nr 3821/854).

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=uriserv:OJ.L_.2006.102.01.0001.01.POL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprowadzony został z Norwegii,Autobus nie posiada tachografu,był wykorzystywany w komunikacji podmiejskiej.Co ja mam z tym fantem zrobić?Pomożecie koledzy?

 

A gdzie będzie wykorzystywany w Polsce w jakiej komunikacji ::?

 

Podmiejskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem zatem na pytanie dotyczące tachografu - niestety będę chciał zachęcić użytkownika Broker do przeczytania DzU 951.

Nie rób z siebie policjanta, tylko odpowiedz na moje pytanie (ponieważ napisałeś brak tachografu).

Dla jakiego pojazdu tachograf jest wymagany :?::ok

Na pewno dostałeś podpowiedź od Dario64. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże napisać "tak musi mieć bo..." lub "nie musi mieć gdyż.... chyba że...." etc.

 

Lepiej palnąć, że należy zrobić badanie techniczne. Co za Złota Myśl...

 

Kiedyś to forum było inne :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże napisać "tak musi mieć bo..." lub "nie musi mieć gdyż.... chyba że...." etc.

Przecież napisałem gdzie znaleźć - bo jest to dokument podstawowy, który diagnosta ma znać.

zachęcić użytkownika Broker do przeczytania DzU 951......

Dla jakiego pojazdu tachograf jest wymagany :?::ok

;)

Lepiej palnąć, że należy zrobić badanie techniczne. Co za Złota Myśl...

Nie wiem kto tak "palnął" - być może miał rację.

Kiedyś to forum było inne :?

Tak i na zadane pytania odpowiadali.

A jak nie posiądzie wiedzy to zawsze będzie czekał na podpowiedź robić badanie - nie robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop napisał/a:

Kiedyś to forum było inne :?

 

Tak i na zadane pytania odpowiadali.

 

Jak widać wszystko się zmienia i co niektórzy swą wiedzę zaczynają uważać za dobro wyższego rzędu i najchętniej z tego tytułu jakieś tantiemy by pobierali :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Niezbędniku diagnosty wydanego przez Automex na stronie 475 jest opracowanie Sławomira Zachara na temat sprawdzania tachografu ,jakby ktś mógł to wrzucić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać wszystko się zmienia i co niektórzy swą wiedzę zaczynają uważać za dobro wyższego rzędu i najchętniej z tego tytułu jakieś tantiemy by pobierali :(
Jeżeli uważasz, że znajomość 951 tzw "32" jest wiedzą tajemną to proszę napisz.

Wtedy napisze paragrafami z rozporządzenia 951 w jakich samochodach wymagamy tachografu jak nie jest zamontowany. :ok

 

[ Dodano: 03-11-2014, 19:48 ]

Chce tylko, żeby zajrzał do dokumentu, który wszyscy znamy - znaczy się teraz wynika powinniśmy znać. Jak widać nie wszyscy widzą jak go czytać. :oops:

 

[ Dodano: 03-11-2014, 19:50 ]

Proszę broker lub daniel539 odpowiedzcie na pytanie:

W jakich pojazdach wymagamy tachografu jak nie jest zamontowany zgodnie z DZU 951 :?:

Jeżeli nie znacie odpowiedzi odpowiem wtedy wprost - tylko napiszcie, że dalej nie wiecie :ok

 

[ Dodano: 03-11-2014, 20:48 ]

A może blakop wam pomoże jako przyszły kierownik OSKP :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Niezbędniku diagnosty wydanego przez Automex na stronie 475 jest opracowanie Sławomira Zachara na temat sprawdzania tachografu ,jakby ktś mógł to wrzucić :)

 

Nie jest to na str.475 tylko na 471(opracowanie z roku 2014).

 

 

".....Diagnosta nie ma prawa dać "N" z powodu braku tacho....

 

Diagnosta sprawdza tacho jedynie przy badaniu warunków dodatkowych dla

-autobusu do 100km/h

-pojazdu przeznaczonego do przewozu mat.niebezpiecznych

-pojazdu w transporcie miedzynarodowym

-pojazdów przeznaczonych do nauki i egzaminowania(kat. C1,C,D1,D) po dniu 30.09.2013....."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać wszystko się zmienia i co niektórzy swą wiedzę zaczynają uważać za dobro wyższego rzędu i najchętniej z tego tytułu jakieś tantiemy by pobierali :(
Jeżeli uważasz, że znajomość 951 tzw "32" jest wiedzą tajemną to proszę napisz.

Wtedy napisze paragrafami z rozporządzenia 951 w jakich samochodach wymagamy tachografu jak nie jest zamontowany. :ok

Pomimo zadania wprost pytania: W jakich pojazdach wymagamy tachografu jak nie jest zamontowany zgodnie z DZU 951 :?:

 

Nie do broker, daniel539 czy też blakopa

 

W zamian za to dostałem odpowiedz na podstawie jednego z "kompendium" wiedzy. (pominę fakt czy ktoś pobiera za to tantiemy, ale wiem że chętnie za to zapłacą diagności)

 

Nie wiem też, czy nie było prościej odpowiedzieć na pytanie, ale w związku z tym, że wiedza zawarta w DZU 2013 r. poz 951 jest wiedzą wyższego rzędu i aby jeszcze raz podkreślić, że za działalność na rzecz diagnostów nie POBIERAM WYNAGRODZENIA - (takie teksty skłaniają mnie do tego aby nie pisać na tym forum, gdyż i tak dużo czasu WOLNEGO poświęcam na działalność na rzecz diagnostów w OSDS-e), mam nadzieję przybliżyć dokument, na podstawie którego wiedzę tajemną uzyskałem.

 

Na podstawie DZU 2013 r. 951 (źródło http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000951).

Założenie: Brak Tachografu w samochodzie podlegającym badaniu technicznemu.

Pytanie: Na podstawie jakich paragrafów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych

pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia diagnosta ma wiedzieć w którym pojeździe tachograf jest wymagany :?:

Odpowiedź:

§ 23 ust 4. autobus powinien być wyposażony w:

1) przyrząd kontrolny - tachograf samochodowy o zakresie pomiarowym co najmniej do 125 km/h;

komentarz - dla autobusu o dopuszczalnej prędkości do 100 km/h - wynika to z tytułu rozdziału (6) w którym jest cytowany paragraf 23.

§ 43. 1. Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania, z zastrzeżeniem ust. 2, powinien być wyposażony w:

1) przyrząd kontrolny - tachograf samochodowy; przepis stosuje się do pojazdów wymienionych w ust. 4 pkt 5-8 i 11;

komentarz: Niestety trzeba tu zajrzeć do paragrafu 43 ust 4, aby dowiedzieć się które pojazdy przeznaczonego do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się

o uprawnienia do kierowania (wynika to z tytułu rozdziału (12) w którym ten paragraf jest.

To teraz spróbujmy dotrzeć do jakich pojazdów przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania nie wymaga się tachografów na podstawie § 43 ust 2:

2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się do:

1) do pojazdów, o których mowa w ust. 4 pkt 1-4;

2) pojazdu osoby niepełnosprawnej posiadającej orzeczenie lekarskie z adnotacją, że może prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do określonego rodzaju schorzenia.

komentarz: Zacznę od pkt 2 - w skrócie można powiedzieć, że dla pojazdu po przystosowaniu go dla osoby niepełnosprawnej.

niestety pkt 1 odsyłą do § 43 ust. 4 pkt 1-4; pozwolicie, że zacytuję w skróconej wersji:

4. Pojazd przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania w zakresie danej kategorii prawa jazdy powinien odpowiadać następującym warunkom:

1) motorower dwukołowy w zakresie kategorii AM(...)

2) motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A1 (...)

3) motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A2

4) motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A (...)

4a) pojazd czterokołowy w zakresie prawa jazdy kategorii B1 powinien(....)

4b)samochód osobowy(.....)

4c) zespół pojazdów w zakresie prawa jazdy kategorii B (.....) pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla oraz przyczepy, której:

komentarz: tachografu nie wymagamy (dotyczy nauki jazdy) w skrócie: motorowerach, motorach, pojazd czterokołowy, samochód do 3,5 tony.

Za to wymagamy (§ 43 ust. 4 pkt 5-8 i 11):

5) samochód ciężarowy w zakresie kategorii C (...)

7) autobus w zakresie kategorii D (...)

8) autobus w zakresie kategorii D1 (....)

(......)

11) ciągnik siodłowy z naczepą w zakresie kategorii C+E

komentarz: tachograf jest wymagany dla pojazdów (dotyczy nauki jazdy): samochód ciężarowy (istotny tonaż), autobus, ciągnik siodłowy.

 

NIESTETY nie ma tu wymienionych pojazdów ADR, dla których wymaga się tachograf, ale nawet nie znając ( :evil: ) wymagań dla pojazdów ADR, można to się dowiedzieć z DzU. 2012 r. poz. 996. W tym rozporządzeniu dowiemy się też o

9. DODATKOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU, DLA KTÓREGO OKREŚLONO DODATKOWE WYMAGANIA TECHNICZNE W MIĘDZYNARODOWYCH POROZUMIENIACH DOTYCZĄCYCH MIĘDZYNARODOWEGO TRANSPORTU DROGOWEGO

- ale już nie mam czasu WOLNEGO, aby przybliżyć tą tajemną wiedzę diagnosty samochodowego. ::D::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - jestem laikiem. Nie znam się w ogóle. I już nie aspiruję na kierownika SKP (Prezesa co najmniej). Ma być ten tachograf w tym pojeździe z tematu czy nie? Proszę o uzasadnienie bez zawiłych przepisów i wariantów z nich wynikających. Bo skończymy jak z TDT na lawetę dwupoziomową - czyli nadal wiadomo, że nic nie wiadomo... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być ten tachograf w tym pojeździe z tematu czy nie?
Proszę o uzasadnienie bez zawiłych przepisów i wariantów z nich wynikających.

Sorry blakop, ale zadałeś pytanie tak że trzeba by zacząć wykład od początku .

O tym czy ten autobus ma mieć tacho zadecyduje to

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przewozu drogowego:

a) pojazdami używanymi do przewozu osób w ramach przewozów regularnych, których trasa

nie przekracza 50 km;

a mówiąc po chłopsku ,sposób jego użytkowania . Diagnosta nie ma możliwości sprawdzenia kto i do czego będzie używał ten autobus , w momencie badania ,brak tacho nie interesuje diagnosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być ten tachograf w tym pojeździe z tematu czy nie? Proszę o uzasadnienie bez zawiłych przepisów i wariantów z nich wynikających.

 

ma przyjechać na OBT po raz pierwszy Autobus firmy Volvo. Sprowadzony został z Norwegii,Autobus nie posiada tachografu,
Jeżeli do tych warunków dodamy pytanie:

Czy mogę przeprowadzić badanie okresowe z wynikiem pozytywnym pomimo braku tachografu :?:

Odpowiedź brzmi tak.

Ponieważ autobus nie posiada tachografu, więc sprawdzamy czy nie ma takiego wymogu.

Najprościej napiszę to tak:

Ponieważ nie jest przeprowadzane badanie dodatkowe, to nie jest wymagany :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że jakby tak dobrze poszukać, to są linie miejskie, których długość może przekraczać 50 km... Co wtedy?
Wtedy to jest problem itd, a nie diagnosty :evil:

Ewentualnie właściciela pojazdu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ketiw38, jak uporczywie domagasz się od kogoś odpowiedzi to zadaj sobie trud i sprawdź, kiedy ta osoba ostatnio była obecna na forum :!:

Diagnosta nie ma możliwości sprawdzenia kto i do czego będzie używał ten autobus , w momencie badania ,brak tacho nie interesuje diagnosty.

Też tak uważam. Podobnie jest z samochodami ciężarowymi jeżdżącymi na tzw. użytek własny, które nie muszą posiadać tachografu a ponieważ diagnosta nie ma instrumentów prawa do sprawdzania sposobu wykorzystania pojazdu to brak tachografu na OBT mnie nie interesuje. Oczywiście nie dotyczy to pojazdów, które na mocy rozporządzenia musza posiadać tachografy hak np. pewne pojazdy przeznaczone do nauki jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ autobus nie posiada tachografu, więc sprawdzamy czy nie ma takiego wymogu.

 

Ja jeszcze może podpowiem, że jeśli pojazd ma tacho, ale go mieć nie musi to i tak tacho ma być zalegalizowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że jakby tak dobrze poszukać, to są linie miejskie, których długość może przekraczać 50 km... Co wtedy?

Nie sprawdziliby tego zanim tę magiczną liczbę wymyślili ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.