Skocz do zawartości

Odbiór przez TDT a wentylacja SKP


AUTO-SERWIS

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • zjc

    6

  • Wojciech Jania

    4

  • wald

    4

  • Jackow

    4

U mnie też nie sprawdzali wydajności ,bo brak kryterii w/g nowego Rozporządenia.

Ma być i ma zapewniać awaryjną wymianę powierza.Sprawdzali czujniki, które wprawiły w ruch wentylację i było OK

Czujnik metanu pod sufitem został sprawdzony organoleptycznie, czyli jest i świeci to OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie : jak powinny być rozmieszczone poszczególne czujniki?

jestem przed odbiorem przez TDT.

 

 

Najlepiej zaglądnij do instrukcji dołączonej przy każdym czujniku.

Czujnik metanu napewno pod sufitem, gazu LPG przy podłodze,lub w kanale, a CO po lewej stronie przy stanowisku analizatorów (mój jest na wysokości 1,2 m.)jak w instrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawdzali tylko czy jest wywiewna i nawiewna ale bez pytań o wydajność. A sprawa czujników gazu to czujnik LPG około 15 cm nad powierznią ławy lub kanału, ziemny pod sufitem a CO na wysokości około 1,5 m nad powierzchnią - takie zalecenia zostawił dozór ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam montowała firma instalacje i dostaliśmy DT tej instalacji jak się komuś przyda to zacytuje pkt 6. opracowania.

"celem instalacji jest intensywny nawiew świeżego powietrza do kanału SKP. Zgodnie z zaleceniami (VDI 2053, Art. I 09.89) należy przyjąć , że jednostkowa emisja substancji szkodliwych nie przekracza niżej wymienionych ilości (w przeliczeniu na jeden pojazd):

-objętość spalin 17,5 mn3/h

-zawartość CO 5,0 % obj

-objętość CO 0,60 mn3/h

W rzeczywistości ilość spalin, zawartość w nich, CO są różne i zależą od rodzaju pojazdu, jego wielkośći i stanu technicznego, a podane wyżej wlk są wartościami granicznymi przyjmowanymi do obliczeń."

Teraz dalsza część po opuszczeniu kilku zagadnień :

"Rzeczywista kubatura kanałów wynosi 28,7 m3. Dla obliczeń przyjęto 29 m3. Przy przyjętych założeniach wymagana ilość świeżego powietrza wynosi 174 m3/h.. Jednak dla tego typu obiektów nie powinna być mniejsza 4-5 wymian na godzine.Do nawiewu zastosowano wentylator kanałowy typu TD 800/200 o wydajności 880m3/h. Daje to w rzeczywistości 30-krotną wymianę powietrza w przestrzeni kanałów."

 

Tak naprawde jest tam jeszcze mowa o tłumikach dźwięku i pare innych sprawach.Co to za norma VDI i art. zawarte to nie jestem wstanie pomóc. Dokumentacja jest jak książka więc nie bardzo wiadomo co cytować.

Jedyna rzecz na co trzeba zwrócić uwage to osobna sprawa wentylacji kanałów i Pozostałej części SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie : jak powinny być rozmieszczone poszczególne czujniki?

jestem przed odbiorem przez TDT.

pozdrawiam

U nas jest:

czujnik LPG około 20 cm nad powierzchnia stanowiska

czujnik CNG ok. 30 cm od sufitu

czujnik CO ok. 150 cm nad powierzchnią stanowiska

i było OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO na wysokości około 1,5 m nad powierzchnią - takie zalecenia zostawił dozó

mam czujnik CO typ CGS2/1 CO 1P i w/g instrukcji montażu należy go zamontować 30cm od podłogi .TDT nie może zostawić takich zalecen -wszystko zalezy od typu czujnika i instrukcji montażu producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

widzę, że temat się kończy. Zdam ja pytanie, czy w kanale posiadacie tylko nawiew? jeśli również "wywiew" to ma byc zabezpieczenie "antywybuchowe"

 

a swoją drogą, teraz jak zostały złagodzone warunki /do 31.12.210r./ to pozostałe wymogi są sprawdzane bardzo szczegółowo i podejrzewam za brak napisu PODSTAWOWA będzie decyzja odmowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat indywidualnych wyciągów spalin a w szczególności o końcówkach do różnych typów pojazdów. Mamy balansowy odsysacz spalin zamontowany na kanale samouszczelniającym wzdłóżcałej hali, TDT zakwestionowało nam brak różnego rodzaju końcówek na rury wydechowe, ponoć jedna uniwersalna nie wystarcza. Problem w tym, że firma Klimawent z Gdyni nie rozumie o co TDT chodzi i są skłonni zaprojektować nam te końcówki tyle, że nie wiedzą po co i jak mają wyglądać, już nam przesłali jedną propozycję ale ciekawe czy to wystarczy. Sam Klimawent był zaskoczony gdyż sprzedając nam ten wyciąg dał na niego Certyfikat i ITS puścił a TDT nie.

Jakie wy macie końcówki na rury wydechowe i czy komuś się czepiali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zwykłą, metalową końcówkę z klapką i końcówką na sondę do analizatora spalin i nikt się nigdy nie czepiał (nawet TDT)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat indywidualnych wyciągów spalin a w szczególności o końcówkach do różnych typów pojazdów. Mamy balansowy odsysacz spalin zamontowany na kanale samouszczelniającym wzdłóżcałej hali, TDT zakwestionowało nam brak różnego rodzaju końcówek na rury wydechowe, ponoć jedna uniwersalna nie wystarcza. Problem w tym, że firma Klimawent z Gdyni nie rozumie o co TDT chodzi i są skłonni zaprojektować nam te końcówki tyle, że nie wiedzą po co i jak mają wyglądać, już nam przesłali jedną propozycję ale ciekawe czy to wystarczy. Sam Klimawent był zaskoczony gdyż sprzedając nam ten wyciąg dał na niego Certyfikat i ITS puścił a TDT nie.

Jakie wy macie końcówki na rury wydechowe i czy komuś się czepiali.

 

Mam dokładnie taki sam odsysacz spalin. Słyszałem że TDT kwestionuje jego uniwersalność ( chodzi właśnie o końcówki ), pomimo że przyrząd posiada aktualny certyfikat ITS. Myślałem ze to żart ,teraz widzę że nie.

 

Jak coś się dowiesz więcej prosze o pryw. wiadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. nie jestem samolubem, przecież takie odsysacze zamontowane są nie tylko w naszych SKP. Poprostu dla mnie stało sie to problemem na teraz ( a nawet na przedwczoraj) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z § 15 pkt. 6 rozporządzenia dot. wymagań na skp "czujnik nadmiernego poziomu tlenku węgla, który może automatycznie uruchamiać wentylację",pytanie: czy jest tak , że podczas odbioru skp przez panów z TDTwentylacja musi być uruchamiana automatycznie?

w kilku postach spotkałem się ze stwierdzeniem, że sprawdzane było automatyczne włączanie wentylacji.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzane było automatyczne włączanie wentylacji.

pozdrawiam

automatyka włączania wentylacji nie jest wymagana i przynajmniej u nas panowie z TDT nie mieli tutaj zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może włączać nie znaczy musi

 

Ja rozpatrywałem ten temat od drugiej strony. U mnie było tak ,że włączenie wentylacji było możliwe tylko przez czujniki. Doszedłem do wniosku ,że to jest nieprawidłowo musi być też możliwość włączenia ręcznego. Więc zamontowano dodatkowo.... pstryczek elektryczek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z § 15 pkt. 6 rozporządzenia dot. wymagań na skp "czujnik nadmiernego poziomu tlenku węgla, który może automatycznie uruchamiać wentylację",

 

tylko to znowu zależy od interpretacji i chęci rozumienia tekstu bo wg mnie można go zinterpretować dwojako:

 

1. "może" uruchamiać - ale nie musi

2. "może" znaczy jest wstanie załączyć wentylację

 

Teraz jaką opcję wybierze TDT ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "może" uruchamiać - ale nie musi

2. "może" znaczy jest wstanie załączyć wentylację

 

Teraz jaką opcję wybierze TDT ???

 

Proste....orzeł ,czy reszka :mrgreen: Dlatego mam teraz możliwość włączenia ręcznego jak również przez czujniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "może" uruchamiać - ale nie musi

2. "może" znaczy jest wstanie załączyć wentylację

 

Teraz jaką opcję wybierze TDT ???

 

Proste....orzeł ,czy reszka :mrgreen: Dlatego mam teraz możliwość włączenia ręcznego jak również przez czujniki.

 

i mucha nie siada :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.