Skocz do zawartości

Błąd w VD czy mojego rozumowania - skierowany przez starostę


winwoj
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka stacja kontroli pojazdów jest upoważniona do badania pojazdu skierowanego przez starostę w celu ustalenia danych niezbędnych do rejestracji pojazdu?

a) każda stacja kontroli pojazdów

b) stacja okręgowa lub stacja z dodatkowym uprawnieniem "e"

c) tylko stacja okręgowa

 

No i teraz tak: ekipa z Autotransbud Kraków ustaliła odpowiedź a) jako prawidłową posiłkując się Art. 83 ust. 1 pkt.1 lit b ustawy.

 

Art. 83. ust. 1. Badanie techniczne jest przeprowadzane na koszt właściciela lub posiadacza pojazdu, w:

1) podstawowej stacji kontroli pojazdów – w zakresie:

a) okresowego badania technicznego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z zastrzeżeniem lit. c,

b) dodatkowych badań technicznych w odniesieniu do pojazdów, o których mowa w lit. a, z zastrzeżeniem ust. 1a,

 

ok. Ale, sprawdzając opis rozszerzeń badań z zał. nr 9 Rozp. o zakresie badań 996 mamy:

 

e – pojazdów skierowanych na badania techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, dla których wymagane jest specjalistyczne badanie, oraz pojazdów, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym,

 

Można by się tym nie zajmować i nie komplikować sobie życia, jak mówią koledzy, ale nie daje mi spokoju wiedza o wygasaniu dodatkowych rozszerzeń badań typu to "e"... Wprawdzie objaśnienie "e" mówi o badaniu specjalistycznym a przecież takie nie istnieje w ustawie PoRD. No to aby się uspokoić zasięgam treści Art. 83 ust.3 pkt. 5 :

 

3. Stację kontroli pojazdów może prowadzić przedsiębiorca, który:

1) posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) nie jest przedsiębiorcą, w stosunku do którego otwarto likwidację lub ogłoszono upadłość;

3) nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko dokumentom – dotyczy osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej;

4) posiada wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz warunki lokalowe gwarantujące wykonywanie odpowiedniego zakresu badań technicznych pojazdów zgodnie ze szczegółowymi warunkami przeprowadzania tych badań;

5) posiada poświadczenie zgodności wyposażenia i warunków lokalowych z wymaganiami odpowiednio do zakresu przeprowadzanych badań wpisanego do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów;

6) zatrudnia uprawnionych diagnostów.

 

a te rozszerzenia wygasają 31.12.2015 (USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. Dz. U. nr 97 poz. 802 - Art.5):

Art. 5. 1. Poświadczenia, o których mowa w art. 83 ust. 3 pkt 5 ustawy, o której mowa w art. 1, wydane dla podmiotów prowadzących stację kontroli pojazdów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane.

2. Podmioty, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają badanie techniczne pojazdów w zakresie określonym w posiadanym poświadczeniu, o którym mowa w art. 83 ust. 3 pkt 5 ustawy, o której mowa w art. 1.

3. Podmioty, które w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy prowadzą podstawową stację kontroli pojazdów albo podstawową stację kontroli pojazdów wykonującą niektóre badania z zakresu okręgowej stacji kontroli pojazdów, mogą do dnia 31 grudnia 2015 r. wykonywać badania techniczne w zakresie określonym w posiadanym poświadczeniu, o którym mowa w art. 83 ust. 3 pkt 5 ustawy, o której mowa w art. 1. Podmioty te mogą uzyskiwać z ważnością do tego terminu kolejne poświadczenia w zakresie posiadanego wyposażenia i warunków lokalowych.

 

No więc co to znaczy "skierowany przez starostę na ustalenie danych..."? Bo wg Dz. U 996 jakieś tajemnicze badanie "specjalistyczne" więc w Vademecum mogliby mieć rację. Ale tą myśl miażdży ustawa PoRD, która w Art. 81 ust. 11 pkt. 2 lit a) definiuje:

11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego:

a) w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska,

b) który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 5, lub noszący ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2) skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu:

a) w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji,

b) jeżeli z dokumentów wymaganych do jego rejestracji wynika, że uczestniczył on w wypadku drogowym, lub narusza wymagania ochrony środowiska;

 

... czyli dodatkowe - basta, bo to ustawa... Wg mnie więc na dziś dzień odp. b) a od 1.01.2016r odp c)

 

Dobrze ruzumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa odpowiedź, tak naprawdę to kwestia pod czyimi skrzydłami będziesz pracował i w jaki sposób nadzór zinterpretuje zapis. Jeżeli nadzór zinterpretuje, że na dzień dzisiejszy "stare" stacje podstawowe mogą to zrobić tylko w rozszerzeniu "e", to tak będzie i z tego będą wyciągać konsekwencje. Do końca roku jest zamieszanie, ponieważ "nowe" stacje podstawowe, mogą te badanie wykonać, ale "stare" ....? Po nowym roku trochę prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a od 1.01.2016r odp c)

 

Dobrze ruzumuję?

No właśnie chodzi o to, że źle rozumujesz, gdyż skp podstawowe otwarte po nowemu po zmianach we wrześniu 2009, badania takie już 5 lat wykonują i w 2016 nic się dla nich nie zmieni ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czy istnieje jedna dobra odp

Tak-odp

a) każda stacja kontroli pojazdów

 

Jaka stacja kontroli pojazdów jest upoważniona do badania pojazdu skierowanego przez starostę w celu ustalenia danych

 

e – pojazdów skierowanych na badania techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, dla których wymagane jest specjalistyczne badanie, oraz pojazdów, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym,

 

Ustalenie danych nie jest badaniem specjalistycznym.

Wprawdzie objaśnienie "e" mówi o badaniu specjalistycznym a przecież takie nie istnieje w ustawie PoRD

W rozporządzeniu (tabela opłat) masz w nawiasie jakie to badanie specjalistyczne-chodzi o po kolizji.

Nie wspominam tutaj,że ten dz.u. jest już trochę nieaktualny.(były nowelizacje dz.u 155 ,ustawy PoRD a o nim jakoś zapomniano).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skp podstawowe otwarte po nowemu po zmianach we wrześniu 2009, badania takie już 5 lat wykonują i w 2016 nic się dla nich nie zmieni

 

można podać podstawę prawnę tego, że to badanie dodatkowe (ustalenie danych) może wykonywać każda stacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można podać podstawę prawnę tego, że to badanie dodatkowe (ustalenie danych) może wykonywać każda stacja?

 

Art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b - z zastrzeżeniem ust. 1a, w którym nie jest wymienione ustalenie danych. Skoro nie jest wymienione to może je wykonać każda PSKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie jest wymienione to może je wykonać każda PSKP.

 

Dziekuję bardzo, właśnie taka pomoc jest najlepsza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję bardzo,

Przyznaj, że wcześniej Art. 83 PRD ze zrozumieniem raczej nie przeczytałeś, a zapis w tej formie wszedł właśnie we wrześniu 2009,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.