Skocz do zawartości

Opinia recoznawcy w procesie rejestrowania pojazdu jako zaby


winwoj
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Spośród takich dokumentów jak:

- oświadczenie, że pojazd jest wpisany do rejestru zabytków

- zdjęcia pojazdu

- opinia rzeczoznawcy samochodowego

w czasie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego diagnoście są potrzebne tylko zdjęcia pojazdu.

 

A czy ktoś może mi podać podstawę prawną, że konserwator zabytków może dokonać wpisu do rejestru zabytków na podstawie opinii rzeczoznawcy? Bo w artykułach prasowych takich informacji jest sporo, ale ani w ustawie PoRD, ani w rozporządzeniach o rejestracji, zakresie, o zabytkach ani nawet w ustawie o ochronie zabytków nie ma tego wprost napisane... Jest tylko, że rzeczoznawca jest uprawniony do wydawania opinii na wniosek konserwatora, ale o samej procedurze, że opinia jest wymagana nic nie odnalałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego winwoj, nie wiem o co Ci chodzi ale mam dla Ciebie owocny temat do poczytania

http://forum.norcom.pl/viewtopic.php?t=15708

 

Może będzie pomocny.

 

[ Dodano: 09-05-2015, 20:17 ]

w czasie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego diagnoście są potrzebne tylko zdjęcia pojazdu

"WNIOSEK O PRZEPROWADZENIE BADANIA CO DO ZGODNOŚCI

Z WARUNKAMI TECHNICZNYMI POJAZDU ZABYTKOWEGO"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, Grzesiu, ten link do tematu Blackopa nic nie zmienił w mojej niepewności... Po prostu odsłonił kolejną dziurę w naszym polskim ustawodawstwie. Pokazał, że według widzimisię wojewódzkiego konserwatora może być potrzeba opinia rzeczoznawcy lub nie. Chociaż mój dziadek - emerytowany rzeczoznawca twierdzi, że to jest normalne (że powinna być opinia). Ale podstawy prawnej nie umiał podać - bo jej w istocie nie ma.. Miejmy nadzieję, że egzaminatorom nie przyjdzie do głowy wymyślać pytanie z tego obszaru, bo wynik to zależałby od interpretacji egzaminatora i determinacji petenta, który nie zdał, żeby ewentualnie się wykłócać o rację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, Grzesiu, ten link do tematu Blackopa nic nie zmienił w mojej niepewności...

A to

http://www.nid.pl/upload/iblock/db5/db58bf944f8c4ce02f49a2f4e5cba6a1.pdf

 

§ 8. Rzeczoznawca jest obowiązany do:

1) wydawania ocen i opinii na wniosek organów,

o których mowa w art. 100 ust. 2 ustawy z dnia 23

lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad za-

bytkami;

 

I z ustawy

 

Art. 100.

1. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego nadaje i

cofa uprawnienia rzeczoznawcy w określonej dziedzinie opieki nad zabytkami.

 

2. Rzeczoznawca ma prawo do wydawania ocen i opinii na rzecz organów ochrony

zabytków, organów wymiaru sprawiedliwości, prokuratury, Policji, organów

administracji celnej, Straży Granicznej, organów kontroli skarbowej, Najwyższej

Izby Kontroli oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Według mnie wynika z tego ,że rzeczoznawca ( i to nie każdy tylko w określonej dziedzinie )jest tylko uprawniony do wydawania opinii a nie każdy iksiński.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... oba wcześniej już czytałem i co...? Procedura nie istnieje. Wiemy o obowiązkach i możliwościach rzeczoznawcy, ale że taki jest wymóg - .... jeśli wymóg to niepewność konserwatora albo (mój kolega to nie trzeba albo mój wróg - to trzeba) no to na wniosek konserwatora ma uzasadnienie ten przepis. Ustawa nic o tym, ale rozporządzenie daje MOŻLIWOŚĆ konserwatorowi skorzystania z opinii rzeczoznawcy. To wynika z zacytowanych przepisów. I to musi nam wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję, że egzaminatorom nie przyjdzie do głowy wymyślać pytanie z tego obszaru

Nie przyjdzie,bo Ty jako diagnosta samochodowy nie musisz tego wiedzieć.To problem ministerstwa kultury.

Ważne ,że Ty wiesz ,kiedy możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Winwoj - za bardzo wgłębiasz się w kwestie, które dla diagnosty nie mają żadnego znaczenia.

 

Literalnie to do badania potrzebny jest tylko wniosek zgodny ze wzorem z rozporządzenia i nic więcej. Nie ma przepisu, który by nakazywał klientowi okazywać diagnoście wpis do ewidencji zabytków (od konserwatora) lub inwentarza muzealiów (od muzeum). To klient składa wniosek o przeprowadzenie badania zgodności pojazdu zabytkowego, więc to klient poświadcza, że pojazd jest pojazdem zabytkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję, że egzaminatorom nie przyjdzie do głowy wymyślać pytanie z tego obszaru

Ten obszar nie interesuje diagnosty. Znów wraca kwestia kombinowania przez adeptów do zawodu. Nie wchodźcie w nieswoje kompetencje. Na jakiej podstawie konserwator zrobi swoją robotę, to nas jako diagnostów nie interesuje. Nas interesuje samo badanie techniczne. Tak jak wspomina Michał powyżej, klient chce badanie zgodności, to takowe robimy i wszystko. Mamy problem z ustaleniem jakiegoś parametru do możemy zażądać opinii rzeczoznawcy, podkreślam możemy ale nie musimy. Nie kombinujcie, sami sobie robicie krzywdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.