Skocz do zawartości

Ciągnik rolniczy i adnotacja HAK w DR


Jacdiag
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Art 71

4. Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten

nie dotyczy motocykla.

4a. ⁱ⁴⁴⁾ Przepis ust. 4 dotyczy także ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej. W przypadku ciągnika rolniczego może być on dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o ograniczeniu prędkości konstrukcyjnej do 25 km/h.

 

ust. 4 dotyczy także ciągnika rolniczego = wszystkie ciągniki :shock:

czy

ust. 4 dotyczy także ciągnika rolniczego ... wchodzącego w skład kolejki turystycznej. :ok

 

:?::?: :?:

 

 

 

144) Dodany przez art. 1 pkt 7 lit. b ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 97, poz. 802), wszedł w życie z dniem 8 lipca 2009 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pisanie kurka wodna. Pisanie proste, łatwe i zrozumiałe. Takie pisanie jak z tą szerokością ciągnika i maszyną zawieszaną.

No inaczej nie dało rady, bo gdyby jak..., że 'wchodzących w skład'... :/

Dopiero by było, że wagoniki kolejki musi ciągnąć maszyna samobieżna z traktorkiem razem do spółki.

4a. Przepis ust. 4 dotyczy także ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej. W przypadku ciągnika rolniczego może być on dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o ograniczeniu prędkości konstrukcyjnej do 25 km/h.

Powyższe dotyczy ciągnika wchodzącego w skład. :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ust. 4 dotyczy także ciągnika rolniczego = wszystkie ciągniki :shock:

czy

ust. 4 dotyczy także ciągnika rolniczego ... wchodzącego w skład kolejki turystycznej. :ok

Powiedz jak w ogóle możesz mieć takie wątpliwości ?

Szkoda, że nie mogę Ci wypić tych piw ,,,

I zlikwiduj tę niedorzeczną ankietę ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no. Łatwo się zgaduje jak wiadomo kiedy i z jakiego powodu dopisek powstał.

No ale technika prawodawcza dalej swoje. :hah:

Albo ja jakiś nie ten... nie tego... No nieuk, no. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacdiag - doczytaj dalej:

 

"W przypadku ciągnika rolniczego może być on dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o ograniczeniu prędkości konstrukcyjnej do 25 km/h."

 

Moim zdaniem ten zapis już jednoznacznie wskazuje na to, że w ust. 4a chodzi o ciągnik wchodzący w skład kolejki. Bardziej bym się martwił w jaki sposób uzyskać wpis "25 km/h" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej bym się martwił w jaki sposób uzyskać wpis "25 km/h"
- pewnie ustawa "OGRANICZENIA" z zabytkowego ma myśli miała. Koniecznie trza "INNE" adnotacje ze słusznymi (dowolnymi) treściami wymyślić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie trza "INNE" adnotacje ze słusznymi (dowolnymi) treściami wymyślić.

Jest:

g) „MAX. ... km/h” – podając wartość ograniczenia prędkości – dotyczy pojazdów objętych indywidualnym ograniczeniem

prędkości,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten zapis już jednoznacznie wskazuje na to, że w ust. 4a chodzi o ciągnik wchodzący w skład kolejki.

Dokładnie, zwłaszcza że został on stworzony pod kolejkę.

Wcześniej cały temat załatwiało ;

Art 71

4. Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego...

Ciągnik rolniczy, niejako z urzędu się tu już nie łapał,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g) „MAX. ... km/h” – podając wartość ograniczenia prędkości – dotyczy pojazdów objętych indywidualnym ograniczeniem prędkości,

 

Moim zdaniem nie ma to zastosowania, gdyż ten ciągnik musi mieć ograniczoną prędkość KONSTRUKCYJNĄ.

 

Rozporządzenie nie przewidziało takiej adnotacji, ale ustawa ważniejsza. Nie wiadomo tylko jakim dokumentem potwierdzić to ograniczenie prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ust. 4a dotyczy tylko ciągnika rolniczego wchodzącego w skład kolejki turystycznej.

O tym, że "zwykły" ciągnik rolniczy "z automatu" jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy, według mnie wynika z jego ustawowej definicji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zwykły" ciągnik rolniczy "z automatu" jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy

Może być, ale wcale nie musi.

Jeśli pomyślałeś, że nie dostrzegłam w definicji tego "może być również", to się pomyliłeś. :D

Tylko, że ta "możność" w przypadku ciągnika jest już zawarta w definicji, razem z możliwością przystosowania go do prac ziemnych. Czy jest dodatkowe badanie dla pojazdu przystosowanego do prac ziemnych? :-P

Dla porównania - samochód osobowy też może być przystosowany do ciągnięcia przyczepy, ale w jego definicji takiej wzmianki nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.