Skocz do zawartości

Zatrzymany DR Art 132 ust 1 pkt.1 lit a


luk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie . Jakie badanie wykonalibyście czy samo dodatkowe za usterki czy :?: po wypadku, kolizji itp.

Dla przypomnienia skrót tego artykułu.

 

1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

5ae1a7294f264_Zatrzymanydowd.jpg.79084b89ddca5b4600632769796320df.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to badanie za usterki - dokładnie trzy.

 

Litera "a" wspomnianego przepisu właśnie to przewiduje, czyli pojazdy zagrażające bezp.ruchu. Wypadek może być jedną z głównych przyczyn w tym wypadku, ale tylko "jedną" - stąd zwrot prawny "w szczególności", który możemy na język potoczny przetłumaczyć jako zwrot "między innymi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdorazowo, kiedy w przepisie prawnym widzicie zwrot "w szczególności" pamiętajcie, że ten przepis zawiera tzw. "katalog otwarty" danych okoliczności. Czyli, że przepis taki podaje tylko przykład - często najpopularniejszy, ale każdy inny czynnik/okoliczność jest również dopuszczalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pytam, miałem osobiście dwa przypadki zWK właśnie z tego artykułu. Pani ? stwierdziła że pojazd uczestniczył w wypadku drogowym powołując się na ten artykuł więc innego badania jak powypadkowe nie może przyjąć. Moja rozmowa ? i tłumaczenia że to za usterki nic nie skutkowały a wiem że pojazd nie uczestniczył w wypadku drogowym.

I co dalej

 

[ Dodano: 10-11-2015, 19:39 ]

Według mnie
samo dodatkowe za usterki

Na pokwitowaniu jest -skierowanie na dodatkowe badanie z powodu:.....

 

Załóżmy, ale czy podane usterki nie mogły wystąpić przy np wypadku, szyba, końcówka, lyse opony dodatkowo

Może gdybym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy podane usterki nie mogły wystąpić przy np wypadku

Wszystko jest możliwe.....Ale według mnie ,ze skierowania to nie wynika (tego konkretnego,które umiesciłeś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady - z pokwitowania, które jest niezbitym dowodem w tej sprawie NIE WYNIKA, że pojazd uczestniczył w wypadku. Już pomijam, żeby to był np. opis, że zbity reflektor, uszkodzone coś tam... No fakt - może policjant się pomylił. Ale tutaj?? No bez przesady. Nawet "paniusie z WK" nic tu nie wskórają. Tu nie ma podstaw do badania powypadkowego, a poza tym jak najbardziej podane nieprawidłowości mogły powstać w innych okolicznościach.

Brak tu jakichkolwiek uzasadnionych podejrzeń, że auto mogło uczestniczyć w wypadku. A nawet jeśli, to nie SKP jest do tego, żeby do tego dochodzić. Coś sobie WK ubzdurał, to niech WK dochodzi i podważa dowody w sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.