Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Zaloguj się, aby obserwować  
Bogusław Maćkowski

Postanowienie WSA w Bydgoszczy oddalające wniosek opłata.

Polecane posty

Bogusław Maćkowski

Postanowienie WSA w Bydgoszczy z 2015-10-06 II SA/Bd 802/15

Sentencja

 

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy Michał Kujawa po rozpoznaniu w dniu 6 października 2015 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku P. S. o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów postanowił: oddalić wniosek.

 

Uzasadnienie

(...)

 

Stwierdzić należy, że strona ponosi wydatki związane ze swym utrzymaniem, co nie jest kwestionowane. Z drugiej jednak strony wymaga podkreślenia, że udzielenie stronie prawa pomocy jest formą jej dofinansowania z budżetu państwa i przez to powinno się sprowadzać do wypadków, w których zdobycie przez stronę środków na sfinansowanie udziału w postępowaniu sądowym jest rzeczywiście niemożliwe. Przyjęcie przez stronę skarżącą innego priorytetu w wydatkach nie może stanowić podstawy do uznania, że Skarb Państwa winien kredytować wydatki związane z prowadzeniem przez stronę skarżącą procesów sądowych.

 

Warto również zauważyć, że koszty sądowe mają charakter należności publicznoprawnych, zatem winny być uiszczane w pierwszej kolejności, nie zaś dopiero wówczas, gdy pozostaną wolne po rozdysponowaniu środki. Opłaty sądowe stanowią rodzaj daniny publicznoprawnej i w związku z tym inne wydatki wnioskodawcy nie mogą być w stosunku tych opłat traktowane priorytetowo (por. postanowienie NSA z dnia 23 stycznia 2006 r., sygn. akt II FZ 23/06, niepubl.). Tymczasem jak wynika z powyższego skarżący posiada środki zgromadzone na dwóch rachunkach bankowych na łączną kwotę [...] zł. Należy stwierdzić, że nie może być tak, że skarżący dysponując majątkiem oraz środkami pieniężnymi przerzuca koszty na podatnika. Ponadto jak wynika z przedłożonych zeznań podatkowych za 2013 r. oraz 2014 r. dochód skarżącego pozostawał na stałym i stabilnym poziomie.

 

Reasumując należy stwierdzić, że skarżący jest w stanie ponieść koszty sądowe w przedmiotowej sprawie tym bardziej, że są one uiszczane jednorazowo po to aby zainicjować postępowanie sądowoadministracyjne. Tym bardziej, że wpis sądowy od przedmiotowej sprawy został ustalony w wysokości 200 zł. Obecnie skarżący pobiera zasiłek dla bezrobotnych zaś jego żona otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.

 

źródło: http://www.orzeczenia.com.pl/orzeczenie/qi6fk/wsa,II-SA-Bd-802-15,prawo_pomocy/?next=%2Fwyszukiwarka_orzeczen%2F&search=False&slowa=diagnosta&sygnatura=&data_od=&data_do=&akty=&instytucja=dowolna&x=0&y=0&str=1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.