Skocz do zawartości

LPG do silnika chłodzonego powietrzem


michal_k

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieją reduktory-parowniki do LPG ogrzewane np. elektrycznie? Czy jednak nie i konieczne jest stworzenie jakiegoś mini-obiegu cieczy ogrzewanej np. przez układ wydechowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zamierzchłych czasach, w ramach pracy dyplomowej, koledzy zamontowali instalację w maluchu, niestety nie pamiętam jak rozwiązali ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja gazowa była przy maluchach. Zbiornik był na tylnym siedzeniu a "parownik" był przymocowany do kolektora wydechowego, gdzieś w jego połowie. "Parownik" jakby obejmował kolektor i w ten sposób się podgrzewał. Pamiętam tylko wizualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://moto.onet.pl/historia-autogazu-w-polsce-maluch-na-lpg/pty0k

 

[ Dodano: 20-01-2016, 08:09 ]

Ale.:)

8. Zabrania się instalowania zbiorników w części przedniej pojazdu, w komorze silnika oraz w przestrzeni pasażerskiej.

 

[ Dodano: 20-01-2016, 08:10 ]

Oczywiście, jeśli chodzi w tym przypadku o FSM 126p

 

[ Dodano: 20-01-2016, 08:12 ]

ale to może być stosowane np. do Trababnta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązania znam, ale zastanawiałem się, czy nie można "obejść" tego inaczej - np. poprzez parownik podgrzewany elektrycznie.

 

Tylko nie wiem, czy takie istnieją, a nawet jeśli tak - to ile prądu to pobiera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem, czy takie istnieją

Wujek google takie rozwiązanie znajduje tylko w przemyśle . Do samochodów można znaleźć tylko grzałkę , ale musi być ciecz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z gazownikiem - nie można otrzymać homologacji na pojazd chłodzony powietrzem - kiedyś przy pierwszych ogórkach w wydech wspawywało się specjalny radiator który podgrzewał ciecz do parownika - ale ten element nie miał homologacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś słyszałem o "maluchach" gdzie parownik był podgrzewany olejem z silnika. Ale tego nie widziałem. Zbiornik gazu walcowy był rzeczywiście zamiast tylnej kanapy. W trabantach to instalacja LPG chyba nie pójdzie, bo to dwusuw z chłodzeniem powietrzem, a te nowsze to były chłodzone cieczą tak jak teraz. To takie małe skojarzenie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ok 3 lata temu koledzy od gazu montowali gaz do Porsche .Reduktor ogrzewany był spalinami . Hulało to aż miło,i miało to homologację !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. poprzez parownik podgrzewany elektrycznie.

 

Tylko nie wiem, czy takie istnieją, a nawet jeśli tak - to ile prądu to pobiera?

Zwykły parownik i elektryczny podgrzewacz a do tego elektryczna pompka obiegowa i powinno być OK. Pobór mocy ocenia na ok 200W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal_k, Grzałki za bardzo obciążą instalację - 500w to dużo przy alternatorze 900-1100w - nawet ciągłe 170w /co moim zdaniem/ będzie za mało będzie mocno obciążało instalację - osobiście proponuję wykonać wężownicę na rurze wydechowej lub ciepłym elemencie silnika z miedzianej rurki / liczbę zwoi trzeba będzie określić metodą prób i błędów/ maleńką pompkę cyrkulacyjną oraz zbiorniczek wyrównawczy - po co szukać ciepła jak nim dysponujesz - jedna wizyta w Castoranie i za parę złotych można wykonać taki wymiennik - tak na szybko to mam kilka rozwiązań - oczywiście nie do końca legalnych ale bezpiecznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Rozmawiałem z gazownikiem - nie można otrzymać homologacji na pojazd chłodzony powietrzem - kiedyś przy pierwszych ogórkach w wydech wspawywało się specjalny radiator który podgrzewał ciecz do parownika - ale ten element nie miał homologacji

To możesz mi powiedzieć dlaczego w Regulaminie 67 EKG/ONZ w dokumencie informacyjnym istnieje punkt "1.2.5 Układ Chłodzenia (ciecz/powietrze)" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.