Skocz do zawartości

Badanie nowego auta po trzech latach


Adam 24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Panowie, jak postępujecie wpypadku jak przyjeżdza do was klient trzyletnim autem na badanie techniczne, ale przyjeżdza tydzień wczesniej. np pierwsza rej 24.04.2013, badanie ważne do 24.04 2016, ale klient przyjeżdza na badanie 18.04.2016, do kiedy byście zrobili następne badanie do 18.04.2018, czy do 24.04.2018

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Tatowy

    7

  • JANUSZ60

    5

  • eborg

    5

  • Paprock

    5

Przepraszam chroniczny brak czasu. Tu masz podstawę:

PORD; Rozdział 3 Badania techniczne pojazdów Art. 81.

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie prze-znaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki „SAM”, pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jaz-dy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oto mi własnie chodziło, właśnie zrobiłem do 18.04.2018, mam kumpla na stacji co mi tak w głowie miesza, że normalnie się musiałem upewnić, bo zgupiałem. Wiem, że jest przepis odnośnie terminów badań technicznych Art.81, ale wychodzi na to, że rozumiany jest w wielkoraki sposób. Dzięki Panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiany jest w wielkoraki sposób.

Nic dziwnego,

znam stacje i WK, które od kilku lat we wszystkich zapisach Art. 81 brzmiących "przed upływem" - skracają termin o 1 dzień a wszystkie typu "corocznie", "co 6 miesięcy" wyznaczają dzień do dnia,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JANUSZ60, to stara szkoła i nawet mnie kiedyś uczono takiego postępowania ale po zmianach w KPA z przed nastu lat uczący wycofali się a takich zaleceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem , sprawa jest bardziej złożona.

Zakładając , że termin jest do- i tu data, to już

termin np. na pół roku od daty np. 14.04.2015r., upływa

13.10.2015r. - wtedy jest pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko jeśli ktoś chce sobie utrudnić życie, a Polak to potrafi. [/

To że napisałem, że spr. jest złożona , nie znaczy - nie do pojęcia!

Przykład Niemca, mi nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli się mylę to proszę mnie poprawic ale chyba obowiązuje nas kodeks postępowania administracyjnego a tam obliczanie terminów jest dokładnie opisane - termin w dniach oblicza sie troche inaczej niz w tygodniach , miesiącach itp / 14 dni a dwa tygodnie różnią sie o jeden dzień /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIAŁ I PRZEPISY OGÓLNE

Rozdział 10 Terminy

Art. 57. § 1. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

 

§ 2. Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

 

§ 3. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

 

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 57. § 1. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

Czy się zgadzam z tym , czy nie - nie ma znaczenia - zakładam , że jest to przepis.

 

Czyli co (?), jeśli klient przyjedzie do mnie na BT np. 12.08.2056r. , o godz. 01.34 - to badanie jest ważne dopiero od 13.08.2056r., od godz. 01.34 ???

Czy też , nie potrafię czytać ze zrozumieniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepis mówi o końcu / ostatnim dniu / wyznaczonego terminu , początkiem jest dzień w którym nastąpiło zdarzenie / badanie ważne od dnia w którym zostało wykonane /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 1. Kodeks postępowania administracyjnego normuje postępowanie:

1) przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych;

2) przed innymi organami państwowymi oraz przed innymi podmiotami, gdy są one powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw określonych w pkt 1;

3) w sprawach rozstrzygania sporów o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej oraz między organami i podmiotami, o których mowa w pkt 2;

4) w sprawach wydawania zaświadczeń.

Art. 2. Kodeks postępowania administracyjnego normuje ponadto postępowanie w sprawie skarg i wniosków (Dział VIII) przed organami państwowymi, organami jednostek samorządu terytorialnego oraz przed organami organizacji społecznych.

 

 

Gdzie tu widzisz badania techniczne? No chyba, że byłeś na "szkoleniu", na którym wmówili Ci, że KPA się jednak stosuje :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 1. Kodeks postępowania administracyjnego normuje postępowanie:

 

(...)

 

4) w sprawach wydawania zaświadczeń.

 

Obecnie każde badanie w zasadzie kończy się wydaniem zaświadczenia, więc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli już jesteśmy w tym temacie to prosiłbym o wypowiedzenie się jak obliczycie termin badania , w dniu 10 grudnia o godz. 17.30/ czwartek / dajecie wynik badania N . Którego dnia najpóżniej może przyjechać klient na badanie techniczne celem ponownego sprawdzenia pojazdu / konkretna data i podstawa prawna tego terminu /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Badania technicznego pojazdu polegającego na ponownym sprawdzeniu zespołów i układów, w którym stwierdzono

usterki, dokonuje się w zakresie ich usunięcia, jeżeli w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia badania sprawdzenia dokonuje

stacja, w której te usterki stwierdzono. Po wykonaniu badania polegającego na ponownym sprawdzeniu zespołów

i układów uprawniony diagnosta, po stwierdzeniu, że wszystkie usterki zostały usunięte, wpisuje do dowodu rejestracyjnego

kolejny termin okresowego badania technicznego. Termin ten jest liczony, począwszy od daty przeprowadzenia badania,

w którym stwierdzono te usterki.

jak obliczycie termin badania

Ja nic nie obliczam.To leży w gestii klienta jeśli nie chce płacić za nowe OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby było łatwiej zmodyfikuję pytanie , a jak bedzie jeżeli wynik N będzie w dniu 11 grudnia / piątek /

 

[ Dodano: 24-04-2016, 15:45 ]

Grzesiu ja zapytałem kiedy może przyjechać najpóżniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy wolny kraj i może przyjechać kiedy chce albo wcale lub podskoczyć na inną stację.

A jak ma ochotę zrobić to w ustawowym terminie i na stacji, która ustereczki wychwyciła, to niestety najpóźniej 14 dnia od daty badania.

Reszta to samo życie jak często słychać wokół i sam głoszę. :hah:

 

A terminy są takie jak przytoczył Kolega z Łodzi.

Liczy się od daty usterki wyłapania, a nie od poprawkowego badania!

 

Pociągi w dni świąteczne też bywają poodwoływane i trza jakoś tak pod siebie planować wojaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.