Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Zaloguj się, aby obserwować  
Zontas92

Problem po sprowadzeniu auta z Holandii

Polecane posty

Zontas92

Witam wszystkich. Nie jestem pewien czy zakładam temat w dobrym dziale, jeśli nie, z góry przepraszam. Koledzy i Koleżanki. Pojechałem niedawno do Holandii, w celu m. in. zakupienia i sprowadzenia samochodu dostawczego. Samochód kupiłem prywatnie od Holendra, który zakupił trzy takie same Fordy Transity od policji. Samochód był niezarejestrowany na tamten czas. Wykupiłem zatem ubezpieczenie na 15 dni, zrobiłem przegląd na stacji RDW i stamtąd również odebrałem dokumenty eksportowe, czyli twardy dowód rejestracyjny, ważny do 17.05 i zaświadczenie o badaniu technicznym. Wróciłem do Polski i wziąłem się za załatwianie formalności. Obiło mi się o uszy że tłumaczenia dokumentów wewnątrz Unii nie są już wymagane, czy to jest prawda? Tak wspomniała Pani w urzędzie, ale z doświadczenia wiem, że Paniom w urzędzie nie zawsze należy ufać, bo spora ich część jest po prostu niedoinformowana. Byłem również w firmie zajmującej się teką rejestracją i tam powiedziano mi że nie ma opcji aby ten samochód zarejestrować gdyż nie posiadam odcinka drugiego dowodu rejestracyjnego. Pokazywano mi jak te dokumenty mają wyglądać, ale mój dowód rejestracyjny różni się od tego "wymaganego" Mianowicie posiadam dowód typowo eksportowy "TRANSITOKENTEKENBEWIJS" Do którego nie otrzymałem żadnych dodatkowych dokumentów prócz zaświadczenia do którego ów dowód był przypięty. Dokumenty które wskazał mi pracownik firmy to po prostu holenderski dowód rejestracyjny składający się własnie z dwóch odcinków, kartki A4 oraz karty magnetycznej tzw: "KENTEKENBEWIJS", ale tak jak mówię, samochód w momencie zakupu nie był zarejestrowany i dowodu rejestracyjnego koniec końców nie posiadał. Dopiero sam wyrobiłem sobie nowy, na potrzeby eksportu, a w Polsce dowiaduje się że auta zarejestrować nie mogę i teraz nie wiem jak mam się zachować? Ktoś z Was moi drodzy miał już podobne przejścia? Jest w stanie ktoś coś doradzić? Z góry ogromnie dziękuje za pomoc.

 

P.S. Wiem że mam czas na rejestrację do 29.05, ale ważność dowodu kończy się 17.05 i nie wiem czy po tym terminie będzie się dało to załatwić i czy nie poniosę jakichś prawno-finansowych konsekwencji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Raz piszesz, że to "twardy dowód", a za chwilę, że tylko wywozowy. To w końcu jak?

 

Z Holandią jest ten problem, że istnieje tam ok 5-7 możliwych kombinacji dokumentów możliwych do uzyskania przy wywozie pojazdu. Zawsze jest to kombinacja kilku dokumentów. Strona Holenderska przekazała stronie Polskiej szczegółowy wykaz jakie to dokumenty. I tego krajowe WK się trzymają.

 

Problemem moim zdaniem jest to, że jest to auto z Policji które jak sam piszesz na cywilnego właściciela w Holandii nigdy nie zostało zarejestrowane, a Ty z kolei uzyskałeś dla niego wyłącznie wywozową czasówkę. Obawiam się, że w tym układzie odbijesz się z tym od WK. Tym bardziej, że podejrzewam Ty masz tylko jakąś tam umowę z Holendrem i nic nie wskazuje na to, że to auta z Policji (co mogłoby być jakąś tam wskazówką, dlaczego takie, a nie inne dokumenty). Przydałoby się w tym układzie jakieś zaświadczenie/wyjaśnienie z ich RDW dlaczego w tym wypadku masz wyłącznie dokumenty, które standardowo nie wskazali Polsce jako wystarczające do rejestracji.

 

Tłumaczyć nie trzeba tej zawartości dokumentów które odpowiadają zharmonizowanej treści odpowiadającej krajowym dowodom (pola oznaczone drukowanymi literami D,E,F itd. - bo w każdym kraju oznaczają to samo). Jednak jednak resztę trzeba. W efekcie zatem i tak przetłumaczysz wszystko 8)

 

A po informacje to powinieneś iść bezpośrednio do WK swojego, a nie firmy rejestrującej pojazdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zontas92

Wybacz za kiepskie sprecyzowanie, mówiąc twardy dowód miałem na myśli że ma on postać twardej karty takiej jak bankomatowa. To moja pierwsza taka przygoda i kompletnie nie wiem co mam z tym zrobić. Posiadam dokument z holenderskiego Ministerstwa Finansów mówiący w wolnym tłumaczeniu iż: Dla tego pojazdu nie było holenderskiej rejestracji i / lub brak dowodu rejestracyjnego oraz że formularz ten jest wydawany nabywcy, ponieważ nie ma zastrzeżeń co do rejestracji pojazdu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

No to idź z tym do WK, a nie do jakichś firm kolejkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zontas92

Ale wpierw muszę te dokumenty przetłumaczyć tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LimonQ

Jeśli masz taki dowód tranzytowy jak wzór na tej stronie: http://www.autownioski.pl/wzory_dowodow/holandia_wzor_dowodu_rejestracyjnego.php (na samym dole) to jest dowód tylko na przejazd pojazdu, a na podstawie takiego dokumentu nikt Ci w Polsce nie zarejestruje.

 

Ratuje Cie jedynie zaświadczenie o dowodzie rejestracyjnym z RDW, ewentualnie gdy dostaniesz ustną bądź pisemną odmowę wydania takiego zaświadczenia, Urząd niech wystąpi do Holandii o potwierdzenie.

 

Z tego co kojarzę, tylko z Wojska w Holandii na pewno nie było oryginału dowodu rejestracyjnego, tylko kserokopia, bo oni nie przekazują dowodów nowym właścicielom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Ustna odmowa? No to w praktyce każdy by się na to mógł powołać hehe :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LimonQ
Ustna odmowa? No to w praktyce każdy by się na to mógł powołać hehe

A gdzie pisze że musi być pisemna? :D

e) w ust. 7 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

„W przypadku, o którym mowa w ust. 5, jeżeli organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji

pojazdu za granicą odmawia właścicielowi pojazdu wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 72

ust. 4 ustawy, organ rejestrujący może wystąpić do tego organu o potwierdzenie danych zawartych w utraconym

dowodzie rejestracyjnym.”;

 

http://www.patronat.pl/Akty_prawne/Pliki_PDF/2015/Dz.U.2015-000_2246.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

A to że w postępowaniu administracyjnym obowiązuje zasada pisemności wyrażona w art. 14 kpa. W praktyce w przypadku krajów co do których powszechnie wiadomo, że zaświadczenia wydają, żaden WK raczej nie pójdzie na taki nr. W innych przypadkach to kwestia uznaniowa ale w praktyce rzadko stosowana bez podkładki w postaci co najmniej korespondencji mailowej.

 

Inna sprawa, że są kraje które drogą elektroniczną nie udzielą żadnej odpowiedzi - nawet dla WK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LimonQ

A jeżeli urząd w panstwie rejestracji odmówi mi wydania zaświadczenia i nie napisze tego na piśmie, to nie mógłbym napisał w Urzędzie oświadczenie że odmówiono mi wydania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
A to że w postępowaniu administracyjnym obowiązuje zasada pisemności wyrażona w art. 14 kpa.

 

Po coś się jednak ten przepis zmienił (rozporządzenie). Dawniej było "odmawia pisemnie", a teraz zostało "odmawia".

 

U mnie akurat był gość z odmową mailową, ale literalnie gdyby złożył tylko oświadczenie - to musiałoby wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.