Skocz do zawartości

Troszke o monitorach LCD


berecik

Rekomendowane odpowiedzi

Panele ciekłokrystaliczne doczekały się już modeli, które mogą godnie konkurować z monitorami CRT. Obecnie wybór urządzenia, które odpowiedzialne jest za prezentowanie obrazu, zależy przede wszystkim od naszego budżetu, a nie, jak niegdyś, od głównego celu użytkowania ("albo do pracy (LCD), albo do gier (CRT)"). Dzisiejsza oferta korporacji produkujących "płaszczki" jest ogromna. Także technologia wciąż idzie do przodu, serwując nam coraz to lepsze pod względem parametrów produkty. Dzięki uprzejmości firmy Samsung Electronics Polska, do naszej redakcji trafił monitor Samsung 930B, świetnie sprawdzający się, według zapowiedzi, w grach. Zanim jednak skupię się na dobrym z założenia panelu, przedstawię garść informacji o matrycach oraz innych, ważnych podczas dobierania odpowiednich dla siebie "kryształów" aspektów.

 

Matryce

 

Na wyposażeniu każdego monitora LCD (Liquid Crystal Display) znajduje się odpowiednia matryca. Jest ona jednym z wielu czynników wpływających na wysokie ceny paneli ciekłokrystalicznych, gdyż aby takie wyprodukować, producenci dysponować muszą bardzo dużą ilością pieniędzy. Jedna spółka zajmująca się wytwarzaniem matryc warta jest nawet jeden miliard "zielonych" - wszystko zależne jest od skali produkcji. Nie powinniśmy się więc dziwić, iż póki co urządzenia te nie należą do tanich, ponieważ koszty, jakie zostały włożone w rozwój technologii LCD muszą zostać zwrócone. Główne rodzaje matryc to TN, MVA oraz IPS. Poza nimi na rynku pojawiają się jeszcze ich odmiany. Wszystkie trzy posiadają zalety i wady. A zatem czas na trochę teorii.

 

Twisted Nematic (TN)

 

Matryce TN charakteryzują się wysoką szybkością działania i przyzwoitym obrazem. TN jako pierwsze wkroczyły na rynek z czasem reakcji (przejście czarny-biały-czarny) wynoszącym 16 milisekund. Ich dużą wadą są słabe kąty widzenia, które w dużym stopniu uniemożliwiają idealne pole widzenia. Również odwzorowanie kolorów nie jest najlepsze, ponieważ spora ilość paneli LCD opartych na matrycy TN wyświetla tylko 262 tys. kolorów, imitując resztę barw. Większość "płaszczek" wyposażonych w TN nie sprawdza się w zastosowaniach profesjonalnych, natomiast uważane są za dobre do gier komputerowych.

 

Multi Domain Vertical Aligment (MVA)

 

Twórcą technologii Multi Domain Vertical Aligment jest firma Fujitsu. Matryce MVA goszczą głównie w monitorach 19-, 20- i 21-calowych. MVA to przede wszystkim szerokie kąty widzenia sięgające po 170 stopni w pionie, jak i w poziomie oraz kapitalne odwzorowanie kolorów, możliwe dzięki innemu ułożeniu pikseli. Kiedy zakupimy monitor z subpikselem lub nieświecącym pikselem, wówczas praktycznie jest on niezauważalny, w przeciwieństwie do matryc TN, gdzie taki szkopuł widać jak "na dłoni". MVA do niedawna wyróżniała się słabą szybkością działania i to było jej ogromną wadą. W chwili obecnej znaleźć można już dobre modele, posiadające czas reakcji wynoszący np. 12ms.

 

In-Plane Switching (IPS)

 

IPS to matryce posiadające przeciętny czas reakcji plamki (w granicach 25ms), jednakże rekompensatą w tym wypadku będą z pewnością szerokie kąty widzenia (170 stopni w każdym kierunku) oraz bardzo dobre odwzorowywanie kolorów. Na rynku jest także ulepszona wersja nosząca nazwę S-IPS (Super In-Plane Switching) - ta matryca dysponuje przede wszystkim zwiększoną szybkością działania oraz szerszymi kątami widzenia.

 

Odświeżanie bez znaczenia?

 

Monitory LCD posiadają niską, w porównaniu do CRT (Cathode Ray Tube), częstotliwość odświeżania obrazu. Kupując "płaszczkę" nie powinniśmy się jednak sugerować ilością herców, bowiem bezwładność paneli ciekłokrystalicznych jest o wiele większa niż CRT-ków. Obraz prezentowany na LCD nie migocze, tak więc nie trzeba zwiększać częstotliwości odświeżania i do poprawnego funkcjonowania wystarczy nam wartość wynosząca zaledwie 60Hz. W sklepach natomiast roi się już od paneli oferujących nawet 75Hz, dlatego też nie ma się co martwić o to, czy sprzęt zagwarantuje nam płynne zmiany obrazu przy tak niskiej wartości Hz.

 

Czas reakcji plamki - ważny parametr

 

Teraz wspomnieć należy o dokuczliwym, zwłaszcza dla fanów gier FPS, "smużeniu". Efekt bezwładności monitorów LCD przeszkadza w poprawnym odbiorze animacji, w wyniku czego na ekranie widoczne są później ciemne smugi, pojawiające się w miejscach, w których animacja przesuwa się pomiędzy ciemnymi a jasnymi obszarami. To, czy "smużenie" jest widoczne, minimalnie widoczne lub w ogóle niewidoczne, zależy od bezwładności matrycy LCD - jest to wyłącznie parametr konstrukcyjny matrycy (czyt. "smużenie" nie jest zależne od częstotliwości odświeżania obrazu). Przeszkadzające w rozgrywce smugi widoczne są bardzo wyraźnie w matrycach charakteryzujących się bezwładnością od 30ms wzwyż. Minimalne "smużenie" widać z kolei w monitorach oferujących czas reakcji plamki 25ms, natomiast poniżej 25ms użytkownik praktycznie nie powinien dostrzegać żadnych smug.

 

Suche liczby to nie wszystko

 

W specyfikacji LCD, natrafiając na ilość wyświetlanych kolorów, widzimy zazwyczaj ogromne liczby sięgające ponad 16 milionów. Niestety, w rzeczywistości ilość barw jaką potrafią wyświetlić "kryształy" jest dużo mniejsza - ok. 262 tys. Resztę zawdzięczamy specjalnemu układowi - FRC (Frame Rate Control). Jego zadaniem jest optyczne oszukiwanie naszego wzroku dzięki ciągłym drganiom pikseli o niskiej częstotliwości - tym sposobem symulowana jest większa ilość kolorów. FRC ma także istotny wpływ na "smużenie" - monitor zamiast dokonywać ustalonych przejść między kolorami, musi przez cały czas nadążać za zmianami wygenerowanymi przez kontroler FRC. Takie rozwiązanie powoduje, iż wpatrując się w ekran, dostrzegamy dodatkowy składnik dla "smużenia", zwłaszcza w dynamicznych grach. Jeśli zaś przeglądamy ilustrację, na której zastosowano dużo odcieni barw, wówczas zaobserwujemy niepożądane drżenie obrazu.

 

 

Autor artykułu : Grzegorz 'Xoo0r' Kubera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Unia Europejska wprowadziła 18 stycznia nowy podatek w wysokości 14% od każdego sprzedawanego w Europie monitora LCD z cyfrowym wejściem DVI, który nie został wyprodukowany na Starym Kontynencie.Nowy przepis dotyczy modeli o przekątnej obrazu większej niż 19 cali. Produkty o mniejszych rozmiarach ekranu, posiadające format 4:3, do końca bieżącego roku nie będą podlegały nowemu opodatkowaniu.

 

Pierwszym producentem, który zastosował gniazdo DVI w monitorach LCD, była firma NEC Display Solutions (wówczas NEC-Mitsubishi). Dzięki nowemu rozwiązaniu znacznie wzrosły parametry obrazu, szczególnie istotne dla zastosowań profesjonalnych, a w ten właśnie sektor uderzy nowy przepis. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić profesjonalny monitor LCD bez gniazda DVI, a w naszych monitorach są nawet po dwa takie złącza. Informacja o nowych przepisach podatkowych może spowodować, że użytkownicy będą z konieczności wybierać tańsze monitory ze złączem analogowym, oferujące gorsze parametry. Nie jest to dobry kierunek rozwoju. Dla uspokojenia powiem, że wyższy podatek nie oznacza od razu podniesienia cen produktów. Zachęcam do wcześniejszej weryfikacji ofert. Mogę zapewnić naszych klientów, że w najbliższym czasie ceny monitorów NEC nie powinny ulec zmianie – radzi Mariusz Orzechowski z firmy NEC Display Solutions.

 

NEC Display Solutions jest producentem szerokiej gamy monitorów LCD, jednak specjalizuje się przede wszystkim w produktach niszowych, jak profesjonalne monitory dla grafików oraz wyświetlacze medyczne. Nakładanie dodatkowego obciążenia fiskalnego na takie produkty jest krokiem w tył na drodze rozwoju innowacyjnych technologii cyfrowych. Ponadto przepis nie odpowiada zaleceniom Europejskiej Organizacji Producentów Branży IT (EICTA), której członkiem jest również firma NEC Display Solutions.

 

Niektórzy producenci monitorów LCD, już uwzględnili nowy podatek w swoich cennikach, lub zapowiedzieli zmiany swojej oferty w najbliższym czasie.

 

Źródło: BeHardware

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są te wątpliwe przyjemności bycia Europejczykiem. Myślę, że w USA nie ma takich pseudopodatków. Czemu to ma służyć ?

:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Firma Acer wprowadza monitor AL1951D o czasie reakcji 2 ms oraz panoramiczny, 20-calowy monitor AL2051W przeznaczony dla graczy i miłośników multimediów.

 

Monitory Acer z serii Gamers line wyposażone są w panele korzystające z technologii LCD CrystralBrite, cyfrowy interfejs DVI, jak również wyróżniają się najkrótszymi czasami reakcji matrycy. Monitor Acer AL1951DS ( rozdzielczość 1280x1024 piksele ) o czasie reakcji 2 ms ( gray to gray ) wyposażono w panel o jasności 300 cd/m2 oraz kontraście 700:1. Nowością jest także 20-calowy monitor panoramiczny AL2051W, wyposażony w technologię CrystalBrite i interfejs DVI. Monitor ten wyróżnia się kątami widzenia wynoszącymi 176 stopni w obu płaszczyznach, współczynnikiem kontrastu 800:1 i czasem reakcji 8 ms ( gray to gray ). Jego rozdzielczość to 1680 x 1050, a format 16:10.

 

źródło PC World Komputer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie jestem na etapie wybierania LCD czy plazma do TV ?

Ponoć plazma się po jakimś czasie 'wypala' i traci 50% sprawności.

Może jakieś rady przed ostatatecznym wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperaj tutaj: http://forum.swiatobrazu.pl/dv/

Nie twierdzę, że to najlepsza strona na ten właśnie temat, ale coś tam i o tym widziałem.

Dla właścicieli kamer cyfrowych - rewelacja ... :D

 

[ Dodano: 20-02-2006, 15:31 ]

No i nieśmiertelne google: http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Plazma+czy+LCD&lr=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety faktem jest ,ze plazmy posiadają stosunkowo krótką żywotność. Dlatego, gdy szukałem dla znajomego Tv wybrałem taki LCD: http://www.digitalo.pl/product_info.php?cPath=24_54_71&products_id=264 Miał najlepszy stosunek ceny do możliwości. Na dodatek przystosowany do HDTv. co prawda u nas ten format jeszcze długo nie zawita ale warto być ready ;). No i z satelity coś w tym formacie pooglądać można.

Ponadto warto poprosić sprzedawcę o prezentację wybranych modeli. Warto zwrócić wtedy uwagę na smużenie,kąty widzenia,wpółpraca z pc i w jaki sposób odbiornik skaluje obraz. Bywa, że przy zmianach z 16:9 na 4:3 róznica jest znaczna. A już najlepiej gdyby ktoś pozwoliłby Ci zaprezentować tv w domu. Duży wpływ na obraz ma sygnał z kablówki lub anteny. Jeden będzie wrażliwy na jego jakosć inny mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny jest. Trochę reakcja pikseli na wygaszenie przydługa ale za to wszystkie Panasonic'i mają ładną czerń ( W LCD nigdy czerń nie jest czarna) nasycenie kolorów, i ładnie działają z PAL-em. Generalnie mają ładny obraz. Jak na wpółpracę z HDTv to rodziałka mała, spore skalowanie tym samym konieczne. Ciekawe jak z tym sobie radzi. Niemniej nie jest to jakiś decydujący parametr. Tego formatu u nas długo nie będzie. No chyba,że masz X-Boxa'a 360.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety już nawet playstation się pozbyłem. Tak więc mam nadzieje, że zanim uzbieram pieniądze to ten model bedzie kosztował z 3.000 pln. Jak w sklepie go oglądałem to nie jest tak strasznie z tym kątem widzenia (jedynie jak się stanie z tyłu za TV to faktycznie nic nie widać :twisted: ).

Jak już kupie to zapraszam na jakiś meczyk albo filnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dopiero jak kupie ten TV (a to zapewne znając moje fundusze bedzie w pod koniec tego roku :evil: )No i pojemność pokoju tak koło 30-35 osób (sprawdzone-w domu robiłem wesele)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy. Plazma z reguły troche więcej. W którymś linku przeczytałem, że tak około LCD 100W a plazma 150W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No plazma troszke więcej i na "promocjach" sprzęt ma pobór czasami i z 500 W a to jak przyjmiemy iż średnio w roku TV gra z 8h dziennie to jest to istotne.Technologia w produkcji tych urzadzeń idzie do przodu i producenci przyjmują to do świadomości starając się zminimalizować pobór mocy. Czynników decydujących o kupnie takiego czy innego TV jest tyle, że nie sposób komuś doradzić :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie sposób doradzić wszystkim, ale ja już wybrałem LCD ten panasonica (więc za tą decyzje obarczam: ciebie berecik-w 25%, 8/15-w 50%, Norbert - 25% - procenty podałem po to, że jak bedzie z TV coś nie tak to po tyle $ bedziecie mi oddawać :mrgreen:;) )

Oczywiście żartuje i dziękuje za pomoc w wyborach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie jaki jest pobór mocy tych cacek,bo słyszałem że elektrownia siada.

Jak to gdzieś wyczytałem - "niewiele większy od LCD".

 

A tak już konkretniej:

http://www.awnet.pl/product_info.php?products_id=2622 (385 W)

http://www.sony.pl/view/ShowProduct.action?product=KE-P42M1&productsku=KEP42M1B&site=odw_pl_PL&pageType=TechnicalSpecs&category=TVP+Plasma+TV (365 W)

 

No nie sposób doradzić wszystkim, ale ja już wybrałem LCD ten panasonica

Myślę, że jeszcze zmenisz upodobania i wybierzesz cósik innego :D Do końca roku troszkę czasu zostało - promocje, nowe technologie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Od dawna wiadomo, że dobrze skonfigurowany monitor lub wyświetlacz LCD, to podstawa ergonomicznej pracy przy komputerze. Uaktualniona aplikacja MonitorTest 2.2 ( Build 1006 rev.3 ) przyjdzie z pomocą każdemu użytkownikowi komputera. Poświęcając kilka minut na odpowiednie ustawienie jasności, kontrastu, geometrii i innych parametrów obrazu pozbędziesz się łzawienia oczu, bólu głowy i zmęczenia wywołanego przez przesiadywanie przed ekranem.

Na początku należy zadbać o odpowiednie odświeżanie ekranu, które ma kluczowe znaczenie, gdy korzystasz z monitora CRT. Komfortową pracę osiągniesz ustawiając odświeżanie na poziomie 85 Hz, ale wyższe wartości są oczywiście lepsze. Inne parametry są również istotne, choć nie tak łatwo jest je ustawić.

 

Prezentowane narzędzie pozwala użytkownikowi na dokładną kalibrację monitora CRT lub panelu LCD. Główny ekran aplikacji pozwala na przeglądanie parametrów wyświetlanego obrazu i wybranie pełnego sprawdzianu lub jego niektórych elementów. Do dyspozycji jest ekran kontrolny ( zobacz obrazek ), jednokolorowe plansze sprawdzające odwzorowanie kolorów na całej powierzchni monitora, bardzo drobne paski ukazujące efekt mory oraz szereg siatek i figur geometrycznych, które mają za zadanie wydobyć nawet najdrobniejsze defekty w wyświetlaniu geometrii. Dzięki tym testom użytkownik może za pomocą menu monitora ustawić jak najlepiej obraz.

 

Prezentowana aplikacja kosztuje 24 USD, ale można z niej korzystać za darmo przed 30 dni. Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta - http://www.passmark.com/products/monitortest.htm.

 

Bezpłatnym odpowiednikiem prezentowanego programu jest popularny Nokia Monitor Test - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2678/nokia.monitor.test.2.0.html dostępny również w naszym serwisie.

 

źródło PC World Komputer

 

[ Dodano: 23-03-2006, 07:52 ]

Jak podaje firma WitsView Technology, 17-calowe monitory LCD są już sprzedawane prawie po kosztach produkcji.W przypadku chińskich marek, ceny spadły nawet poniżej wartości fabrycznych.

 

Średnia cena paneli o przekątnej 17 cali spadła w tym miesiącu do poziomu 133 USD. Jak zapowiada firma WitsView Technology, trend zniżkowy utrzyma się do kwietnia, po czym nastąpi stabilizacja. Analitycy przyznają również, że producenci monitorów stopniowo zwiększają produkcję modeli o przekątnych 19 cali oraz większych.

 

Raport z badań rynkowych wykazał, że obniżka cen dotyczy również sektora płaskich telewizorów oraz notebooków, gdzie trend zniżkowy utrzyma się aż do końca maja.

 

Źródło: Digi Times

 

[ Dodano: 25-03-2006, 21:33 ]

Produkcja elastycznych paneli LCD wzrośnie w ciągu następnych 7 lat o 83,5 proc. - stwierdziła w swoim raporcie, upublicznionym w piątek, firma analityczna iSuppli.Według iSuppli, elastyczne panele LCD będą tym segmentem rynku wyświetlaczy, który będzie rósł najszybciej. W 2006 roku rynek ten będzie miał wartość 5 mln dolarów, zaś w 2013 roku będzie już wart 339 mln dolarów.

 

Jak stwierdziła analityk iSuppli, Kimberly Allen, wykonane z elastycznych plastików i lekkich mas plastycznych wyświetlacze elastyczne są na razie produktami drogimi; technologia ich wytwarzania jest stosunkowo nowa (pochodzi sprzed niecałego roku - PAP).

 

Jednak, według Allen, ich rozpowszechnienie jest "niemal pewne" ze względu na zainteresowanie producentów sprzętu, dla których taki wyświetlacz oznacza "zwiększoną mobilność, zmniejszenie masy produktów i możliwość stworzenia produktów kompaktowych, łatwych do transportu".

 

Według iSuppli, obecnie elastyczne panele są używane "bardziej w urządzeniach, które muszą zachować niewielką wagę" lub jako element dekoracyjny (m.in. wyświetlacze w pamięciach USB) niż jak istotne komponenty urządzeń informatycznych.

 

Jak przyznała Kimberly Allen, w ciagu najbliższych trzech lat ten stan rzeczy raczej nie ulegnie zmianie.

 

Mimo tego iSuppli widzi ogromny rynek dla elastycznych wyświetlaczy różnej wielkości. Interesują się nimi producenci kart płatniczych - (mogłyby wyświetlać ilość środków do wykorzystania) - oraz firmy handlowe, które chciałyby elektronicznych tanich wyświetlaczy na półkach z towarem.

 

Według Allen, w telefonach komórkowych i sprzęcie komputerowym elastyczne wyświetlacze pojawią się około 2010 roku, umożliwiając m.in. konstrukcję ultralekkich notebooków.

 

Już teraz dostępne są różne technologie wytwarzania elastycznych ekranów LCD. Może to być OLED (Organic LED), a także tzw. e-papier stworzony przez firmę E-Ink. Tworzywo wykorzystywane do wytwarzania „cyfrowego papieru” to politereftalan etylenu (PTE) dzięki czemu grubość wyświetlacza wynosi maksymalnie 0,4 mm. Samsung wykorzystuje do produkcji tego typu ekranów amorficznego krzemu (a-SI), który jest bardziej wytrzymały i lżejszy w stosunku do innych technologii tego typu.

 

Onet.pl/PAP

 

[ Dodano: 10-05-2006, 07:47 ]

AU Optonics, jeden z głównych producentów matryc LCD na świecie, poinformowało o wcześniejszym niż planowane rozpoczęciu masowej produkcji 42-calowych matryc LCD szóstej generacji.

Wcześniejsze komunikaty mówiły o otwarciu najnowszej fabryki LCD 6G ( szósta generacja ) w drugiej połowie br. AUO uruchomi ją jednak już w maju, co powinno wpłynąć na znacznie szybszą penetrację telewizorów LCD 42" na światowych rynkach. W ostatnich miesiącach masową produkcję paneli LCD 42 i 47" uruchomiła także firma CMO, będąca podobnie jak AUO jednym z głównych graczy na rynku matryc LCD. W trzecim kwartale br. CMO planuje ponadto rozpoczęcie masowej produkcji paneli 56-calowych, co z pewnością wpłynie na obniżenie cen coraz powszechniej dostępnych 42-calowych telewizorów LCD.

 

źródło Kino Domowe

 

[ Dodano: 17-07-2006, 14:19 ]

Spowodowane nadmierną podażą ostre spadki cen płaskich ekranów w ostatnim czasie uderzają w zyski największych, światowych producentów tego typu urządzeń.ołudniowokoreański Samsung Electronics, największy na świecie producent ekranów ciekłokrystalicznych, zanotował w II kwartale 12-procentowy spadek zysku operacyjnego w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami tego roku. Po części powodem był spadek cen cienkich ekranów LCD typu TFT.

 

LG Philips, nr 2 na świecie, w II kwartale zanotował największą od lat stratę, natomiast tajwański AU Optronics, trzecia pod względem wielkości produkcji firma poda swoje wyniki jutro, ale prognozy również nie są dobre.

 

Jednak analitycy twierdzą, że spadek cen może okazać się błogosławieństwem dla silnych producentów, ponieważ coraz niższe ceny detaliczne zbliżają się do punktu, w którym płaskie telewizory będą w zasięgu ręki globalnego rynku.

 

Za taki poziom uznaję się dwukrotność ceny tradycyjnych odbiorników, a na moment ten producenci czekają od blisko dekady.

 

„Jeżeli chodzi o ceny, jesteśmy prawie u celu”, mówi Jeff Su, analityk Merrill Lynch w Taipei. Koszt zakupu 32-calowego panelu spadł w ostatnim czasie poniżej 400 dolarów. Oznacza to, iż gotowy telewizor LCD tej wielkości może kosztować ok. 999 dolarów.

 

Jeśli ten poziom okaże się przełomowy, koniec roku dla producentów może okazać się bardzo dobry. „W tym roku prognozujemy podaż na poziomie 42,5 mln telewizorów LCD, co stanowi 100-procentowy wzrost w stosunku do 21 mln sztuk sprzedanych w 2005 r.”, mówi Henry Wang, szef firmy badawczej WitsView.

 

Wang twierdzi, że za takim wzrostem przemawiają mocne argumenty. „Poziom dwukrotności ceny ekranów CRT okazał się przełomowy na rynku monitorów komputerowych”.

 

Jednak, podczas gdy rynek monitorów był zdominowany przez kilka marek, to na rynku telewizorów rywalizuje ponad 50 producentów. Taka sytuacja powinna doprowadzić do jeszcze gwałtowniejszego spadku cen detalicznych.

 

Dotychczas główny ciężar spadku cen brali na siebie producenci paneli. „Jest spore pole do redukcji cen wśród podmiotów z końca cyklu produkcyjnego”, twierdzi Wang.

 

Twierdzenie to zdaje się sprawdzać, ponieważ spadek cen paneli wyhamował, natomiast ceny detaliczne gotowych telewizorów LCD zaczęły spadać szybciej.

 

źródło Financial Times

 

[ Dodano: 03-11-2006, 08:48 ]

W 2010 roku Polska będzie liderem w produkcji telewizorów w Europie - uważa minister gospodarki Piotr Woźniak.W tym czasie z naszego kraju pochodzić ma 35 mln telewizorów ciekłokrystalicznych, czyli 77 proc. europejskiej produkcji.

 

"Polska będzie absolutnym liderem na rynku telewizorów w Europie i to nowoczesnych, płaskoekranowych" - ocenił Woźniak w czwartek na konferencji prasowej. Minister przedstawił analizę europejskiego rynku odbiorników telewizyjnych, wykonaną przez Instytut Rynku Elektronicznego (IRE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Fajny jest. Trochę reakcja pikseli na wygaszenie przydługa ale za to wszystkie Panasonic'i mają ładną czerń ( W LCD nigdy czerń nie jest czarna) nasycenie kolorów, i ładnie działają z PAL-em. Generalnie mają ładny obraz. Jak na wpółpracę z HDTv to rodziałka mała, spore skalowanie tym samym konieczne. Ciekawe jak z tym sobie radzi. Niemniej nie jest to jakiś decydujący parametr. Tego formatu u nas długo nie będzie. No chyba,że masz X-Boxa'a 360.

Dobra minął rok więc mam nowy pomysł http://www.panasonic.pl/nowe_produkty.php?prod=2618 a co powiesz o tym? Teraz jest promocja za 3900

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad panasonic'em radzę się zastanowić głęboko. Osobiście kupiłem w tym roku i z renomowanej marki to mam chyba tylko nalepkę na obudowie (od marca 2 naprawy, które trwały dwa miesiące) i po rozmowach z gwarantem to wnioskuje że i tak mam szczęście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba. Od pół roku mój znajomy ma taki tv u siebie. Prawie taki sam bo jego model został sprowadzony z Niemiec i na końcu miast "p" ma "m". Czym się to rożni to nie wiem bo specyfikacja obu jest identyczna. W każdym razie spotykamy się co jakiś czas pyknąć partyjkę w jakiegoś shootera w trybie cooperative na xboxie.

To co mogę o nim powiedzieć to:

:) Świetna matryca z b.dużymi kątami widzenia

:) B.dobre odwzorowanie kolorów, chyba najlepsze jakie widziałem w tej klasie odbiorników.

:) Świetnie prezentuje podczas odtwarzania filmów na HDTV. Obraz jest ostry i kolory są soczyste.

:( Fatalna czerń. Kiedy zgasiliśmy światło by lepiej skupić się na obrazie gdzie trup wrogów ścielił się gęsto okazało się,że wszystko jest czarne wokół telewizora ale nie.. .czerń na ekranie. Bez dodatkowego oświetlenia zewnętrznego widać wyraźnie jakiś taki szary kolor, przy czym w porównaniu z innymi LCD jest on moim zdaniem znacznie bardziej widoczny. Wiąże się to zapewne z faktem wspomnianego wyżej polepszenia wyświetlania kolorów. By lepiej matryca je odwzorowywała musi być bardziej podświetlona, a im więcej światła tym czerń mniej czarna. Może to i subiektywne wrażenie ale ja nigdy do tego efektu w LCD nie mogę się przyzwyczaić. Dlatego nigdy też nie zmienię mojego monitora do kompa, flatrona CRT na żaden panel LCD. Inna sprawa z tv. W tej cenie to bym go brał.

W każdym razie znajomy mówi: "bERT, pi....sz, idzie się przyzwyczaić" :P Taki z niego elokwentny gostek.

Ciekaw jestem tylko jak z awaryjnością ,o której pisze adam1501. Lecz nawet gdy telewizor wysiądzie to są jakieś plusy. Na wygaszonym ekranie czerń będzie idealna :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie spotykamy się co jakiś czas pyknąć partyjkę w jakiegoś shootera w trybie cooperative na xboxie

Mi tam dwa razy nie mówić ;)

Decyzja techniczna już zapadła.

Teraz jeszcze jeden drobniutki szkopuł (PeeLeNy) zobaczymy co na to główna księgowa (tak ta sama co od uploadu :mrgreen: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.