Skocz do zawartości

Klucz dynamometryczny


rzakol

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno nie muszą mieć certyfikatu ITS. Na odbiorze też nikt z TDT nie pytał o dokumenty poświadczajace okresową kontrolę tych kluczy. Ale ponieważ tego typu narzędzia wymagają okresowego sprawdzenia, dobrze byłoby mieć jakieś dokumenty potwierdzajace ich przegląd (np. nasza firma posiada ISO 9000 i właśnie dlatego musimy takie klucze co jakiś czas sprawdzać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto wykonuje sprawdzenia poprawności wskazań takiego klucza Question

ja znalazłem ten link

http://www.jbinternational.com.pl/klucze-dynamometryczne/kontrola-kalibracja.html

a jeżeli ktoś nie chce kalibrować klucza to może kupić taki, który kalibruje się automatycznie po wyłączeniu http://www.phuabc.com.pl/index.php?nazwa=katalog&akcja=szczegoly&id_produkt=284&wk=1

tak się zastanawiam czy dobrze robimi podpowiadając takie głupotyTDT :roll: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto wykonuje sprawdzenia poprawności wskazań takiego klucza :?:

Większość porządnych firm, zajmujących się sprzedażą markowych narzędzi, może wykonać taką usługę. Niektóre sprzedają specjalne urządzenia do kontroli kluczy dynamometrycznych, ale żeby napić się piwa, nie trzeba od razu kupować browaru ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy my nie popadamy w paranoje z tym TDT a wy chcecie przejść pod jego nadzór. Za chwilę będziecie się pytać o atest na komplet kluczy płaskich i instrukcje obsługi młotka. Spokojnie TDT, aby coś zakwestionował musi podać podstawę prawną. Co prawda to nie urzędnicy ale ich też obowiązują przepisy, które zobowiązują by klucz dynamometryczny (mówimy oczywiście o okręgówce lub literce "d") posiadał atest. Mi o nim nie wiadomo i nie sprawdzam żadnego atestu na klucze. I tak uważam, że to przegięcie, że muszę sprawdzać podstawowy zestaw przyrządów mierniczych i ogólnego stosowania narzędzi. Co prawda klucz dynamometryczny jest wprost wymieniony, ale żeby miał atest. Mogę zacząć sprawdzać i będę fotografował miny latających diagnostów po stacji szukających atestu. A jak któryś zawał dostanie to kto ich będzie reanimował? :lol:

 

[ Dodano: Czw Gru 15, 2005 10:54 pm ]

Nie no jestem w szoku. Poświęciłem się i sprawdziłem protokół TDT. Po prostu wysiadam, ale my takich rzeczy nie sprawdzamy.

 

Zgodnie z zapisem w protokole musi być ATEST ITS na klucz dynamometryczny. Panowie przesyłajcie je sobie faksami (atest w oryginale ma tylko producent).

 

A będę urzędasem teraz z klapkami na oczach. A niby na jakiej podstawie prawnej żąda się karty okresowej kontoli na klucz dynamometryczny.

 

(Dz. U. z 2005r. Nr 25, poz. 209 z późn. zm.)

§ 14. 2. Stanowisko kontrolne w okręgowej stacji kontroli pojazdów powinno być wyposażone dodatkowo w:

3) komplet kluczy dynamometrycznych.

5. Wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz inne wyposażenie stacji kontroli pojazdów wykorzystywane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, które powinno posiadać oznakowanie CE, określa tabela stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia.

10. Wyposażenie wymienione w tabeli, o której mowa w ust. 5, podlega okresowej kontroli eksploatacyjnej przeprowadzanej przez upoważnionego pracownika stacji kontroli pojazdów; nie dotyczy to urządzeń i przyrządów, które podlegają okresowej kontroli metrologicznej lub okresowemu badaniu przeprowadzonemu przez właściwy organ dozoru technicznego.

 

Klucza dynamometrycznego w załączniku nr 1 nie ma!!!! więc na jakiej podstawie się żąda karty OKE skoro ust. 10 nie nakłada takiego obowiązku. I wszystko.

5ae1a2828be4e_Norcom_protokTDT_kluczdynamometryczny.thumb.jpg.bc5594b814f51e0a071a27bd2050b112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nie sprawdzali żadnych atestów na klucze dymamometryczne. Wystarczył sam fakt ich posiadania. A w protokole ta tabelka ma charakter uniwersalny (tak myślę) i atest ITS czy certyfikat ujety jest dla wszystkich pozycji, a przecież obecnie niektóre urządzenia nie musza mieć certyfikatu ITS, wystarczy CE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszelki wypadek jak ktoś ma certyfikat zgodności na klucz niech da znać (oczywiście niech napisze jaki model). Może ktoś ma taki sam bez atestu to się powymieniamy. Ja mam FACOM S.206_200 i TENGTOOLS3492 AG-E1 i na żadnego nic nie mam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kluczami dynamometrycznymi dostałem Certyfikat Jakości i Kalibracji wydany przez Labolatorium Kontroli Napraw i Atestacji Kluczy Dynamometrycznych Testerów i Mierników Momentu Siły Gedore Polska wykonane wg. normy DIN/ISO 6789 PN :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nie żądali certyfikatu na klucz dynamometryczny tylko czepili się o jednostki musi wskazywać w kN a nie kG

W sumie mieli rację, kG przestał być oficjalną jednostką siły ze dwadzieścia lat temu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego nie napisali w protokole, że klucz ma złe jednostki a napisali, że jest go brak. Przez to musieliśmy wzywać gościa jeszcze raz na sprawdzenie nowego klucza pewno po świętach gostek nas odwiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez to musieliśmy wzywać gościa jeszcze raz na sprawdzenie nowego klucza pewno po świętach gostek nas odwiedzi.

 

Trzeba było wyskoczyć na miasto i kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto wykonuje sprawdzenia poprawności wskazań takiego klucza

 

Jak ktoś ma blisko do Szczecina to :

 

BETA POLSKA Spółka z o.O.

71-215 Szczecin ul. Łukasińskiego 110

tel. ( 091) 48 08 226

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam prosbe o adres gdzie można kupic taki kpl kluczy by się nie czepiało TDT , po drugie z zarzadzeniu jest napisane że ma być Komplet kluczy a gdzie mam szukać ich zakresu od do jaki powinien być ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po drugie z zarzadzeniu jest napisane że ma być Komplet kluczy a gdzie mam szukać ich zakresu od do jaki powinien być ???

Zakres jest wpisany w karcie kontroli TDT http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=168 &14,2pkt3

do3,5T 210Nm pow3,5T 380Nm czyli na okręgówce 2 takie klucze + komplet nasadek do nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

ROZPORZĄDZENIE

z dnia 10 lutego 2006 r.w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów2)

Dz. U. nr 40 poz. 0275

 

§ 14. 1.2

 

2. Stanowisko kontrolne w okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz stacji, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, powinno być wyposażone dodatkowo w:

4) komplet kluczy dynamometrycznych w zakresie od 20 do 400 Nm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.