Skocz do zawartości

termin badania specjalny


megalex

Rekomendowane odpowiedzi

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t

przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki „SAM”, pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

 

A skoro po powyższe się nie łapie to

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6–10.
[/code]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dla mnie specjalny to nie to samo co uprzywilejowany więc na trzy , a WK Poznań twierdzi ,że na rok .Wg homologacji N1 więc cięzarowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymac się tego z naciskiem na corocznie i zastrzeżeń wymienionych w punktach od sześć do dziesięć:

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6–10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie taka mała aluzja do tego tematu, Kolega megalex, pyta o to czy na 3 lata czy corocznie i wydaje mi się że w takim przypadku najlepiej odpowiedzieć najprościej:

 

Corocznie.

 

I podać podstawę prawną, bo Kolega przez te odpowiedzi jeszcze bardziej się zamieszał :D

Jakby miał na BT takie auto to mógłby już zrobić na 3 lata, podpierając się co prawda podstawą prawną, ale źle ją interpretując i byłby problem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo Kolega przez te odpowiedzi jeszcze bardziej się zamieszał :D
- twierdzisz w imieniu kolegi?

 

I podać podstawę prawną
- dodrze, podam podstawę prawną okresowego badania technicznego pojazdu specjalnego:
5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6–10.

 

Czy tak, czy teraz wyczerpało problem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twierdzisz w imieniu kolegi?

 

Nie, tylko po tym co kolega napisał:

 

Zgadza się, dla mnie specjalny to nie to samo co uprzywilejowany więc na trzy

 

Czy tak, czy teraz wyczerpało problem???

 

Troche tak, troche nie. nie pisałem tego ze złości czy coś tylko w celu pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Dla przyczep do 3,5 t nie ma rozróżnienia takiego jak dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony - jeżeli chodzi o "specjalny". :smile:

Tu więcej : https://forum.osds.org.pl/viewtopic.php?t=2472&postdays=0&postorder=asc&start=30

Kurcze zaś coś " sfarfoliłem " bo trza kopiować. 8/

O ! po edycji już nie trza kopiować ( ekstra ) :smile:

Edytowane przez leski66
literówka
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Ostatnio nie daje mi spokoju ciągle jedna kwestia, a mianowicie: 
 

Cytat

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10.
6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego... przeprowadza się przed upływem 3 lat ... Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, ... które podlegają corocznym badaniom technicznym.

 Czyli samochody osobowe które mają np. 7 miejsc  według  ustępu 6 badanie powinno być przeprowadzane corocznie? 🤔

Edytowane przez dominik_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg jakieś tam interpretacji, łączy to się z:

Cytat

wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób

Tak przynajmniej mam na materiałach ze szkolenia.

Teraz, Jasiu24 napisał:

Nie cytuj fragmentu artykułu wyrwanego z kontekstu 

Nie wyrwał tego z kontekstu, wszystkie obostrzenia masz wymienione po przecinkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale nie do końca. Całościowo to brzmi tak:"pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób", potem jest znowu przecinek i "pojazdu marki...." itd. ewidentnie mamy to czytać łącznie inaczej nie miało by to sensu. Gdyby było zapisane np. tak: "pojazdów samochodowych od 5 do 9 osób, wykorzystywanych...osób, marki sam itd., to tak. Zresztą od lat jest taka interpretacja. Jeszcze, nie widziałem aby jakiś nowy pięcioosobowy golf czy astra dostała z urzędu badanie na rok (oczywiście z wyjątkiem gaz, taxi itp) 😁

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

6. [...] Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki „SAM”, pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

Tak jak napisałem wcześniej, z materiałów szkoleniowych wynika, iż ten krótki fragment punktu 6 mamy czytać razem ale z samej ustawy już to nie wynika. Może jest jakaś interpretacja z ministerstwa. Może jakiś forumowy znawca tematu coś ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do czego w/g Ciebie odwoływały się zapis: "wykorzystywanego do zarobkowego transportu osób". Konstrukcja ewidentnie odwołuje się do tego co przed przecinkiem. Jeżeli mielibyśmy to traktować rozłącznie zapis miałby formę "pojazdu samochodowego wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób".  Zauważ że wszystkie wyłączenia (wyliczenia) poprzedzone są zapisem pojazd taki a taki (za wyjątkiem taxi, ale to wynika z definicji taksówki). 

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paprock napisał:

Zaiste w Kodeksie Drogowym

Jak w każdym akcie prawnym chodzi o poprawną składnie, prawidłowe znaki interpunkcyjne itp.

Ale je się nie czepiam tego przepisu, bo zgodnie z sugestią osób mnie szkolących, czytam go razem: " pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9 wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób".  Uważam tylko, że @dominik_z słusznie zauważył, że jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.