Skocz do zawartości

Termin następnego badania


Huti

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam straszny problem z pewnym pytaniem, możliwe, że jest to proste a ja czegoś nie rozumiem, ale szukałem na forum i nie znalazłem odpowiedzie. A więc:

 

Pytanie z vademecum:

 

W jakich terminach przeprowadza się okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego przeznaczonego do nauki jazdy kandydatów na prawo jazdy kategorii T?

 

a)corocznie

b)przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie corocznie

c)przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

 

Według vademecum poprawna odpowiedź to C, ale dlaczego?

Skoro według prawa o ruchu drogowym:

 

"6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym. 7"

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może „Vademecum” rozumuje to tak, że terminy badań podane w ustępie 6 dotyczą tylko pojazdów tam ujętych (w domyśle samochodowych gdyby nie przyczepa). No a w ustępie 7 mamy ciągniki i motorowery w trybie 3. 2. 2. 2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnika rolniczego (bez względu na markę SAM czy naukę jazdy) dotyczy art. 81 ust. 7 PORD.

 

Badania coroczne wymienione w ust. 6 dotyczą wyłącznie pojazdów wymienionych w ust. 6 (a ciągnika tam nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotyczy art. 81 ust. 7 PoRD.

który może niedługo będzie taki

7. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej, motoroweru oraz czterokołowca lekkiego przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania technicznego.

Przyczepa rolnicza marki SAM podlega corocznym badaniom technicznym.

 

str 11/12 http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290511/12382565/12382570/dokument279244.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania coroczne wymienione w ust. 6 dotyczą wyłącznie pojazdów wymienionych w ust. 6

Myślę, że nawet sam ustawodawca jest tym zdziwiony ,,,

Po prostu znów nie wyszło ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.