Skocz do zawartości

opisówka 07.06.2017


stalker

Rekomendowane odpowiedzi

Na badanie techniczne w dniu dzisiejszym przyjechał samochód osobowy skoda fabia z instalacją lpg zarejestrowany po raz pierwszy w dniu 01.06 2009. Kierowca do badania przestawił dokumenty:

- dowód rejestracyjny ( w dowodzie adnotacja GAZ - LPG)

- kartę pojazdu

- polisę oc

- świadectwo homologacji na instalację gazową

- dokumenty na butlę, i tam były skany - homologacja STAKO na butlę toroidalną oraz skan protokół/decyzja TDT z datą ważności butli do 2014 r. z pieczątką Dyrektora TDT

Opisz szczegółowo zakres badania technicznego

Wynik egzaminu wyszedł mniej więcej 1/3 na1/3 na 1/3.

Czyli 1/3 nie zauważyła że mimo tego że auto z 2009 to butla z 2004 i legalizacja wyszła w 2014 - oblali. Kolejna 1/3 napisała szczegółowy przebieg przeglądu dając wynik negatywny za brak ważności protokołu/decyzji na zbiornk LPG - też nie zaliczyli

Ja byłem w kolejnej 1/3 zdających (zaliczyłem)... i napisałem że wg. Dz. u 128 Art. 81.ust 12. , mówiącego że Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego - w tym przypadku TDT, a ważność badania na zbiornik skończyła się w 2014r. napisałem że odstępujemy od badania technicznego nie wystawiając wyniku negatywnego i nie pobierając opłaty za badanie. Dopisałem że klient może się stawić na kolejne obt po przedłużeniu legalizacji na zbiornik LPG wydanej przez TDT... i to tyle w temacie - w sumie 3-4 zdania i opisówka zaliczona. Haczyk również polegał na tym że wg dz.u 776 dział I załącznik I pkt 10.5 mówiącego że

a) Brak dokumentu wydanego przez Transportowy Dozór Techniczny

i tabliczki znamionowej na zbiornik lub butlę, potwierdzających

jego sprawność. - skutkuje UI czyli Negatywem, ale słowem klucz jest " i tabliczki znamionowej" - czyli ta opcja odpada - taki niuans w niuansie, ale kilka osób na to się powołało i niestety... odpadli

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wczoraj tę opisówkę w Poznaniu o 13:30 - zdałem, a moja odpowiedź wyglądała mniej więcej tak:

 

Wymagane dokumenty:

- DR pojazdu

- Ważna decyzja oraz protokół TDT

Przebieg badania:

Opisałem, że zaczynamy od sprawdzenia poza stacją szczelności butli oraz całej instalacji za pomocą czujnika.

Następnie przedstawiłem po kolei co sprawdzamy, czyli:

- Identyfikacja

- Sprawdzenie układu kierowniczego

- Sprawdzenie widoczności

- itd...

Następnie opisałem w jakim wypadku należy się wynik negatywny, tj:

- w przypadku, gdy diagnosta stwierdzi usterkę istotną lub stwarzająca zagrożenie lub skumulowane UD prowadzą do stworzenia zagrożenia

Jako wynik badania napisałem - NEGATYWNY z powodu braku ważności protokołu oraz decyzji TDT na butlę

Diagnosta wystawia zaświadczenie z wynikiem negatywnym oraz pobiera opłatę za badanie według cennika.

 

Tak mniej więcej wyglądała moja odpowiedź, która pozwoliła na zdanie egzaminu, mam nadzieję, że pomogę :)

 

Pragnę dodać, że również w Poznaniu o 8:00 tematem opisówki było badanie dodatkowe pojazdu N3 do przewozu FL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kwestia interpretacji egzaminatora. Rozmawiając z ludźmi, którzy również zdali, mówili, że opisali wszystko, a następnie wynik N ze względu na brak ważnego badania TDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagane dokumenty:

- DR pojazdu

Ważna decyzja oraz protokół TDT

a za chwilę
NEGATYWNY z powodu braku ważności protokołu oraz decyzji TDT na butlę

 

takie badanie to musiałoby się zacząć ostatniego dnia ważności decyzji o godz. 23:50 i koniec badania np. 0:20 :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprawdzali znajomość usterek z zakresowej tabeli.

Bo z naszymi przepisami to przecież wiadomo, że ustawa sobie nakazuje wykonać badanie dopiero po przedstawieniu ważnego w dniu badania protokołu i decyzji na urządzenie poddozorowe, a rozporządznie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań sobie i dysponuje możliwością przyporządkowania Usterki Istotnej w takim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie badanie to musiałoby się zacząć ostatniego dnia ważności decyzji o godz. 23:50 i koniec badania np. 0:20 :lol:

 

Chodziło mi o to, że wymaganymi dokumentami podczas badania jest DR oraz ważna decyzja TDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no czyżby 2 różne odpowiedzi:

Wychodzi na to że możliwe. Po egzaminie czekając na wyniki rozmawialiśmy kto co napisał i jeden gość mówił że tą samą opisówkę miał już wcześniej w Lublinie, napisał że odstąpił od badania (czyli to co ja teraz) i nie zdał, a jego kolega dał N i zdał.

Czyli jak widać nieznane są wyroki i interpretacje TDT :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny przykład daliście.

 

Teraz KAŻDY czytający kandydat do tej pracy już wie, że jest to pokręcona praca i rozwiązania, w której NIE MA jednoznacznych rozwiązań, jak również wyraźnie widać, że nawet egzamin może wyglądać zwyczajnie różnie i dwie diametralnie różne odpowiedzi mogą być OK :)

 

Myślę, że warto ten temat wyodrębnić dla wszelkich niedowiarków i takich co to uważają, że wszystko jest oczywiste 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiedzcie jak kandydatów na diagnostów mają uczyć wykładowcy na szkoleniach ??? Ustawa przecież jest aktem rangi wyższej i cytuję:

Art. 81. Ustawy PORD

12. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego.

Z tego jednoznacznie wynika, że nie można przeprowadzić żadnego badania bez poświadczenia oraz decyzji (TDT/UDT).

Moim zdanie to jest odpowiedź zaliczająca na 6.

Natomiast opisując całe badanie, wymagane dokumenty i wynik N zdający wykazują się jakąś wiedzą na temat badań. Biorąc dodatkowo pod uwagę rozbieżność między ustawą a rozporządzeniem egzaminatorzy tą odpowiedź również zaliczają na 2 z dwoma minusami.

Tylko tak ten temat jestem wstanie sobie wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego jednoznacznie wynika, że nie można przeprowadzić żadnego badania bez poświadczenia oraz decyzji (TDT/UDT).

Wynika z tego również, po raz kolejny, iż ;

cały nasz obszerny "776" podlega natychmiastowej, gruntownej weryfikacji, gdyż nigdy nie przystawał ani do ustaw, ani do życia,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wszystko rozbija sie o

 

...- dokumenty na butlę, i tam były skany - homologacja STAKO na butlę toroidalną oraz skan protokół/decyzja TDT z datą ważności butli do 2014 r. z pieczątką Dyrektora TDT...

 

Czy ktoś napisał iż te skany były na zamontowany zbiornk w danym pojeżdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być jeszcze jedna możliwość podkreślam grubo naciągana, że N dajesz jak już rozpoczniesz badanie , a nie mogłeś przed badaniem stwierdzić ,że pojazd miał gaz, na przykład gdy brak DR (pokwitowanie policyjne), a dodatkowo cechy identyfikacyjne masz poza komorą silnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ale coś tam było o wstępnych oględzinach jeszcze przed wjazdem "na kanał".

 

Mi generalnie chodzi o to, że wszelkim adeptom tego zawodu powinno się to pokazywać jako przestrogę, że to nie będzie łatwy kawałek chleba. A i tym doświadczonym co uważają, że przecież wszystko jest oczywiste takimi przykładami można zamykać usta.

 

[ Dodano: 09-06-2017, 20:54 ]

Powiem więcej. Myślę, że fajnie gdyby OSDS dotarło bezpośrednio do obu użytkowników z tego tematu, zebrało od nich informacje z pierwszej ręki i wystosowało na tej podstawie stosowne zapytanie do TDT o treści... że tak młodzieżowo powiem "WTF"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie mylę OSDS reprezentuje członków
To nie prawda. OSDS reprezentuje interesy diagnostów, a co za tym idzie przyszłych również (jednoznaczność przepisów).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSDS reprezentuje interesy diagnostów

 

7.Celem Stowarzyszenia jest:

a) integracja środowiska uprawnionych diagnostów samochodowych,

b) godna reprezentacja środowiska diagnostycznego,

c) dbanie o właściwy wizerunek zawodu w odbiorze społecznym,

d) niesienie szeroko rozumianej pomocy w środowisku uprawnionych diagnostów samochodowych, a w szczególności pomocy prawnej, szkoleniowej i socjalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie mylę OSDS reprezentuje członków , ewentualnie osoby , które o pomoc poproszę , pytanie należało by zadać Waldkowi.

Padła kiedyś odpowiedź na którymś forum , czy zjeździe , że OSDS zajmie się sprawą jak zainteresowany wystąpi o pomoc.

 

[ Dodano: 14-06-2017, 11:03 ]

Chcę tylko dodać, że mój post był pisany zanim ukazała się odpowiedź Grześka "biker100".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSDS zajmie się sprawą jak zainteresowany wystąpi o pomoc.

 

Czy WY w ogóle czytacie ten temat?? Jaki niby zainteresowany i o jaką pomoc miałby wystąpić?

 

Sprawa jest prosta. OSDS musi szukać "haków" na TDT - swojego największego "wroga" obecnie.

Wierchuszka OSDS to byli wojskowi którym chyba nie trzeba tłumaczyć von Clausewitz'a, że najlepszą obroną jest atak...

Chcecie dalej wyłącznie użalać się nad sobą i narzekać jak wielu Was popiera i jak niewiele w związku z tym możecie?

To może pora przypomnieć sobie inne momenty kiedy niewielu pobijało wielu? Z wojskowości to chociażby podbicie Belgii przez III Rzeszę przypomnę...

 

Panowie - w tym temacie macie namacalny przykład jak:

- różnie interpretować przepisy]

- jak to się odbywa w TYCH SAMYCH organach TDT

- jak bardzo to dowodzi tego, że TDT nie gwarantuje jednolitej oceny Waszych działań.

 

I to jest przykład w którym OSDS powinien poszukać dowodów, świadków itd... Tym można walczyć na komisjach, spotkaniach etc...

 

Zainteresowani nie mają tu nic do rzeczy. Co niby mieliby zgłaszać i dlaczego? Przecież obaj zdali!!

 

PS PS PS

I tu słowa zachęty do zainteresowanych. Nie bójcie się - WAS w życiu nie zgnębią w tym przypadku. Procedura by ich zabiła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.