Skocz do zawartości

2 pytania z ADR


raxi109

Rekomendowane odpowiedzi

witam nie moge zrozumiec 2 pytan ktore sa w vademecum :

41. pojazd EX/II o dmc powyzej 16t:

wedlug vademecum odpowiedz brzmi "nie musi posiadac zwalniacza i abs" - dziwne bo ja tak zinterpretowalem ze powyzej 12t ogranicznik musi miec oraz pow 16t abs musi posiadac

 

37. samochod przewozacy butle z gazem palnym w ilosci 10000 kg o dmc powyzej 16t zarejestrowany po 30.06.1995:

wedlug vademecum " nie musi posiadac ABS ani zwalniacza"

troche tego nie rozumiem ponieważ w ADR napisane jest, ze powyzej 16t musi miec ABS i zwalniacz

 

prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie jestem zbyt mocny z ADRu ale może jakoś wspólnie poradzimy, najwyżej mnie poprawi ktoś.

1. EXII nie musi mieć zwalniacza ani układu ABS. Patrz dział 9.2 tabelka wymagania techniczne.

2. Przewóz butli z gazem może się odbywać zwykłym pojazdem skrzyniowym (wskazane) który nie musi posiadać świadectwa dopuszczenia ADR (takowe musisz posiadać przy przewozie klasy 1 i przewozie w cysternach) więc żaden przepis nie nakazuje aby pojazd przewożący butle posiadał ABS czy zwalniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41. pojazd EX/II o dmc powyzej 16t:

wedlug vademecum odpowiedz brzmi "nie musi posiadac zwalniacza i abs"

 

Bo nie musi. Będzie musiał posiadać zarejestrowany po 31.03.2018 abs poj. pow. 3,5t. a zwalniacz pow. 16t.

zinterpretowalem ze powyzej 12t ogranicznik musi miec

 

bo musi mieć zarejestrowany po 31.12.1987r.

 

Wszystko jest w 9 części ADR

 

37. samochod przewozacy butle z gazem palnym w ilosci 10000 kg o dmc powyzej 16t zarejestrowany po 30.06.1995:

wedlug vademecum " nie musi posiadac ABS ani zwalniacza"

 

Bo nie musi gdyż jest to przewóz w sztukach przesyłki, a taki pojazd nie podlega pod żadną z klas. EXII, EXIII, OX, AT, FL. Na badaniu robisz tylko okresowe. Dodatkowe ADR go nie dotyczy. Przewoźnik musi odpowiednio go oznaczyć pojazd pomarańczowymi tablicami i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje bardzo za nakierowanie, mam jeszczcze 1 pytnie przy ktorym zglupialem:

pojazd typu EXII o dmc 18t i zrejestrowany po raz pierwszy po 31.12.1993 powinien byc wyposazony w

-uklad przeciblokujący ABS

-ogranicznik prędkości

-zwalniacz

wedlug mnie ogranicznik jak najbardziej ale czy ABS to juz nie wiem, prosilbym o nakierowanie poniewaz nie orientuje sie za bardzo w tej tabeli w ADR 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.