Skocz do zawartości
roxa

"Zaprzęg" - motocykl z przyczepką

Rekomendowane odpowiedzi

roxa

Jak wygląda sprawa badań technicznych czegoś takiego jak motocykl z przyczepką. Zeby rozwiać wasze wątpliwości, motocykl jest z wózkiem bocznym i ma jeszcze podpięta, z tyłu przyczepkę typu motocyklowego z jednym kółkiem lub na jednej osi. Zeby było jeszcze weselej, owa przyczepka jest spięta przez zaczep kulowy. Takowe zestawy mogą występować przy motocyklach, z reguły produkcji CCCP.

Zawsze mnie to nurtowało.

 

[ Dodano: 20-01-2018, 15:45 ]

I jeszcze jedno...czy taka przyczepka ciągnięta przez motocykl musi posiadać tablice rejestracyjne, swoje odrębne, czy tablica motocykla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Wysil się trochę. Przecież te tematy są na forum rozebrane na czynniki pierwsze.

 

Przyczepka motocyklowa nie podlega ani rejestracji, ani badaniom technicznym. W Polsce nie ma obowiązku przekładania tablic na przyczepkę. Powiem nawet tak - nie wolno tego literalnie robić. Z drugiej strony numer musi być widoczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
roxa

Obleciałem tematy o wózku bocznym, zanim zapodałem temat. Szczerze napiszę, że szkoda, że wcześniej się tutaj nie zalogowałem. W tych tematach nie ma mowy o zaprzegu z przyczepką dołączoną z tyłu. Są tematy o wózku bocznym i mega dywagacje o liczbie miejsc, DMC, etc.

Czyli zaczep kulowy/hak przy motocyklu nie podlega badaniu i mogę sobie ciągać przyczepke jednoosiową? Na dodatek SAMa? Coś mi tu nie gra.

Jeśli to prawda, to to chore trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
W Polsce nie ma obowiązku przekładania tablic na przyczepkę. Powiem nawet tak - nie wolno tego literalnie robić.

 

:shock::shock::shock:

 

6. Z tyłu przyczepy motocyklowej umieszcza się tablicę rejestracyjną motocyklową przeniesioną z motocykla, który ciągnie przyczepę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Przepraszam - zapomniałem o tym przepisie. Mój błąd.

 

Skoro nie ma obowiązku dopuszczenia do ruchu, to i nie ma dla niej specjalnych warunków, ale ogólne założenia art.66 PoRD musi spełniać. Coś jak pojazd wolnobieżny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
roxa

Ok. Dziękuję, a co z hakiem? Hak, jak wspomniałem zamontowany do ramy wózka bocznego, pomiędzy motocyklem a gondolą wózka bocznego? Jakieś specjalne warunki, przegląd??? Jak ma się sprawa z wpisem w DR...haka, jeżeli takowy diagnosta ujawni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Do motocykla nie wpisuje się adnotacji hak w DR. Więc i takowe badanie nie jest wykonywane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
roxa

Allo, allo...panowie diagności. Mozecie coś podpowiedzieć? Bo ani Blakop, ani ja nie jesteśmy diagnostami :cool:

A może temat za trudny? Ciekawe co zrobicie, jak taki zestaw przyjedzie na przegląd. Zaliczycie badanie, a po wyjeździe za rogiem policja odbierze DR motocykliście.

Żeby nie było, ze się czepiam, ale to jest życiowa sytuacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adam1501

My nie badamy zestawów pojazdów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop
a po wyjeździe za rogiem policja odbierze DR motocykliście

 

Zabierze dowód czego? Za co?

Natomiast mandat być może jakiś możesz zarobić.

Twój zestaw ma spełniać warunki art.66 PoRD. Jak policjant subektywnie stwierdzi, że nie spełnia, to poniesiesz konsekwencje. A Ty ewentualnie się od tego odwołasz itd...

Ale ani diagnosta, ani WK, ani ubezpieczyciel nic do tego nie mają. Ty masz używać tej przyczepki wraz z motocyklem tak, żeby było bezpiecznie w rozumieniu przepisów. Sam to sprawdzasz i za to odpowiadasz.

No chyba pasuje Ci taki układ, nie? To co jeszcze drążysz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Haka nie badamy , przyczepki nie badamy a na drodze ma mieć oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aboz
Allo, allo...panowie diagności. Mozecie coś podpowiedzieć?

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.

4. Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten nie dotyczy motocykla.
I na tym temat się kończy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
temat się kończy

i finito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.