Skocz do zawartości

Nabicie nowego mr vin


maro-dm

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, michal_k napisał:

A na jakiej podstawie?

Par. 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rejestracji, w związku z par. 1 pkt 1 ppkt d rozporządzenia w sprawie badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, aboz napisał:

Par. 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rejestracji

Zauważ, że jest to dokument tylko dla WK i to nie w każdym przypadku - np. z zagranicy się nie wymaga.

14 minut temu, aboz napisał:

par. 1 pkt 1 ppkt d rozporządzenia w sprawie badań.

Tam mowa jest o warunkach technicznych, a nie dokumentach wymaganych w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
W dniu 31.07.2023 o 09:05, michal_k napisał:

Nie dostaniesz żadnych - przyjedzie właściciel z zamontowaną "nową" ramą (np. z pojazdu używanego) z innym numerem. Powiedzmy, że będzie miał ze sobą decyzję na tabliczkę zastępczą. Będzie chciał badanie po zmianach potwierdzające, że zamontowano inną ramę.

Odgrzeje temat bo strasznie mnie to zaciekawiło z tą ramą. Jaki jest twój tok myślenia na ten temat? Gdzie taką ramę nabył? Na jakiej podstawie będzie miał decyzję i jakim numerem ramy będziemy się posługiwać przy badaniu? Opis zmian powodujący zmianę danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym polegający na czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bisko_04519 napisał:

Na jakiej podstawie będzie miał decyzję i jakim numerem ramy będziemy się posługiwać przy badaniu?

Pytasz o wymianę ramy na ramę z numerem? Czy na ramę bez numeru?

8 godzin temu, bisko_04519 napisał:

Opis zmian powodujący zmianę danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym polegający na czym?

Na tym, że zamontowano inną ramę z innym numerem (albo bez numeru, który następnie został nadany i nabity).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U  mnie zdarzyło sie tak w ciągniku rolniczym  który uległ  wypadkowi i klient wymienił ową część z numerem ramy na całkowitą nową część (surówke) bez numeru,  była opinia rzeczoznawcy i  wydział komunikacji wydał  decyzje na  umieszczenie nowego numeru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o rame z numerem. Wymiana silnika na taki sam używany to nie jest zmiana konstrukcyjna. Wymiana ramy na taką samą z innym numerem to już jest zmiana konstrukcyjna według Ciebie. No okej ale co dalej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bisko_04519 napisał:

Wymiana ramy na taką samą z innym numerem to już jest zmiana konstrukcyjna według Ciebie.

Tak - bo jest to wymiana elementu powodująca zmianę danych w DR.

18 minut temu, bisko_04519 napisał:

No okej ale co dalej?

Ale o co pytasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bisko_04519 napisał:

No okej ale co dalej? 

W pierwszej kolejności klient powinien odwiedzić WK, po wymianie ramy na inną z cechami identyfikacyjnymi będzie niezgodność TZ. Jeżeli klient ma w  łapie skierowanie na wykonanie TZZ to robisz tabliczkę, po załatwieniu TZ przystępujesz do badania po zmianach. Diagnosta ogląda, cmoka, narzeka, cyka foty, wprowadza do rejestru z nowym nr, wystawia opis zmian. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale według Was pojazd pojazd przejmuje numer identyfikacyjny z tej ramy którą mu zamontowali a dorobić trzeba mu tylko tabliczkę? Myślałem że nowy numer i innej opcji nie ma 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bisko_04519 napisał:

czy dobrze zrozumiałem

Dobrze.

1 minutę temu, bisko_04519 napisał:

Myślałem że nowy numer

Tylko jeśli wymienił na ramę bez numeru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to tak jakby pojazd przejął numer identyfikacyjny po innym pojeździe z którego już tylko rama została (jakby człowiekowi nadać PESEL po zmarłym).  Przecież kompletny vin zawiera mnóstwo informacji które w razie czego po rozkodowaniu nijak będą się miały do aktualnego pojazdu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, bisko_04519 napisał:

No ale to tak jakby pojazd przejął numer identyfikacyjny po innym pojeździe

Przepisy to dopuszczają.

 

46 minut temu, bisko_04519 napisał:

nijak będą się miały do aktualnego pojazdu.

Trzeba będzie z tym żyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bisko_04519 napisał:

  Przecież kompletny vin zawiera mnóstwo informacji które w razie czego po rozkodowaniu nijak będą się miały do aktualnego pojazdu.

Ale większość zmian konstrukcyjnych powoduje takie rozbieżności, tak już jest w tym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra łykam to i w razie czego jestem nawet w stanie tak zrobić gdyby zaszła potrzeba ale Michał znajdź i wrzuć przepis który to dopuszcza i wtedy twoje górą💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bisko_04519 napisał:

wrzuć przepis który to dopuszcza

Rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów

Par. 16

1. W przypadku zawiadomienia o zmianie stanu faktycznego, która wymaga zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym wynikającej:

3) z wymiany podwozia lub ramy w pojeździe zarejestrowanym, do zawiadomienia dołącza się:
a) dowód własności podwozia lub ramy,
b) dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli podwozie lub rama zostały sprowadzone z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej,
c) dowód rejestracyjny pojazdu lub zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce rejestracji pojazdu, z którego pochodzą podwozie lub rama, jeżeli to podwozie lub rama pochodzą z pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4. W przypadku zawiadomienia o zmianie danych pojazdu zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, która zaistniała w wyniku wprowadzenia zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, pojazd podlega badaniu technicznemu. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku tego badania potwierdzające, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 66 ust. 5 i 5a ustawy, jest podstawą do wydania dowodu rejestracyjnego z nowymi danymi pojazdu.

  • Piwo 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bisko_04519 napisał:

przepis który to dopuszcza

Ale co dopuszcza? Wymianę ramy czy to że zostaje nr z pojazdu z którego pochodzi nowa rama?  Poczytaj art. 66 PORD, jest tam  napisane zabrania się wymiany nadwozia. Nadwozie to nie rama. A jeżeli masz wątpliwości co do tego czy powinien być nadany nowy nr. to art. 66a. Tam masz opisane przypadki kiedy nadaje się nowy nr.

§ z rozporządzenia w sprawie rejestracji już widzę masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadek u mnie prawie z podwórka. Suzuki Grand Vitara zdrowa rama, dobry silnik ale po dachowaniu i naprawa nieopłacalna. Kupiona druga granda sprowadzona ale nie rejestrowana u nas. W  tym samym kolorze i silniku ale strasznie skorodowana rama. To teraz zakładamy kupioną budę na naszą ramę i (wymiana nadwozia niedozwolona a nikt tego nie udowodni ani nie wychwyci tak naprawdę jak zniknie tabliczka) tabliczka znamionowa zastępcza auto wraca na drogę. Czy wymieniamy ramę w tamtej sprowadzonej i co teraz zabawa w przejmowanie numeru Vinu z naszej? Nie wyobrażam sobie tego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bisko_04519 napisał:

zakładamy kupioną budę na naszą ramę i (wymiana nadwozia niedozwolona

To nie nadwozie a kabina i można ja wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bisko_04519 napisał:

Czy wymieniamy ramę w tamtej sprowadzonej i co teraz zabawa w przejmowanie numeru Vinu z naszej?

A co z papierami z tej rozbitej? Wymontujesz ramę i co WK ma zrobić z tym? Ma zostać pojazd zarejestrowany bez ramy (bez Vinu). Do wyrejestrowania zdaje się brak podstaw. Raczej wymiana kabiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz znowu wracając do poprzedniego tematu "przejmowania vinu" o którym pisaliście, to w jakim przypadku będzie miało zastosowanie? Kupie samą ramę z vinem pytanie od kogo lub gdzie? Np na autoszrocie sprzedadzą mi element z numerami i dostanę na to kwit? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2024 o 08:33, michal_k napisał:

dowód rejestracyjny pojazdu lub zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce rejestracji pojazdu, z którego pochodzą podwozie lub rama, jeżeli to podwozie lub rama pochodzą z pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

Tak z ciekawości....

Jak pojazd bazowy wyrejestrować ma poprzedni właściciel?

Bo wiadomo, można na podstawie określonych dokumentów. Ale tu   DR i numer Vin dalej żyje,i jak to ma wyglądać? Ja wyrejestruje bo szrot i teoretycznie numer Vin ma być zniszczony a ktoś jednak go odzyska i dalej życie nada....??? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mógł wymieniać na nową a  starą sprzedał. Dawno temu kiedy jeszcze były Samy to rejestrowałem takie moto, rama pochodziła z motocykla zarejestrowanego w PL. Sprzedający robił przebudowę swojego pojazdu i zakupił nową ramę  (która pasowała do jego wizji) za oceanem, WK w Legionowie wystawił wtedy zaświadczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, yogi1984 napisał:

Jak pojazd bazowy wyrejestrować ma poprzedni właściciel?

Zgłasza wymianę ramy i pojazd bazowy i dawca stają się jednym pojazdem. De facto pojazd bazowy nadal jest zarejestrowany, natomiast niezarejestrowany jest dawca, ale jego dokumenty stanowią dokumentację bazy.

Godzinę temu, wojteczek napisał:

Ktoś mógł wymieniać na nową a  starą sprzedał.

Ale bez dokumentów. One są podstawą do uznania wymiany ramy, więc w całości wędrują do WK (DR dawcy i biorcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorcy tak, ale dawcy może być zaświadczenie z WK w którym dawca jest zarejestrowany. Zresztą napisałem wyżej, do SAMa wkładałem ramę oryginał  H-D i pamiętam że długo wtedy czekałem na to zaświadczenie, WK  wystawił dopiero jak sprawa dawcy się wyjaśniła.

W dniu 28.02.2024 o 08:33, michal_k napisał:

c) dowód rejestracyjny pojazdu lub zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce rejestracji pojazdu, z którego pochodzą podwozie lub rama, jeżeli to podwozie lub rama pochodzą z pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aboz napisał:

natomiast niezarejestrowany jest dawca, ale jego dokumenty stanowią dokumentację bazy.

Nic podobnego. Dawca pozostaje zarejestrowany z adnotacją w DR, że jest bez ramy. Krótko mówiąc - czeka na nową ramę. Inna sprawa, że w CEP mogą powstać pewne problemy, że ten sam numer będzie przypisany do dwóch pojazdów, ale CEP to tylko baza danych, a ważniejsze są przepisy. Powstaje kłopot np. z oddaniem dawcy do stacji demontażu, bo nie ma na nim cechy identyfikacyjnej - literalnie powinien zostać wyposażony w nową ramę i dopiero iść do stacji demontażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.