Skocz do zawartości

Legalizacja Tachografu


kisielsrem

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego, że przepisy zawierają szereg wyłączeń, kiedy tachograf nie jest wymagany. Pojazdy tzw. "resortowe" się do nich łapią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety były chore okresy, kiedy to tachografy nie musiały być używane a były montowane. Dopiero od kilku lat nie są montowane ani używane. 

Cóż, wystarczyło zapodać jedno zdanie na ten temat w wytęsknionym rozporządzeniu i unormalnić sytuację ale komu się chciało... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, blakop napisał:

Pojazdy tzw. "resortowe" się do nich łapią.

Owszem, niektóre pojazdy resortowe nie musza mieć tachografu , ale pojazdy zarejestrowane po 9.11.2012 chcąc mieć badania ADR muszą spełniać wszystkie wymagania techniczne dotyczące pojazdów zgodnie z umową ADR    Dz.U. 2012 poz 1364

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w w umowie ADR jest mowa o tachografie? Kwestie zwolnienia pojazdów z użytkowania i montowania tego urządzenia są regulowane innymi przepisami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażenie w tacho reguluje umowa ATER.

Tak czy tak jeżeli pojazd posiada tacho to żeby uznać je za sprawne musi być skalibrowane .

I tak BTW to kalibrujemy u nas tacha dla straży pożarnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, adam1501 napisał:

Gdzie w w umowie ADR jest mowa o tachografie?

źle to napisałem, chodzi mi o to, że jeżeli ma spełniać wszystkie wymagania techniczne dotyczące pojazdów zgodnie z umową ADR czyli cywilne a nie monowskie wymysły to tachograf go obowiązuje zgodnie z dziennikiem 776 

czyli musi spełniać 

Dział I
Tabela: przedmiot i zakres badania, czynności kontrolne, metody oceny stanu technicznego

pojazdu oraz usterki skutkujące uznaniem stanu technicznego za niezgodny z warunkami technicznymi

6. DODATKOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU ODPOWIEDNIO PRZYSTOSOWANEGOLUB WYPOSAŻONEGO ZGODNIE Z PRZEPISAMI O PRZEWOZIE DROGOWYM TOWARÓWNIEBEZPIECZNYCH

5. Brak tachografu cyfrowego albo samochodowego lub tachograf nie spełnia wymagań przewidzianych dla tego typu pojazdu.

 

 

U nas wszystkie pojazdy zarejestrowane po 9.11.2012 przystępując do badania mają ważne tacho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, dziennik na który się powołujesz jest nie od warunków wyposażenia a od sposobu badania. Diagnosta jest zobowiązany wymagać tachografu tylko w przypadku nauki jazdy, bo tego wymagają warunki techniczne. Natomiast w każdym innym przypadku nie ma ani takiego obowiązku ani uprawnień ku temu. 

11 godzin temu, kurant2000 napisał:

 

U nas wszystkie pojazdy zarejestrowane po 9.11.2012 przystępując do badania mają ważne tacho.

Już widzę ostatnie Jelcze z tachografem zamiast symulatora. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, adam1501 napisał:

Już widzę ostatnie Jelcze z tachografem zamiast symulatora.

Zgadza się mają symulatory i jak to traktować? Producent twierdzi , że mają legalizację dożywotnią co mnie mocno zaskoczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulatorów się nie legalizuje. Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie, które ma zastąpić działanie właściwego. Takie urządzenie jest montowane, bo pozwalają na nie przepisy odnośnie wyposażania pojazdów służb. Na dzień dzisiejszy te pojazdy są zwolnione z obowiązku używania i wyposażania w rejestratory. Kiedyś były zwolnione z używania ale nie wyposażania i każdy pojazd powyżej masy był wyposażony w tachograf ale nikt go nie używał (wówczas legalizacja musi być). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Panowie wiem że tacho zależy od DMC - rocznika  rodzaju pojazdu ...itd  .Pomóżcie mi zbic to w jakas logiczna całosc (w pigółce) wiem ze to nie bedzie łatwe ale "co dwie trzy cztery głowy to nie jedna " - chodzi o konkretne przepisy gdzie szukac ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa pierwszego badania w kraju pojazdu, w którym ważność legalizacji tacho skończyła się?

Edytowane przez Dominz
błędy w pisowni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam tylko żeby się utwierdzić w tym, że dobrze zrobiłem goniąc klienta, aczkolwiek wiem, że znalazła się taka stacja ( i diagnosta! ) któremu to nie przeszkadzało ?  

 

 

.

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ganianie klientów jest, owszem, praktykowane ale to jest zjawisko naganne.

Teraz powiedz, że pisząc "pogoniłem" miałeś na myśli właśnie pogonienie z wynikiem negatywnym. ;-)

 

Podobnie negatywne jest cytowanie ostatnich postów po całości!

Ale to już moderator i regulamin. ;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dominz napisał:

znalazła się taka stacja ( i diagnosta! )

Diagnosta właśnie wystawił 4-litery pod bat. Jeśli najpierw nastąpiło OBT (data jest w systemie i na DR) a później nastąpiła legalizacja tachografu (data jest na słupku drzwi), to co sobie pomyśli wścibski "Krokodyl" (oficer ITD)???? "-Poinformujmy o tym fakcie nadzorcę (WK, Starostwo) diagnosty, którego numer widnieje przy ostatnim badaniu."

Starostwo pogłaszcze za to po główce diagnostę? Nie sądzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wrc69 napisał:

Jeśli najpierw nastąpiło OBT (data jest w systemie i na DR) a później nastąpiła legalizacja tachografu (data jest na słupku drzwi), to co sobie pomyśli wścibski "Krokodyl" (oficer ITD)???? "-Poinformujmy o tym fakcie nadzorcę (WK, Starostwo) diagnosty, którego numer widnieje przy ostatnim badaniu."

A to już tachograf po badaniu nie mógł się popsuć i przejść ponowną legalizację?

 

 

1 godzinę temu, wrc69 napisał:

 

-Poinformujmy o tym fakcie nadzorcę (WK, Starostwo) diagnosty,

 

Chyba sam nie wierzysz w to co piszesz.

 

1 godzinę temu, wrc69 napisał:

Starostwo pogłaszcze za to po główce diagnostę? Nie sądzę...

 

A w to to już w ogóle nie wierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jeśli jest faktura za naprawę, to nie ma tematu. Diagnosta może spać spokojnie.

1 godzinę temu, Demart napisał:

A w to to już w ogóle nie wierzę.

To nie jest kwestia wiary. Kościół Katolicki nic nie ma do tego. To kwestia dokumentów, chronologii dat. Po co kręcić bat na własną żopę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Demart napisał:

A to już tachograf po badaniu nie mógł się popsuć i przejść ponowną legalizację?

Oczywiście że może się popsuć. Ale jeśli jest to tachograf cyfrowy i nie był w ramach tej naprawy wymieniony na nowy,to wystarczy krótki wydruk i już wiadomo:kiedy,kto i co robił? Także jeśli ktoś będzie bardzo chciał to go udupi.

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Paprock napisał:

Podobnie negatywne jest cytowanie ostatnich postów po całości!

Ale to już moderator i regulamin. ;-)

Mea culpa, znalazłem, doczytałem, dokształciłem się ?

Wracając do tematu, donosicielem nie jestem są od tego inne organy ścigania.
Pytanie miało na celu głównie podbudowanie mojej wiedzy, gdyż w temacie tym dopiero raczkuje a badanie pierwsze w kraju takiego zestawu było moim pierwszym :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2019 o 22:23, blakop napisał:

A wiara to tylko kościoła katolickiego może dotyczyć?

Jak z powyższego widać jednak nie...

Mamy okres zmian w sposobie wykonywania OBT i metodach zapisywania tychże.

Władze TDT muszą mieć jakieś przypadki patologii w dotychczasowym porządku i bardzo im na rękę są jakieś spektakularne zatrzymania diagnostów (wróble o tym ćwierkały).

Dlatego niepojętym dla mnie jest wkładać komuś do ręki gotowy bat na własny tyłek. Ja rozumiem że "Krokodylowi" może się nie chcieć pchnąć sprawy wyżej, rozumiem że urzędnikowi może się nie chcieć zająć się taką sprawą, bo to dla niego dodatkowa robota i kłopot i właściwie po co?, ale wiara że taki stan rzeczy będzie trwał wiecznie jest skrajną nieodpowiedzialnością.

Wyobraźmy sobie sytuację gdy wchodzimy pod nadzór Dyrektora TDT. Inspektorowi TDT też się nie będzie chciało zająć taką sprawą?

Dnia 3.04.2019 o 18:06, Demart napisał:

nie wierzę.

Rozmawiałem z inspektorem z TDT w Lublinie. Zajmuje się badaniem zbiorników LPG i powiedział, że: jeśli ma do zbadania zbiornik z nieaktualnym protokołem i decyzją i widzi w DR pieczątkę w przeprowadzonego badania w czasie, gdy ten protokół i decyzja nie były już ważne, to MA OBOWIĄZEK powiadomić o tym organa ścigania. Nie pytałem o podstawę prawną, nie robię OBT w pojeździe zasilanym LPG bez protokołu i decyzji na zbiornik.

Tak samo nie robię badań w pojazdach wyposażonych w tachograf, bez nalepki poświadczającej ważność legalizacji w chwili badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

pracuje na stacji w PSP

Sprawa tacho ma być legalizacja, lub nie jeżeli jest zdemontowany

Opinia ministerstwa które odwołało się do komisji europejskiej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tacho nie ważne. Nie ma badania. Amen. Wszyscy stali klienci już wiedzą więc w 99% przypadków mają. Czasem trafi się taki który probuje ubłagać żeby mu zrobić bez bo "on juz jedzie legalizować, za 10 minut zaraz" ale to miałem z dwa takie przypadki mozę trzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.