Skocz do zawartości

Łańcuchy.


Psuj

Rekomendowane odpowiedzi

Zima zawitała na polskich drogach. Szczególnie dużo śniegu jest na południu Polski. Warto pomyśleć o? łańcuchach. Na rynku dostępna jest ich szeroka. Każdy potencjalny ich użytkownik staje przed dylematem, który łańcuch kupić? Który jest najlepszy? Czy wart jest swojej ceny?

 

 

Co należy wziąć pod uwagę wybierając łańcuch, który ma być gwarantem bezpiecznej jazdy na zaśnieżonych i oblodzonych drogach?

 

Pamiętajmy, że droższy, lepszy łańcuch jest zawsze tańszy od kosztu nawet najmniejszej naprawy blacharskiej! Przy zakupie łańcuchów nie wolno kierować się tylko i wyłącznie niską ceną! Dobry łańcuch nigdy nie będzie tani! Dlatego radzimy zawsze szukać markowego produktu. W super i hipermarketach żaden sprzedawca nie poinformuje nas o tym, czy sprzedawany łańcuch charakteryzuje się opisanymi poniżej cechami. Łańcuchy wpływają w bezpośredni sposób na bezpieczeństwo, na którym nie warto oszczędzać.

 

Wybierając łańcuchy śniegowe radzimy sprawdzić ich następujące cechy:

 

Producent

 

Kto wyprodukował ten produkt? Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo! Markowe łańcuchy są sygnowane nazwą producenta. Łańcuchy "bez nazwy" dostępne w supermarketach nie posiadają takiej informacji.

 

Certyfikaty

 

Dobre łańcuchy spełniają normy TUV i Ö-norm określające szczegółowo wymagania stawiane łańcuchom śniegowym.

 

Rozmiar opon

 

Przy zakupie łańcuchów śniegowych należy podać bardzo dokładne rozmiary opon. Istnieje wiele opon o podobnych symbolach, które wymagają jednak różnych rozmiarów łańcuchów. Warto pamiętać, że tabele rozmiarów łańcuchów wskazują optymalny rozmiar łańcucha dla opony nowej. W przypadku poszukiwania łańcuchów do opon zużytych lub bieżnikowanych należy zapoznać się z instrukcją obsługi łańcuchów i ustalić czy producent przewidział możliwość optymalnego ich dopasowania poprzez możliwość ich skrócenie lub wydłużenia.

 

Materiał

 

Dobre łańcuchy wykonane są ze stali stopowych (nikolwo-chromowo-manganowych). Niektórzy producenci dodają do materiału domieszkę tytanu w celu jego wzmocnienia.

 

Powierzchniowe utwardzenie

 

Dobre łańcuchy muszą być poddane obróbce cieplnej, która wpływa na powierzchniowe utwardzenia ogniw. Łańcuchy różnią się wiec jakością utwardzenia oraz jego głębokością liczoną stosunkiem grubości warstwy utwardzonej do średnicy drutu, z którego wykonany jest łańcuch.

 

Grubość drutu

 

W zależności od warunków oraz częstotliwości używania łańcuchów będziemy potrzebować łańcuchy z cieńszego lub grubszego drutu. Te ostatnie posiadają więcej materiału przeznaczonego do ścierania. Najczęściej spotykane łańcuchy wykonane są z drutu o średnicy 3,2mm, 3,55mm. Należy tez wziąć pod uwagę czy pojazd jest nisko zawieszony - do takich samochodów zalecane są łańcuchy z najcieńszego drutu.

 

Gęstość siatki

 

Należy zwrócić uwagę jak gęsta jest siatka łańcucha. Ona wpływa na ostateczną cenę. Łańcuch może wydawać się nam atrakcyjny cenowo a w rzeczywistości został "odchudzony" przez producenta i jest niewiele łańcucha na oponie!

 

Kształt przekroju drutu, z którego wykonany jest łańcuch

 

Dostępne na polskim rynku łańcuchy są wykonane są z drutu okrągłego lub czworokątnego. Najmniej żywotne są ogniwa okrągłe - stykają się z powierzchnią w jednym punkcie co wpływa na szybkie ich zużycie.

 

Zdecydowanie najlepsze są ogniwa czworokątne ale i one różnią się między sobą. W zależności od tego jaki kształt nadany jest przekrojowi drutu w czasie procesu jego ciągnięcia, ogniwa mogą ulegać skręcaniu lub nie. Dobrze wyprofilowane ogniwa czworokątne idealnie dopasowują się do siebie, zapobiegając w ten sposób skręcaniu się łańcucha pod obciążeniem. Gwarantują optymalną skuteczność napędu i hamowania "wgryzając się" w śnieg.

 

Proporcje budowy ogniwa

 

Ogniwa mogą być długie lub krótkie. Chodzi tutaj o proporcję średnicy drutu, z którego wykonany jest łańcuch do otworu w ogniwie. Im ta proporcja jest mniejsza tym ogniwo jest bardziej wytrzymałe na stres.

 

Sposób montażu

 

Na polskim rynku dostępne są łańcuchy najazdowe oraz do montażu stacjonarnego za pomocą kabla z giętkiej liny stalowej lub kabla ze sztywnego pręta, które montuje się od wewnętrznej strony opony. Dostępne są również łańcuchy typu Spikes-Spider, które montuje się tylko od zewnętrznej strony koła. Te ostatnie posiadają w zestawie adapter, który należy zamontować przed sezonem zimowym. W sytuacji, gdy należy założyć łańcuchy na koła, wystarczy połączyć łańcuchy z adapterami a przy pierwszym obrocie kół same naskoczą na nie.

 

Elementy napinające

 

Łańcuchy można podzielić na takie, które należy po przejechaniu kilkudziesięciu metrów ponownie dociągnąć lub łańcuchy z samo napinaczami. Te drugie są bez wątpienia bardziej komfortowe w montażu - raz zamontowane same dociągają i dopasowują się optymalnie do opony.

 

Automatyczne rozpinanie po użyciu

 

Najnowsza generacja łańcuchów posiada opatentowane mechanizmy umożliwiające szybkie rozpięcie łańcucha (kabla od wewnętrznej strony opony). Dzięki temu użytkownik nie musi sięgać za koło w celu rozpięcia kabla i często brudzić ubrania.

 

Ochrona felg

 

Przed zakupem łańcuchów należy zwrócić uwagę czy w danym modelu po założeniu łańcuchów elementy napinające nie ocierają o felgi. Na tym punkcie czuli są zwłaszcza posiadacze felg aluminiowych. Dobre łańcuchy są tak skonstruowane, że elementy napinające nie dotykają felg. Najbezpieczniejsze z punku widzenia ochrony felg wydają się być łańcuchy typu Spikes-Spider, które montuje się przy pomocy wcześniej zamontowanego adaptera. To on właśnie gwarantuje, że łańcuch jest w bezpiecznej odległości od boku felgi.

 

Ślad pozostawiany na śniegu

 

Różne modele łańcuchów mogą zostawiać na śniegu różne ślady: drabinkowy, trójkątny, rombowy prosty lub rombowy ukośny.

 

Tzw. "drabinki" w wielu krajach nie są uważane przez lokalne przepisy za łańcuchy antypoślizgowe, bowiem nie eliminują poślizgów bocznych w czasie pokonywania zakrętów.

 

Ślad trójkątny pozostawiany jest przez łańcuchy, które lepiej zachowują się na zakrętach niż łańcuchy zostawiające ślad drabinkowy.

 

Bez wątpienia najlepsze łańcuchy zostawiają na śniegu ślad rombowy. Wszystkie łańcuchy montowane za pomocą kabla od wewnętrznej strony opony charakteryzują się tym, że jest na obwodzie opony miejsce niepokryte łańcuchem. To miejsce jest większe lub mniejsze w zależności od tego jak zbudowana jest siatka łańcucha. Odcisk łańcucha na śniegu pokazuje, że w przypadku łańcucha o śladzie rombowym ukośnym powierzchnia bieżnika pozbawionego łańcucha jest znacznie mniejsza niż analogiczna powierzchnia przy zastosowaniu łańcucha o śladzie rombowym prostym. W łańcuchu o śladzie rombowym prostym element środkowy służy wyłącznie utrzymywaniu właściwego toru jazdy, podczas gdy w łańcuchu o śladzie rombowym ukośnym ten sam element środkowy służy zarówno do utrzymywania właściwego toru jazdy, jak i do zwiększenia skuteczności hamowania i napędu. Dlatego też łańcuchy o śladzie rombowym ukośnym pracują spokojniej i charakteryzują się lepszą trakcją.

 

Opakowanie

 

Opakowanie to przede wszystkim narzędzie działów marketingu choć wielu producentów łańcuchów podchodzi do opakowania patrząc na nie z praktycznego punktu widzenia. Łańcuchy w zależności od modelu i gabarytów mogą być zapakowane w pudełko z tworzywa sztucznego, płaską torbę plastikową, lub torbę na łańcuchy o większych gabarytach. W niektórych opakowaniach oba łańcuchy są od siebie oddzielone. Wielu producentów dodaje do opakowania długie rękawiczki, które mają ochronić ubranie osoby montującej łańcuchy przez zabrudzeniem. Niektóre opakowania (pudełka) mogą służyć za łopatki do odgarniania śniegu lub skrobaczki do szyb.

 

Instrukcja obsługi

 

Dobre łańcuchy posiadają profesjonalnie przygotowaną, czytelną instrukcję montażu ze zdjęciami w języku polskim. Jest ona często wydrukowana na plastikowej folii służącej za "matę", na której można przyklęknąć podczas montażu.

 

Ostrzeżenie przed nieprawidłowym użyciem

 

Instrukcja montażu wskazuje jak sprawnie założyć i zdemontować łańcuchy. Producenci łańcuchów, którzy w maksymalnym stopniu dbają o bezpieczeństwo kierowców, dołączają do produktów również ostrzeżenie przed nieprawidłowym użyciem. Wskazuje ono czego nie należy robić i na co należy zwracać szczególną uwagę jadąc pojazdem w łańcuchach śniegowych.

 

Rekomendacje producenta pojazdu

 

Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta pojazdu. Często w instrukcji obsługi pojazdu mowa jest o maksymalnej wielkości ogniw łańcuchów, na które koła należy zakładać łańcuchy jeśli jest to pojazd z napędem na 4 koła. Istnieją samochody, w których producent pojazdu wyklucza możliwość stosowania łańcuchów antypoślizgowych.

 

Uwagi ogólne dotyczące jazdy w łańcuchach

 

Zakładanie łańcuchów śniegowych należy potrenować przed sezonem zimowym. Studiowanie instrukcji w sytuacji kryzysowej jest niewłaściwym do tego momentem. Należy zapoznać się z instrukcją montażu oraz przeprowadzić próbny montaż w warunkach komfortowych (np.: w garażu).

 

Gdy jesteśmy już w trasie, łańcuchy śniegowe należy zamontować odpowiednio wcześnie, a nie w momencie, gdy pojazd zaczyna się "ślizgać" lub utknie w zaspie. Zakładanie łańcuchów w takim momencie jest niebezpieczne, jak również często prowadzi do ich nieprawidłowego założenia i w konsekwencji do zniszczenia łańcuchów. Kierowca musi wykazać się tu instynktem próbując przewidzieć warunki panujące na wyższych partiach górskiej drogi. Łańcuchy należy montować w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli takowych nie ma, do montażu łańcuchów należy wybrać możliwie jak najbardziej płaskie miejsce poza jezdnią.

 

Łańcuchy montuje się na kołach osi napędowej. W przypadku pojazdów, w których oś tylna jest osią napędową, zaleca się również nałożenie łańcuchów na oś kierowaną w celu poprawy kierowania pojazdem podczas pokonywania zjazdów. W pojazdach z napędem na 4 koła należy przestrzegać zaleceń producenta.

 

Po około 50 metrach jazdy, w przypadku łańcuchów pozbawionych samonapinaczy, należy sprawdzić prawidłowość ułożenia łańcuchów oraz ich naciągnięcie. Jeżeli to konieczne, należy poprawić ich ułożenie na oponie i dociągnąć je.

 

Z chwilą założenia łańcuchów śniegowych zmienia się sposób jazdy samochodu oraz jego przyczepność do podłoża! Nie wolno przekraczać prędkości 50 km/h !.

 

W czasie jazdy na dłuższych dystansach należy regularnie sprawdzać stan łańcuchów. Odwracając łańcuchy na drugą stronę przy każdorazowym ich zakładaniu, można podwójnie wydłużyć ich żywotność. Łańcuchy należy zdjąć, gdy tylko poprawi się stan jezdni, aby zapobiec niepotrzebnemu się ich zużywaniu. Jeśli na drodze są koleiny ze śniegu, w których widać czarną nawierzchnię, w celu przedłużenia żywotności łańcuchów zaleca się jazdę obok kolein po ośnieżonej części drogi. Łańcuchy, w których starta jest ponad połowa średnicy ogniwa uważa się za zużyte.

 

Po zdjęciu łańcuchów należy wyczyścić je ze śniegu i brudu a następnie schować do opakowania. Po dojechaniu do celu podróży należy łańcuchy dokładnie wymyć i wysuszyć przed schowaniem.

 

www.interia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuchy na kołach.

Wygląda na to, że w składzie obowiązkowego wyposażenia dodatkowego samochodów znajdą się, obok np. trójkąta ostrzegawczego czy gaśnicy, łańcuchy przeciwpoślizgowe - przynajmniej dwa na koła napędowe. Wynika to z ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego, który wprowadził m.in. dwa nowe znaki nakazu: używania łańcuchów przeciwpoślizgowych (C-18) oraz odwołania tego obowiązku (C-19).

Przymiarka łańcucha

Po nowelizacji kodeksu pojawił się paradoks: chociaż nie ma ustawowego obowiązku wożenia w samochodzie łańcuchów (jak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy), to jednak nowe znaki nakazu mogą nas zaskoczyć w drodze. Bez łańcuchów na kołach nie mamy prawa wjazdu na oznakowany odcinek. Czyli najpierw musimy założyć łańcuchy, a to po prostu oznacza, że powinniśmy je posiadać w pogotowiu, a jak nie - to zawrócić do sklepu.

Łańcuchy przeciwpoślizgowe renomowanych producentów, np. KWB Ketten (Austria) czy Simaka (Włochy), spełniają międzynarodowe normy bezpieczeństwa i jakości, potwierdzone certyfikatami, m.in. niemieckiego TÜV, międzynarodowym ISO 9002, a także polskimi świadectwami badań technicznych. Jak przypomina Stanisław Paszkiewicz, biegły sądowy ds. ruchu drogowego, nasz ustawodawca nie dopuszcza do użytku żadnych urządzeń bez homologacji i atestu.

Markowe łańcuchy przeciwpoślizgowe zdecydowanie różnią się od tych własnego pomysłu i wyrobu. Łańcuchy nowej generacji zakłada się na parę kół w 3 minuty. Są wykonane z wytrzymałej stali niklowo-manganowej. Grubość ogniw od 9 do 12 mm uwzględnia mały prześwit między oponą i elementami zawieszenia, zwłaszcza w samochodach z układem ABS. Ale najważniejszą ich zaletą są mechanizmy samonapinające. Montuje się takie łańcuchy, niezależnie od wzoru (drabinkowy, rombowy oraz "Y" zwany też "yack"), bez potrzeby ruszania samochodem. Po kilku obrotach koła łańcuch, samoczynnie dopasowuje się do opony. Łańcuch drabinkowy, najtańszy i najczęściej stosowany w przeszłości i obecnie, charakteryzuje się tzw. drabinkową budową. Elementy są rozmieszczone radialnie na obwodzie opony, toteż poszczególne ,,szczebelki' przenoszą drgania na koło, a na dodatek ten typ łańcucha nie zapewnia dobrej przyczepności po bokach opony.

Bardziej dojrzała technicznie jest konstrukcja rombowa (nazwa pochodzi od figury geometrycznej, którą łańcuch tworzy na oponie). Charakteryzuje się większą od drabinkowej równomiernością pracy układu jezdnego i lepszą przyczepnością z boku kół. Tego typu łańcuchy, zaopatrzone w dodatkowe elementy antypoślizgowe, np. kolce, są stosowane również w ekstremalnych warunkach. Natomiast "Y" jest czymś pośrednim miedzy podanymi konstrukcjami: skuteczniejszy od drabinkowego, słabszy od rombowego. Posiadając taką wiedzę można udać się do sklepu autoryzowanego przez markowe firmy. Sprzedawcy trzeba podać rozmiary opon - bez znaczenia czy zimowe, czy zwykłe. Przymiarki najlepiej dokonać przed sklepem. Ceny łańcuchów na parę kół wynoszą od ok. 130 do ponad 850 zł. Rosną wraz z rozmiarami kół, przy czym najdroższe są łańcuchy na koła samochodów dostawczych i ciężarówek.

 

 

www.interia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

znak-c-18-nakaz-uzywania-lancuchow-przec

 

 

DzU z 2002 r. Nr 170 poz. 1393

 

§ 42. 1. Znak C-18 "nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych" oznacza, że na drodze, na której znak został umieszczony, kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe na co najmniej dwóch kołach napędowych; umieszczona pod znakiem tabliczka, o której mowa w § 23 ust. 2, oznacza, że znak dotyczy pojazdów określonych na tabliczce.

2. Znak C-19 "koniec nakazu używania łańcuchów przeciwpoślizgowych" oznacza miejsce, w którym nakaz określony znakiem C-18 przestaje obowiązywać.

 

PoRD

32) pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

 

tak więc motocykliści

trzymajcie się ciepło :!:

i łańcucha na kole

;D

 

[ Dodano: 21-11-2011, 15:20 ]

nie na kole ...

na co najmniej dwóch kołach napędowych;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD

32) pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

 

tak więc motocykliści

trzymajcie się ciepło :!:

i łańcucha na kole

 

Nie pomyśleliście, że ustawodawcy mogło chodzić bardziej o ciągniki rolnicze, niż o tę lawinę motocykli jeżdżących w zimie bez łańcuchów ???

Potem się dziwimy skąd te dziwne interpretacje przepisów ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.