Skocz do zawartości

Egzamin praktyczny porady


Tommy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ma ktoś wiedzę przy wykonywaniu badania na egzaminie z ADR  robimy badanie dodatkowe czy okresowe? Jaka datę należy wybrać jako kolejne badanie? To samo tyczy się autobus 100 ... liczymy jako dodatkowe w każdym przypadku i dajemy na pół roku? Czy przy dodatkowym bus 100 nie wskazujemy daty nas.badania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ADR/100 - dodatkowe, bez ustalania daty, dla 100 zaświadczenie o spełnieniu warunków jest ważne pół roku...na kursie było spane, co ? :)

 

ps. chyba, że z dokumentów wynika że minął/zbliża się okresowe, wtedy ustalamy...

 

Ogólnie przy dodatkowych badaniach nie ustalamy terminu kolejnego badania, chyba że termin powinien zostać skrócony...(nowe taxi,L itd)

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem że pół roku, bardziej chodzi mi o to czy pojazdy podstawione mają ważne badania okresowe a my robimy tylko dodatkowe i sprawdzamy z warunkami czy spełnia war.dodatkowe dla adr/100 bez ustalania daty następnego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Tommy napisał:

Tak wiem że pół roku, bardziej chodzi mi o to czy pojazdy podstawione mają ważne badania okresowe a my robimy tylko dodatkowe i sprawdzamy z warunkami czy spełnia war.dodatkowe dla adr/100 bez ustalania daty następnego 

A to kolego zależy jakie pytanie otrzymasz.....

Możesz mieć do zrobienia okresowe a możesz wylosować dodatkowe...... Los w Twoich rękach...

Edytowane przez keymil7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.09.2018 o 10:36, Tommy napisał:

bardziej chodzi mi o to czy pojazdy podstawione mają ważne badania okresowe

 

No niestety tego w żaden sposób sprawdzić nie idzie - prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2018‎-‎09‎-‎21 o 10:36, Tommy napisał:

czy pojazdy podstawione mają ważne badania okresowe a my robimy tylko dodatkowe

widzisz - ja na egzaminie miałem wykonać dodatkowe badanie ADR. miałem określić jakich dokumentów chcę i takie dostałem . okresowe badanie było ważne jeszcze 11 miesięcy więc stwierdziłem,że wystarczy zrobić samo dodatkowe ADR . egzaminator spytał co w przypadku gdyby okresowe było ważne jeszcze miesiąc. odpowidziałem ,że dodatkowe badania wykonujemy niezależnie od okresowych ale ważność dodatkowego ADR będzie to daty ważności okresowego ( tyle będzie ważne świadectwo dopuszczenia ) . teoretycznie mógłbym wykonać samo dodatk ADR nawet beż ważnego okresowego ale przyznałem ,że nie wiem jaki termin następnego bad okresowego miałbym wpisać w zaświadczeniu i w tym przypadku poinformowałbym użytkownika o konieczności wykonania badania okresowego i dodatkowego.  podobna sytuacja jest z bus 100 . w tych przypadkach raczej nie da się wykonać niezależnie badań dodatkowych ADR czy BUS100 bez ważnych okresowych gdyż są one niejako "powiązane ". następne badania wykonuje się już raczej razem - okresowe i dodatkowe ale nie ma żadnych przeciwskazań aby okresowe zrobił na tej OSKP a dodatkowe na innej OSKP . Losy na egzaminie moga się róznie potoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, piter1973 napisał:

następne badania wykonuje się już raczej razem - okresowe i dodatkowe

 

Raczej razem, bo "tak się przyjęło", a nie ma na to żadnej podstawy prawnej. Najlepiej pokazuje to:

 

10 godzin temu, piter1973 napisał:

nie ma żadnych przeciwskazań aby okresowe zrobił na tej OSKP a dodatkowe na innej OSKP

 

I może to nastąpić w różnych terminach. Ponadto, absolutnie z PORD nie wynika obowiązek okresowego powtarzania badań dodatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, michal_k napisał:

Ponadto, absolutnie z PORD nie wynika obowiązek okresowego powtarzania badań dodatkowych

powiedz to Panom z TDT a najlepiej pojedź jakiemuś klientowi przedłużyć lub wyrobić świadectwo dopuszczenia ( tzw czerwony pasek ) bo przecież rok temu robił dodatkowe ADR a nie ma obowiązku go powtarzać

8 godzin temu, michal_k napisał:

Raczej razem, bo "tak się przyjęło", a nie ma na to żadnej podstawy prawnej

 

8 godzin temu, michal_k napisał:

I może to nastąpić w różnych terminach.

tak ale tak jest "wygodniej " dla użytkownika - jeden przyjazd na stację kontroli a każdy postój auta ciężarowego to strata dla przewoźnika . Z tymi terminami to jest też tak ,że ważne są daty NOBT ( po co w zaświadczeniu bus 100 i ADR wpisuje siie datę NOBT ? ) w bus 100 jest nawet rubryka ważności tego zaświadczenia jest " z automatu " trzeba badanie dodatkowe odnawiać i Twoja teza padła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piter1973 napisał:

w bus 100 jest nawet rubryka ważności tego zaświadczenia jest " z automatu " trzeba badanie dodatkowe odnawiać

 

Na jakiej podstawie prawnej? Jest badanie dodatkowe wykonane raz, jest wpis w DR, więc po co wykonywać je ponownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo np. jednym z warunków uzyskania P    dla  "BUS 100" jest 

Cytat

3) opony o głębokości rzeźby bieżnika co najmniej 3 mm;

 

a to się zmienia z każdym przejechanym kilometrem drogi 

 

czyli OBT autobusu "wolnobieżnego" z oponami z bieżnikiem o głębokości 2,9mm zakończy się wynikiem P 

ale DBT dla "100" będzie N 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal_k napisał:

Na jakiej podstawie prawnej?

 na podstawie daty ważności tego zaświadczenia .

nie odpowiedziałeś jeszcze odnośnie dodatkowego badania ADR i cyklicznego odnawiania .

A podaj prosze podstawę prawną zakazującą  cykliczne odnawianie badań dodatkowych ?

Edytowane przez piter1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, piter1973 napisał:

na podstawie daty ważności tego zaświadczenia .

 

To jest data ważności zaświadczenia, a nie terminu badania. Zaświadczenie potrzebne jest tylko do wpisu w DR adnotacji.

 

9 minut temu, piter1973 napisał:

odnośnie dodatkowego badania ADR i cyklicznego odnawiania .

 

Nie wynika to z PORD. Być może wynika z umowy ADR, nie wiem.

 

10 minut temu, piter1973 napisał:

odstawę prawną zakazującą  cykliczne odnawianie badań dodatkowych

 

Można robić DBT i codziennie. Ale obowiązek jego wykonania wynika z ustawy - a w PORD nie ma ani słowa o cykliczności DBT. Zresztą to właśnie odróżnia DBT od OBT - OBT z nakazu ustawy powtarza się okresowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, michal_k napisał:

Zaświadczenie potrzebne jest tylko do wpisu w DR adnotacji.

warunki dla bus100 są opisane w par 23 rozporządzenia w spr warunków techn. w zakres badania okresowego wchodzi ......

przeczytaj par 2 .pkt 1 ust 4 - sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów okreslonych w par 17-22 ( czyli warunki dodatkowe dla autobusu ) czyli bus100 nie wchodzi w zakres okresowego .teraz par 2 pkt 1 ust 1a - sprawdzenie cech....... i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu z danymi w :

 - Dr pojazdu.  W DR widzewpis bus100 więc musze porównać czy spelnia faktycznie wymagania dla bus100 , nie jest to w zakresie okresowego tylko DBT za 126 pln .

Z autobusem miejskim i szkolnym jest tak ,że doliczamy do okresowego odpowiednio po 41 pln bo nawet jest tak zaznaczone w cenniku ( a sprawdzenie tych parametrów jest w zakresie okresowego ).

analogicznie L i taxi ( jest wpis w DR więc porównuje ze stanem faktycznym wykonując badanie dodatkowe bo te czynności nie są ujęte w zakresie okresowego )

badnia dodatkowe nie są wykonywane tylko po to aby uzyskać wpis do DR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nas Karpiński z ITS szkolił, że zawsze najpierw wykonujemy DBT wydając zaświadczenie i gdy jest pozytywne dopiero przystępujemy do OBT. Dwa badania, dwa zaświadczenia i gdy DBT jest P,  to znaczy, że zapis w DR jest aktualny i zgodny więc pojazd może otrzymać wynik POZYTYWNY. Więc nie może być sprawdzany jednorazowo przed wpisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, piter1973 napisał:

i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu z danymi w :

 - Dr pojazdu.  W DR widzewpis bus100 więc musze porównać czy spelnia faktycznie wymagania dla bus100

 

Dokładnie tak, ale dalej sam sobie zaprzeczasz:

 

17 godzin temu, piter1973 napisał:

nie jest to w zakresie okresowego

 

To w końcu jest czy nie jest? Jeśli jest (zgodność danych w DR) to robisz to w ramach okresowego (wykonujesz czynności z DBT, ale nie DBT). Jeśli nie ma - to nie powinno Cię to interesować na okresowym. Proste.

 

"Przyjęło się" tak, jak piszecie wyżej, co nie znaczy, że obowiązek okresowego powtarzania DBT wynika z ustawy. Uparcie będę twierdził, że absolutnie takiego obowiązku nie ma.

3 godziny temu, jast napisał:

gdy jest pozytywne dopiero przystępujemy do OBT

 

A gdy jest negatywne, a ja jednak chcę OBT to jaki wynik dostanę? P czy N?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal_k napisał:

To w końcu jest czy nie jest? Jeśli jest (zgodność danych w DR) to robisz to w ramach okresowego

poczytaj proszę  rozporządzenie nr 776 /2015 ( z poźniejszymi poprawkami , czyli zakres i sposób przeprowadzania badań ...)i zrozum co wchodzi w zakres badania okresowego . powtarzam - w zakresie okresowego nie ma sprawdzenia warunków dla bus 100 więc aby sprawdzić czy autobus spełnia te wymagania wykonujemy dodatkowe badanie bus 100. zgodność  danych sprawdzam - widzę wpis  bus 100 i robię dodadtkowe

 

5 godzin temu, jast napisał:

Nas Karpiński z ITS szkolił, że zawsze najpierw wykonujemy DBT wydając zaświadczenie i gdy jest pozytywne dopiero przystępujemy do OBT.

 niby tak ale beż ważnego okresowego jaki termin NOBT wpiszesz w zaświadczeniu  bus 100 czy ADR ? niby dodatkowe można robic niezależnie  , z drugiej strony przepis przepisowi przeczy ( nie pierwszy i nie ostatni ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piter1973 napisał:

zakresie okresowego nie ma sprawdzenia warunków dla bus 100

 

4 minuty temu, piter1973 napisał:

zgodność  danych sprawdzam - widzę wpis  bus 100

 

To w końcu jest czy nie ma? Sprawdzasz zgodność danych na jakiej podstawie? Na takiej, że wchodzi to w zakres okresowego (identyfikacja). Jak widzisz sam sobie zaprzeczasz.

 

Skoro ustawa gwarantuje mi, że OBT wykonuje się niezależnie od DBT to dlaczego mnie zmuszasz do wykonania obu badań naraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal - odpowiem Ci jeszcze z praktyki jako kierowca ( tak,  mam kat C i D z ważnymi badaniami i kursem :D) ,że podczas kontroli autobusu nie wystarczy wpis bus 100 , wymagane jest ważne zaświadczenie z badania bus 100 . nie zmuszam nikogo do robienia badań jednocześnie - o to wnioskują sami przewoźnicy a autobus jest kontrolowany często , nawet za często ( najczęściej podczas podstawienia się ).

sam przyznasz ,że przepisy nie sa jednoznaczne i nie tylko w tym temacie możemy " podebatować " .

3 godziny temu, michal_k napisał:

Jak widzisz sam sobie zaprzeczasz.

rozumiem o co Ci chodzi - niczemu nie zaprzeczam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, piter1973 napisał:

wymagane jest ważne zaświadczenie z badania bus 100

 

To poproszę o podstawę prawną. Pytałem już o to kiedyś na forum i nikt nie potrafił mi wskazać. W art. 38 PORD tego nie ma . Czy jest taki obowiązek w innej ustawie?

 

 

34 minuty temu, piter1973 napisał:

nie zmuszam nikogo do robienia badań jednocześnie - o to wnioskują sami przewoźnicy

 

A tak z ciekawości - czy badanie VAT też powtarzasz łącznie z okresowym? A jeśli nie to dlaczego? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, michal_k napisał:

o to wnioskują sami przewoźnicy

to jest odpowiedź

 

10 godzin temu, michal_k napisał:

To poproszę o podstawę prawną.

spytaj  policje i/lub ITD.

5) inne dokumenty, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnej ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, piter1973 napisał:

to jest odpowiedź 

 

A jak przyjadę i będę wnioskował tylko o OBT, bo zaświadczenie 100 mi nie potrzebne to co zrobisz?

 

A jak w końcu z tym VAT-em? Wykonujesz za każdym razem DBT i doliczasz opłatę czy nie?

8 godzin temu, piter1973 napisał:

spytaj  policje i/lub ITD.

 

Myślałem, że sam wiesz, z której ustawy to wynika, skoro stwierdziłeś, że taki jest obowiązek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.