Skocz do zawartości

Przyciemnianie świateł.


Psuj

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis czas temu od naszego Czytelnika otrzymaliśmy list poruszający problem przyciemniania kloszy lamp tylnych w samochodach.

 

 

Przeczytajcie go uważnie i napiszcie do nas co o tym sądzicie!

 

Mam pytanie odnośnie tylnich lamp mojego samochodu. Są one przyciemnione na kolor czarny przez atestowaną firmę z Łodzi (posiadam wszystkie niezbędne dokumenty). Na pierwszym przeglądzie po kupnie tego auta (przyciemnianie wykonał poprzedni właściciel) panowie na Stacji Kontroli Pojazdów nie dostrzegli poważnych uchybień co do tych świteł, poradzili mi tylko zamontowanie dodatkowych odblasków na zderzaku, co też uczyniłem (światła bez problemu są widoczne nocą). Parę miesięcy później po raz pierwszy zabrano mi dowód rejestracyjny za \"zagrażanie w ruchu\" - panowie policjanci zwrócili uwagę właśnie na przyciemnione tylnie lampy. Parę dni temu sprawa powtórzyła się. Ponownie udałem się na tę samą Stację Obsługi i usłyszałem, że absolutnie nie mogę jeździć z takimi światłami (komu wierzyć) i jak najszybciej powinienem je zdemontować. W tym miejscu chciałbym dodać, że poprzedni właściciel jeździł tym samochodem przez 2 lata po terytorium naszego kraju bez jakichkolwiek problemów ze strony Policji. Przy zatrzymaniu mnie przez panów policjantów spytałem dlaczego stwarzają mi takie problemy i czy to aż takie wielkie uchybienie, na to usłyszałem, że: \"...to województwo zawsze było specyficzne jeśli chodzi o takie sprawy\". Województwem tym jest woj. Lubuskie a miastem, w którym opisywana sprawa ma miejsce jest Nowa Sól. Na koniec dodam tylko, że w moim mieście jest dużo, dużo więcej samochodów z przyciemnianymi tylnimi lampami, lecz z tego co wiem problemy mam tylko ja. Proszę bardzo o pomoc, przynajmniej odpowiadając na moje pytania.

 

 

Czy kodeks drogowy, lub inne rozporządzenie mówią coś o przyciemnianiu lamp w samochodzie? Jeśli tak, jakie warunki owe przyciemnienie musi spełniac (widoczność)?

 

 

www.interia.pl

 

[ Dodano: Sro Sty 11, 2006 8:34 am ]

Za takie światła nie można nie dostać mandatu! Okazuje się, że niektórzy fani tuningu idą w swoich pomysłach mocno za daleko. Kilka dni temu opublikowaliśmy list jednego z naszych czytelników, który opisywał swoje perypetie z policją spowodowane przyciemnionymi światłami.

 

 

Czytelnik wskazał m.in. na niekonsekwencję - najczęściej przyciemnione światła nie budzą zainteresowania policji, jednak innym razem są powodem kontroli i zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

 

Przyciemniane świateł: dozwolone?

 

Temat ten wywołał duże zainteresowanie, któremu daliście wyraz w komentarzach.

 

 

Warto jednak zwrócić uwagę, że przyciemnianie świateł czy to folią, czy też farbą nie jest dozwolone. O ile ów "tuning" przeprowadzony jest z umiarem, policja może nie interweniować (chyba, że policjant będzie miał akurat zły dzień). Natomiast w niektórych przypadkach zatrzymanie dowodu rejestracyjnego jest jedynym sposobem na oprzytomnienie amatora zamalowywania świateł. Taka sytuacja ma miejsce w wypadku samochodu na zdjęciu. Wyobraźmy sobie jak widoczne są np. światła hamowania lub kierunkowskazy w słoneczny dzień albo w nocy...

 

Koniec z czarnymi szybami!

 

Jeszcze gorzej, przy podobnego zabiegu "upiększającego" dokonują właściciele starych maluchów. W samochodach z prądnicą podczas hamowania z włączonym migaczem często brakuje prądu, a ewentualne zamalowanie świateł spowoduje, że będą one już całkowicie niewidoczne.

 

Najlepiej więc tylnych świateł w ogóle nie przyciemniać. A jeśli ktoś nie może żyć z seryjnymi światłami, zawsze może zainwestować w światła typu "lexus-look". Moda spowodowała, że są one dostępne co coraz większej gamy samochodów. A że nie do wszystkich pasują? O gustach się nie dyskutuje.

 

Na pewno jednak lepsze światła brzydkie niż zamalowane!

 

www.interia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...

O przyciemnianiu świateł wprawdzie przepisy nie mówią, ale rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów dość dokładnie okresla, jakie kryteria powinny poszczególne swiatła spełniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.