Skocz do zawartości

zmiana terminu badania po zmianie parametrów homologacyjnych


smolow
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanko, jak wy postepujecie w takiej sytuacji: Przyjeżdza klient na zmiane rodzaju pojazdu albo miejsc w pojeżdzie (auto do 3.5 t). Badanie ma na 3 lata, ale przyjechał po roku. Po wykonaniu takiego badania utrzymujecie do 3 lat czy dajecie na rok? Z tego co się zorientowałem to różnie postępujemy, ja osobiście daje na rok ponieważ jest zmieniany podstawowy parametr homologacyjny, więc klient traci niejako prawo do utrzymania terminu 3-2-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc klient traci niejako prawo do utrzymania terminu 3-2-1

 

Na jakiej podstawie? ;)

Jeżeli pojazd nie jest zarobkowy, nauka jazdy czy z instalacją gazową należy utrzymać termin 3-2-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na jakiej podstawie skracać termin? Jeśli z Opla Vectra ciężarowa 4 osoby zrobisz osobową 5 osób to po za zniknięciem kratki jaka będzie między nimi różnica? Więc dlaczego skracać badania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma podstaw do skracania terminu nastepnego badania. Ja robie tak : uzgadniam z klientem i daje mu do wyboru . Czy chce utrzymać termin do pełnych trzech lat, czy woli na dwa ( klient nasz pan sam wybiera.....do tego wszystko zgodnie z przepisami :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że tak postepuje z większością kolegów, choc przepisu jasno określającą postepowanie w tej sytuacji niema to wydawało nam się że utrzymywanie ciągu terminów 3-2-1 przysługuje pojazdowi na którego typ zgodnie z Art.81 ustawy zostało wydane swiadectwo homologacji. Przy zmianie rodzaju pojazdu swiadectwo homologacji niejako zmienia swój charakter, bo zawarte w niej dane np. rodzaj pojazdu zostaje zmieniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd na który zostało wydane świadectwo homologacji nie podlega badaniu przed pierwszą rejestracją. Dokonanie zmian konstrukcyjnych nie powoduje zmiany czasookresów badań.

 

Art. 81. 1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

2. Pierwsze badanie techniczne jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją. Badaniu temu nie podlega nowy pojazd, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku homologacji, z wyjątkiem taksówki osobowej, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.

3. Okresowe badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane corocznie, z zastrzeżeniem ust. 4-7.

4. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

4a. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

5. Przepisy ust. 4 i 4a dotyczą również samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, ciągnika rolniczego, motocykla lub przyczepy, zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą. W tym przypadku za dzień pierwszej rejestracji, o której mowa w ust. 4, przyjmuje się dzień pierwszej rejestracji za granicą.

6. Okresowe badanie techniczne autobusu o liczbie miejsc powyżej 15 łącznie z miejscem kierowcy przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji i następnie co 6 miesięcy.

7. Motorower, przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art.81 wyrażnie mówi jakim pojazdom przysługuje termin 3,2,1. ust.4 określa nam terminy 3,2,1 badań pojazdów przed pierwszą rejestracją.zauważcie że pojazd ten był już zarejestrowany więc dla nowego rodzaju pojazdu powinien być określony nowy termin badania czyji tylko na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.