Skocz do zawartości

Pojazd Specjalny - tablice wyróżniające


Wacek
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, żandarmeria zabrała dowód rejestracyjny za brak tablic w JELCZU podając art. 132 pkt. 1 ppkt 1 lit.b

Jelcz to pojazd SPECJALNY i był oznakowany  zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia MON 2005r. (poz. 974) czy wg Was ten jelcz powinien mieć też dodatkowo  tablice wyróżniające  o których jest mowa w Dz.U. 2016 poz 2022 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomek8340 napisał:

po mojemu tu chodzi o tablice wyróżniające pojazd długi i ciężki

A są jakieś inne tablice wyróżniające niż autor zapytał w tytule swojego postu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Wacek napisał:

czy wg Was ten jelcz powinien mieć też dodatkowo  tablice wyróżniające  o których jest mowa w Dz.U. 2016 poz 2022 ?

Oczywiście. Wynika to z §2 ust. 1 Dz.U. 116 z 2005 poz 974.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, adam1501 napisał:

Oczywiście. Wynika to z §2 ust. 1 Dz.U. 116 z 2005 poz 974.

ja też jestem tego samego zdania , ale czy to nie gryzie się z zapisem na samym początku Dz.U. 2016 poz 2022 ?

"§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

  1. 1)  pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Panowie podepnę się pod temat , żeby nie zakładać nowego , a mianowicie chodzi mi o oznaczenie konturowe w pojazdach wojskowych. Czy oznaczenie konturowe dotyczy pojazdów wojskowych ?  Po zapoznaniu się z literaturą prawa w sprawie badań pojazdów wojskowych moim zdaniem nie , ale proszę o wasze zdanie . Dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przepisy napisane są jak napisane i oznaczenie konturowe wchodzi w zakres wyposażenia pojazdów nie specjalnych SZ. Zobacz ust. 2 § 12 warunków technicznych. Tam jest zwolnienie tylko w zakresie pkt 12-15 - czyli reszta obowiązuje. Badania techniczne pojazdów wojskowych opisane w badaniu pojazdów służb ma w § 6 ust 4 sławetny dopisek "...Przepisy § 6 rozporządzenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stosuje się odpowiednio. ..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2021 o 10:13, adam1501 napisał:

. Badania techniczne pojazdów wojskowych opisane w badaniu pojazdów służb ma w § 6 ust 4 sławetny dopisek "...Przepisy § 6 rozporządzenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stosuje się odpowiednio. ..."

 

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 9 czerwca 2005 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
W tym rozporządzeniu nie ma cytowanego zapisu i nic nie jest napisane o oznakowaniu konturowym. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cortez76 napisał:

w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych

Bo tych pojazdów nie obowiązuje, natomiast pozostałych już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
W dniu 4.05.2021 o 06:47, adam1501 napisał:

Bo tych pojazdów nie obowiązuje, natomiast pozostałych już tak.

@adam1501a czemu ich nie obowiązuje oznakowanie konturowe?

nowe pojazdy mają kontury to stare też musza mieć jak się łapią w dacie I rej. 

Edytowane przez Wacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ oznakowanie konturowe jest w cywilnych warunkach a te nie dotyczą pojazdów specjalny i używanych do celów specjalnych.

53 minuty temu, Wacek napisał:

nowe pojazdy mają kontury

Bo są to pojazdy ciężarowe i dopóki nie są używane do celów specjalnych obowiązują ich te przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U.2005 

§ 2. 1. Pojazd specjalny i używany do celów specjalnych powinien spełniać warunki techniczne określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw transportu.

2. W przypadku gdy ze względu na przeznaczenie pojazdu nie jest możliwe spełnienie warunków technicznych określonych w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw transportu, pojazd specjalny i używany do celów specjalnych powinien spełniać co najmniej warunki techniczne określone w niniejszym rozporządzeniu.

I do nas przyjechały nowe przyczepy jako specjalne już z obramowaniem konturowym nowe chłodnie które są używane jako specjalne tez oklejone fabrycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Wacek napisał:

nowe chłodnie które są używane jako specjalne

Po czym wnioskujesz że są tak używane?

40 minut temu, Wacek napisał:

do nas przyjechały nowe przyczepy jako specjalne już z obramowaniem konturowym

Tak jak nad granicę ciągną tabuny pojazdów "specjalnych", które nie posiadają odpowiedniego wyposażenia a ich obecność w krzakach jest maskowana błotem bo maja na sobie całe stada tablic wyróżniających dla pojazdów długich lub ciężkich o konturowym nie wspominając.

43 minuty temu, Wacek napisał:

W przypadku gdy ze względu na przeznaczenie pojazdu nie jest możliwe spełnienie warunków technicznych

Klasyka resortu. Jak się nam będzie podobało to nie będziemy mieli danego wyposażenia i co nam zrobicie. Tachograf i jego legalizacja to szkoda w mieniu ale dodatkowe oznakowanie na poziomie zamówienia i wywalone grube miliony już mieszczą się w standardzie finansowym i szkody nie ma.

3 godziny temu, Wacek napisał:

nowe pojazdy mają kontury to stare też musza mieć jak się łapią w dacie I rej. 

Wsadź kilka saganów za taki stan rzeczy i zaraz się dowiesz, że wszystkie te pojazdy są używane do celów specjalnych i nie muszą tego posiadać, a jak dalej będziesz przystawał na swoim do zarobisz szkodę w mieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, adam1501 napisał:

Ponieważ oznakowanie konturowe jest w cywilnych warunkach a te nie dotyczą pojazdów specjalny i używanych do celów specjalnych.

Nie tylko o kontury tu chodzi

Warszawa, dnia 15 grudnia 2016 r. Poz. 2022

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

  1. 1)  pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;

 

Wytłumacz mi to , bo naprawde nic nie rozumiem według czego i jakim zakresie mamy sprawdzać te auta , bo wszystkie te samochody są specjalne, albo używane do celów specjalnych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Wacek napisał:

naprawde nic nie rozumiem według czego i jakim zakresie mamy sprawdzać te auta

Zwykłe pojazdy ciężarowe, osobowe badasz jak każdy normalny pojazd cywilny, zgodnie z tym co sam zacytowałeś powyżej, natomiast jak będziesz podchodził do

38 minut temu, Wacek napisał:

samochody są specjalne

co będziesz miał potwierdzone zapisem w DR i stosownym oznaczeniem, to wówczas będziesz opierał się na warunkach wojskowych 116.974.2005 r. . Gdyby te pojazdy posiadały wyposażenie określone w warunkach cywilnych, to muszą one być zgodne z tymi warunkami lub dane wyposażenie musi być zdemontowane. Patrz sławetne już tachografy czy też tablice wyróżniające dla pojazdu długiego lub ciężkiego. Z kolei pojazdy używane do celów specjalnych to takie pojazdy, których rodzaj nie jest określony jako specjalny ale mają stosowne oznaczenie jak dla pojazdów specjalnych w danym ruchu transportowym i po tym poznasz, że ten pojazd jest używany do celów specjalnych, w przeciwnym razie traktujesz go jak zwykły pojazd. I nie mam na myśli tu tego typu partyzantki której policja powinna się wstydzić:

zdjęcie za: https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/uwaga-na-pojazd-specjalny-czyli-czarne-trojkaty-na-radiowozach-czy-ciezarowkach/e2e911r#slajd-1

 

policja.jpg

Edytowane przez adam1501
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2019 o 07:12, adam1501 napisał:
W dniu 16.04.2019 o 13:39, Wacek napisał:

czy wg Was ten jelcz powinien mieć też dodatkowo  tablice wyróżniające  o których jest mowa w Dz.U. 2016 poz 2022 ?

Oczywiście. Wynika to z §2 ust. 1 Dz.U. 116 z 2005 poz 974.

wcześniej napisałeś inaczej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ z doświadczenia podejrzewam, że ten pojazd nie był prawidłowo oznakowany lub wyposażony. Sam rodzaj pojazdu to za mało jak brakuje stosownego oznakowania lub wyposażenia i dlatego zapewne został zatrzymany DR. Oczywiście nie podejrzewam sierżanta żandarmerii o brak wiedzy. Bardzo często kierowcom się zapomina założyć na pojazd stosowne oznaczenia lub wyposażenie a potem następuje "palenie głupa", że przecież wszystko było a DR zabrali. Rozumiem, że kierowca złożył skargę na działanie żandarmerii aby udowodnić swoją niewinność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jelcz o którym mowa był oznakowany tylko znaczkiem pojazdu specjalnego , żeton zabrał dowód , bo nie miał tablic wyróżniających 

W dniu 16.04.2019 o 13:39, Wacek napisał:

Jelcz to pojazd SPECJALNY i był oznakowany  zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia MON 2005r. (poz. 974)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli był prawidłowo oznakowany i wyposażony (zapewne ławki do przewozu osób) to nie powinien być zatrzymany DR, chyba że w wizji żandarma nie wykonywał żadnego specjalnego zadania i potraktował go jako zwykły samochód ciężarowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pojazd specjalny i w DR i w wyposażeniu i w przeznaczeniu i w rozkazie wyjazdu. Taki pojazd nie musi spełniać warunków cywilnych. Tylko jest jeden temat czy te wszystkie przesłanki zostały spełnione? Zapewne czegoś zabrakło i taki pojazd został potraktowany jak zwykły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam go niemal na pamięć. Pracowałem w tych szeregach. Tam wszystko odbywa się na zasadzie wizji a nie prawa. Prawo jest stosowane do tych bez pleców żeby im pokazać właściwy poziom. Cała reszta... cóż pozwolisz, że nie na publicznym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, adam1501 napisał:

Znam go niemal na pamięć

nie wątpię , ale tam jest fajnie rozpisane z linkami pokazującymi do jakiego rozporządzenia mamy się stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie do którego mamy się stosować znam chyba nawet jeszcze lepiej jak tamto. Niestety, TAM to nie działa. Śledziłeś kwestie tachografów i pomimo jasnych i jednoznacznych zapisów są inne wytyczne. Tak samo i z tym będzie. Jak będziesz wymagał to pozakładają jeżeli się będzie chciało a jak nie będzie się chciało to udowodnią Ci, że nie muszą ich posiadać i standardowo będzie jakaś szkoda w mieniu.

Dla spokojności pracy nie przejmowałbym się zbytnio. Jak "żółw" zabrał DR, to znaczy wie co robi - trzeba pozakładać i jechać na DBT. Przyjechał, ma założone, P i się czeka spokojnie piętnastej. Na OBT wg uznania, traktujesz jako specjalny, który nie musi mieć - to nie wymagasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.