Skocz do zawartości
Pastuszek

CLAAS XERION Pierwsza rejestracja.

Rekomendowane odpowiedzi

Pastuszek
Napisano (edytowane)

Witam > przyjechał do mnie ciągnik rolniczy. Papiery DR niemiecki itd. Pytanie...
Ten ciągnik ma 325 szerokości.
Czy ktoś wnosił do ministerstwa odstępstwo żeby takie coś   zarejestrować ?
Z tego co wiem  2.55m jest dozwolone a do ok 2,80 z jakąś maszyną. 

Czy ktoś przyjeżdża takim na badanie ?

Bo według mnie takie coś oc potrzebuje i ze starostwa pozwolenie na przemieszczanie się. i można jechać?

Klient spiera się bardzo że idzie takie coś zarejestrować 

Inked59906252_179536352955789_6641932409459703808_n_LI.jpg

Edytowane przez Pastuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cezary
13 minut temu, Pastuszek napisał:

Klient spiera się bardzo że idzie takie coś zarejestrować

no to niech idzie do WK i rejestruje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66

Tak na szybko: :wink:

DZIAŁ IV
WARUNKI TECHNICZNE CIĄGNIKA ROLNICZEGO, LEŚNEGO I POJAZDU WOLNOBIEŻNEGO ORAZ PRZYCZEPY PRZEZNACZONEJ DO ŁĄCZENIA Z TYMI POJAZDAMI

Rozdział 1
Warunki ogólne

§ 45.

3. Dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu:

1) pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną i przyczepy specjalnej o szerokości nieprzekraczającej 3,00 m;
1a) przyczepy ciężarowej rolniczej o szerokości nieprzekraczającej 3,00 m, jeżeli jest wyposażona w opony specjalne, a przekroczenie szerokości 2,55 m może wynikać jedynie z szerokości zamontowanych opon specjalnych;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pastuszek
Napisano (edytowane)

Mam dane właśnie! szerokość producenta 2930mm.
TO NIE można zrobić pierwszego badania tak  ?

Pierwszy raz takie coś robię. tak szerokiego :(

Edytowane przez Pastuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66

Nie kapuje ( tej szerokości ) w ogóle :? ( może Ktoś podpowie )bo :

class1.JPG

class.JPG

class2JPG.JPG

--------------------------------------

Do tej dyskusji brakuje Kolegi @Paprock-a . Halo, halo , może by wsparł radą co do tej szerokości . Dziękuję :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wadi

W  moim rozumieniu :

 - szer . do 2,55 m - ciągnik rolniczy, przyczepa

 - szer . do 3,00 m - ciągnik rolniczy z maszyną zawieszaną, ciągnik rolniczy z przyczepą specjalną (np. rozrzutnikiem ), maszyna wolnobieżna -  kombajn zbożowy 

( pojazdy rolnicze sa zwolnione z posiadania zezwolenia kat I) 

- szer. powyżej 3,00- zezwolenie kat II

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Ale zezwolenia dotyczą przejazdów po konkretnych drogach w konkretnej konfiguracji danego pojazdu lub zespołu pojazdów. 

Odstępstwo od warunków technicznych dotyczy indywidualnego pojazdu i kwestii tego, czy może w ogóle być dopuszczony do ruchu - niezależnie od tego, że wspomniane wyżej zezwolenia na przejazdy i tak będzie musiał potem uzyskiwać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66

Czyli mam rozumieć, że wynik " 1 badania " w/w przypadku kończy się z wynikiem N ze względu na jego szerokość, która jest większa jak 2,55 m.  :-? Tak ? " czym więcej wiem, tym mam większą pustkę w głowie "8/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Tak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66

Dziękuję. ;-) Pytam bo znam gospodarza, który ma dwa nowe ( takie twory ) zarejestrowane ( na podstawie homo. w WK ) i jak się trafi taki po 3 latach na przeglądzie to co wtedy ? :nausea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Wrzucisz temat na forum ze skanami wszystkiego i będziemy rozkminiać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Formalnie ten Claas Xerion jak Kirowiec po pierestrojce! 

Ciekaw czy też taki zdolniacha jak ten z filmiku: 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66

Na pewno w trakcie badania zadymienia dymomierz i wyciąg spalin by wybuchły ( no chyba ,że rejestracja z przed 1 stycznia 1980 r  to sprzęt by ocalał ) 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Dopóki ministerstwo w dwóch identycznych sytuacjach potrafi raz wydać odstępstwo, a raz umorzyć sprawę jako bezpodstawną to żadne poradniki nie pomogą, a homologowanie pojazdów, które warunków technicznych nie spełniają tylko jeszcze bardziej komplikuje sprawę...

 

Generalnie polecam znaleźć SKP i WK niezbyt zorientowane w przepisach (czyli jakieś 90% w skali kraju) i wszystko przejdzie przez bólu. Skoro na górze głupota jest normą, dlaczego na dole ma być niby inaczej? Ja naprawdę tych 90% nawet powoli nie osądzam negatywnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
emeryt
9 godzin temu, blakop napisał:

 SKP i WK niezbyt zorientowane w przepisach (czyli jakieś 90% w skali kraju)

 

Tym razem ostro poszedłes "po bandzie." Wybacz, ale uważam, że "trochę" przesadziłes.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

No z grzeczności trochę zaniżyłem - faktycznie. Też uważam, że może być tego więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
emeryt
19 godzin temu, leski66 napisał:

Nie kapuje ( tej szerokości ) w ogóle :? ( może Ktoś podpowie )bo :

class1.JPG

Czy tego paragrafu nie należy czytać w ten sposób że : dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną ... o szerokosci nieprzekraczającej 3m. Natomiast szerokosć samego ciągnika 2,55 m 

 

--------------------------------------

Do tej dyskusji brakuje Kolegi @Paprock-a . Halo, halo , może by wsparł radą co do tej szerokości . Dziękuję :wink:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
IVVO

Nie wiem dla czego to taki temat "tabu - chyba "komuś" zależy na sprzedaży tych maszyn - tak z ciekawości - przejrzałem kilka "poważnych" instytucji aby znaleźć jednoznaczną odpowiedz na temat "szerokość ciągnika rolniczego" - jednoznacznie - nie znalazłem - wszyscy dosyłają do tego magicznego 

20 godzin temu, leski66 napisał:

§ 45.

3. Dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu:

1) pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną i przyczepy specjalnej o szerokości nieprzekraczającej 3,00 m;
1a) przyczepy ciężarowej rolniczej o szerokości nieprzekraczającej 3,00 m, jeżeli jest wyposażona w opony specjalne, a przekroczenie szerokości 2,55 m może wynikać jedynie z szerokości zamontowanych opon specjalnych;

 

https://www.agropolska.pl/gfx/agropolska/userfiles/_public/dzialy/technika_rolnicza/wydania_rpt/2018/3/ciagnik_na_drodze_publicznej_przepisy_ue.pdf

 

ciagnik_na_drodze_publicznej_przepisy_ue.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539

W przypadku szerokości ciągników należy wziąć pod uwagę 2 kwestie:

1. Szerokość ciągnika jest uzależniona od rodzaju zamontowanego ogumienia.

2. Szerokość ciągnika jest zależna od ustawionego rozstawu kół, który w przypadku większości ciągników można regulować.

Jest całkiem prawdopodobne, że ciągnik posiadający homologację miał szerokość zgodną z przepisami ale zmiana ogumienia na szerokie (co często powiązane jest z koniecznością zwiększenia rozstawu kół) spowodowała przekroczenie parametrów homologacyjnych.

W przypadku ciągników rolniczych warto zmierzyć szerokość błotników tylnych (nie uwzględniając szerokości plastikowych nakładek poszerzających) i zapewne wymiar ten nie będzie przekraczał 2,55 m i w takiej konfiguracji ciągnik był homologowany.

  • Piwo 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wadi

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I  RADY 2009/144/WE z dnia 30  listopada 2009  r.

w sprawie niektórych części i  cech kołowych ciągników rolniczych lub leśnych

2.  WYMAGANIA

2.1. Wymiary.

Maksymalne wymiary ciągnika są następujące:

2.1.1. długość: 12 m;

2.1.2. szerokość: 2,55 m (pomijając wszelkie wybrzuszenia części opon, które pozostają w kontakcie podłożem);

2.1.3. wysokość: 4 m.

2.1.4. Pomiary, których celem jest sprawdzenie powyższych wymiarów, są przeprowadzane w następujący sposób: — przy ciągniku nieobciążonym i w stanie gotowości do jazdy, jak wskazano w ppkt 1.6, — na płaskiej poziomej powierzchni, — przy ciągniku unieruchomionym i wyłączonym silniku, — z nowymi oponami o normalnym ciśnieniu zalecanym przez producenta, — przy zamkniętych oknach i drzwiach, — z kierownicą skierowaną na wprost, — bez zamocowanych do ciągnika jakichkolwiek narzędzi rolniczych lub leśniczych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.