Skocz do zawartości

Maszyna rolnicza a przyczepa


wimtus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie pytanie dotyczące określenia czy coś jest maszyną rolniczą czy jednak przyczepą. W tym przypadku chodzi mi o rozrzutnik do obornika/rozsiewacz wapna. Powiedzmy mamy takie coś:

https://agrotrader.pl/oferta/sprzedam-rozrzutnik-obornika-polski-dwuosiowy-ID213517.html

Póki z tyłu zamontowany jest segment rozrzucający to wiadomo, że mamy do czynienia z maszyną. Jednak (przynajmniej ja się z tym spotkałem) zawsze w zestawie była burta tylna, którą dosyć szybko dało się wstawić i wtedy taka maszyna uchodziła po prostu za przyczepę, która ma dosyć nierówne dno ale jednak przyczepę. Moje pytanie brzmi więc - jakie cechy powinna posiadać maszyna rolnicza aby była maszyną rolniczą a nie przyczepą, która powinna mieć "kwity" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie chciałeś tego zareklamować, bo potencjalnych nabywców próżno szukać pośród użytkowników tego forum ?:stroke:

Podobnie jak w przypadku pojazdów specjalnych , decyduje funkcja jaka ma pełnić dana maszyna.Porównaj sobie przyczepę z np przyczepą samozbierającą. Trudnym przypadkiem są przyczepy asenizacyjne ,  defacto służą do transportu , jednak zasadniczą ich funkcją jest nawożenie.Na ogół maszyny są wykorzystywane sezonowo.

Edytowane przez wadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa... bo próbuję sprzedać diagnostom rozrzutnik do obornika. Pytam się o to bo na wsiach jest naprawdę dużo takiego sprzętu i często jest właśnie wykorzystywany jako przyczepa. Przyczepa samozbierająca jest trochę mniej trafnym przypadkiem bo jednak trudno ją wykorzystać do innych celów niż transport siana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka dowodzi, że rozrzutniki czy to obornika czy nawozów nie są rejestrowane nawet jak okresowo pełnią funkcję przyczep, gdyż jest to dodatkowa ich funkcja i jako takie nie zostały w tym celu skonstruowane. Może to nie jest do końca zgodne z literą prawa ale taka praktyka jest powszechnie stosowana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie jest tak ,że maszyna rolnicza jest wtedy kiedy łączy się z traktorem  wałkiem WOM ?  przyczepy nie lączymy  z traktorem wałkiem wom . wszelkie maszyny ( rozrzutnik , siewnik , prasa czy kosiarki ) sa polaczone wałkiem WOM  i przez wałek  dostają napęd  do  swojej funkcji .  Są także maszyny  , które napęd biorą  od koła jezdnego ( koło tocząc się  napędza mechanizm na siewnika ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecność napędu WOM nie jest tu wyznacznikiem. Są przyczepy z osiami napędowymi, które napęd mają przekazywany poprzez WOM i w żaden sposób jako maszynę rolniczą nie można ich potraktować. Są też maszyny, które nie posiadają napędu WOM; miewają napęd hydrauliczny lub elektryczny lub nie mają żadnego napędu zewnętrznego a jak najbardziej są maszynami rolniczymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wadi napisał:

Co rozrzutnik to rozrzutnik.  Niech tam sobie jeżdżą, aby lewy kierunkowskaz był.?

 Ja nawet nie wiem czy takie cuda była montowane - w sumie nigdy nie zwracałem na to uwagę bo przecież chłop w C-330 nic poza "wałkiem" nie montował, więc instalacja elektryczna i pneumatyczna leżała po prostu odłogiem. 

 

7 godzin temu, piter1973 napisał:

a nie jest tak ,że maszyna rolnicza jest wtedy kiedy łączy się z traktorem  wałkiem WOM ?  przyczepy nie lączymy  z traktorem wałkiem wom . wszelkie maszyny ( rozrzutnik , siewnik , prasa czy kosiarki ) sa polaczone wałkiem WOM  i przez wałek  dostają napęd  do  swojej funkcji .  Są także maszyny  , które napęd biorą  od koła jezdnego ( koło tocząc się  napędza mechanizm na siewnika ) .

Jest dużo maszyn gdzie nie trzeba nic podłączać aby działały - wystarczy aby były po prostu ciągnięte za ciągnikiem i nawet nie muszą mieć napędu z koła maszyny tylko np. z "produktu" który się obrabia - np. zgrabiarka gwiazdowa. 

 

10 godzin temu, danielg539 napisał:

Praktyka dowodzi, że rozrzutniki czy to obornika czy nawozów nie są rejestrowane nawet jak okresowo pełnią funkcję przyczep, gdyż jest to dodatkowa ich funkcja i jako takie nie zostały w tym celu skonstruowane. Może to nie jest do końca zgodne z literą prawa ale taka praktyka jest powszechnie stosowana. 

Zarejestrować tego i tak się nie da. Interesuje mnie kwestia właśnie w sytuacji gdy jest przyczepa, która w sumie z punktu widzenia prawa nie jest przyczepą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wimtus napisał:

Przyczepa samozbierająca jest trochę mniej trafnym przypadkiem bo jednak trudno  wykorzystać do innych celów niż transport siana.

A jak to chcesz wykorzystać  to do transportu? ?

 

26 minut temu, wimtus napisał:

np. zgrabiarka gwiazdowa. 

 A tak poważnie to tak głupio myślę że rejestracji podlegają te przyczepy które mogą tylko i wyłącznie funkcje transportową  pełnic, a nie tak  jak np. rozrzutnik transport-praca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burty  w takim rozrzutniku są, wadą jest na pewno podłoga na której leżą zabieraki, które przemieszczają obornik. Jednak takim BigBag-om takie coś nie przeszkadza, ewentualnie jakiś luźny ładunek z wcześniejszym zabezpieczeniem plandeką (np. podczas żniw) czy nawet produkty w workach, sztukach (drewno, stal, złom). Naprawdę wiele rzeczy można na to załadować, wyjątkiem są na pewno ładunki, które stoją na paletach bo burt bocznych a załadunek od tyłu niewiele da bo i tak nie da się użyć "paleciaka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.