Skocz do zawartości

Dodatkowe światła drogowe Punto 2


papieju

Rekomendowane odpowiedzi

Punto 2 przed liftem (wąskie lampy), będę je zmieniał na nowe bo stare są matowe i słabo świecą, silniczki pozdychały nie da się regulować poziomu a jesień idzie. Autem dużo jeżdżę, za chwilę będę jechał do pracy po nocy i wracał też po ciemku. Światła nawet nowe w tym aucie są takie sobie, myślę o dodatkowych światłach drogowych, tzw dalekosięgach. Pytanie mam o montaż, bo pewność tego daje przykręcenie ich do części maski która pionowo opada na zderzak przedni, do zderzaka średnio. Internety mówią że nie ma konkretnych przepisów ale może podpowiecie czy takie położenie który wyjdzie między lampami przednimi będzie dozwolone? Dodatkowe światła będą się włączały tylko z drogowymi. Miałem podobnie w Wartburgu, ale on był szerszy jednak. Miałem w Astrze ale tam był dedykowany grill Hella z lampami. Do Punto 2 nic nie ma tego typu. Proszę o poradę zanim nawiercę maskę ;) 

Edytowane przez papieju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lp. Rodzaj światła Liczba świateł Barwa Rozmieszczenie na pojeździe [mm] Sygnał kontrolny Połączenia elektryczne Własności świetlne Inne warunki
pojazdy samochodowe, z wyjątkiem motocykli motocykle*) ciągniki* przyczepy na długości na szerokości*) na wysokości inne wymagania włączenia działania
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1 Drogowe 2 lub 4, ponadto jeśli pojazd jest wyposażony w 4 światła chowane, dopuszcza się 2 dodatkowe światła drogowe do ostrzegawczej sygnalizacji świetlnej 1 lub 22) 2 lub 4 - biała z przodu w taki sposób, aby wysyłane światło nie olśniewało kierującego bezpośrednio lub przez odbicie od elementów pojazdu w ciągnikach rolniczych nie mogą być bliżej od bocznego obrysu niż światła mijania - - obowiązkowy - świetlny niemigający barwy niebieskiej - 1) powinny być włączane wszystkie równocześnie lub parami,

2) przełączenie świateł mijania na światła drogowe musi powodować włączenie co najmniej jednej pary świateł drogowych,

3) przełączenie świateł drogowych na światła mijania musi powodować równocześnie wyłączenie wszystkich świateł drogowych,

4) włączenie świateł drogowych nie jest możliwe, jeśli nie są włączone światła pozycyjne, z wyjątkiem krótkotrwałego włączania jako ostrzegawczego sygnału świetlnego

1) powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 100 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza,

2) suma światłości wszystkich świateł drogowych nie może być mniejsza niż

30 000 cd3) (dla motocykli -12 500 cd) i nie może przekraczać 225 000 cd (dla motocykli -120 000 cd)

w razie wyposażenia pojazdu w cztery światła drogowe, gdy jedna z par świateł przeznaczona jest wyłącznie do świateł drogowych, dopuszcza się, aby zmieniała ona swe ustawienie w zależności od kąta obrotu kierownicy, przy czym obrót świateł powinien następować wokół osi pionowej, stosuje się to również do światła drogowego motocykla i ciągnika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tą tabelę, ale nie ma w niej odległości. Wiem że kiedyś był wymóg co do odległości od krawędzi bocznej pojazdu, z tabeli wynika że nie ma w nowych przepisach i o ile nie będę oślepiał samym ich posiadaniem to nie będzie problemu na PT i w razie kontroli drogowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) suma światłości wszystkich świateł drogowych nie może być mniejsza niż 30 000 cd3 i nie może przekraczać 225 000 c

 

Czyli musisz sobie sprawdzić sumę światłości tych 4 światełek  jak zamontujesz. co do rozmieszczenia wydaje mi się że gdzieś to miałem, jak znajdę to zapodam...

tu jest rozmieszczenie swiatel drogowych. Ale o rozmieszczeniu swiateł dodatkowych drogowych nic nie ma...  A jak nic nie ma to tylko żeby światłość się zgadzała i można jechać ?

Swiatla.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, papieju napisał:

pewność tego daje przykręcenie ich do części maski która pionowo opada na zderzak przedni,

Pamiętaj o braku ostrych krawędzi i o tym aby te lampy nie stanowiły zagrożenia dla pieszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, danielg539 napisał:

Pamiętaj o braku ostrych krawędzi

 

Ostre krawędzie w lampach? Nie widziałem jeszcze czegoś takiego.

 

Godzinę temu, danielg539 napisał:

aby te lampy nie stanowiły zagrożenia dla pieszych.

 

A jakie mają stanowić zagrożenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.