Skocz do zawartości

Badanie co do zgodności. Prośba o pomoc


Rafi90

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, michal_k napisał:

Najlepsze jest to, że wniosek nie odnosi się do warunków technicznych (które notabene nie zostały dla zabytków określone w rozporządzeniu - pozostają jedynie "ogólne" warunki z ustawy). Wniosek zawiera opis pojazdu i podzespołów, ale bez odwołania do jakichkolwiek przepisów (warunków).

 

Ustawa vatowska zawiera podobne wskazanie i każdy wie o jakie przepisy dokładnie chodzi. Natomiast do zabytków każdy z własnym ‘widzimisię’ podchodzi.

Tu przykład vatowski: „Do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:

1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: [...]”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aboz

U mnie na wniosku dopisuje się: "Oświadczam, że pojazd nie będzie używany w celach zarobkowych."

Tekst oświadczenia skonsultowany z "nadzorcą" (WK) i nie mam odczucia, żebym gwałcił czyjąś wolność. Wręcz przeciwnie, w imię wolności wyboru, uświadamiam klientowi że na mojej ulicy jest 3 stacje okręgowe (słownie: trzy). W imię wolności ma wybór i prawo spróbować szczęścia na innej stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wrc69 napisał:

U mnie na wniosku dopisuje się: "Oświadczam, że pojazd nie będzie używany w celach zarobkowych."

Nie widzisz niuansu. Zmuszasz klienta do zdeklarowania, że nie będzie wykorzystywał. Jeśli zmieni zdanie za rok, dwa, pięć... Nikt nie wnosi sprzeciwu, bo się jeszcze nikomu dupa nie paliła. Poza tym to oświadczenie jest niewiele warte, bo nie podstawy prawnej do jego żądania. Równie dobrze mógłbyś po prostu zapytać czy zamierza wykorzystywać do zarobkowego transportu i dostać odpowiedź. Efekt będzie ten sam.

 

Ja zamiast naciąganego oświadczenia żądam każdorazowo dokumentu potwierdzającego spełnienie art. 2 ust 39 PORD. Niektórzy twierdzą, że bezpodstawnie, ale żeby wykonać BT co do zgodności, muszę mieć pojazd zabytkowy właśnie, a w takim przypadku spełnienie definicji ustawowej jest konieczne.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wrc69 napisał:

U mnie na wniosku dopisuje się: "Oświadczam, że pojazd nie będzie używany w celach zarobkowych."

 

A jak napisze,  że będzie wykorzystywany to co to zmienia? Absolutnie nic. I tak wykonasz badanie zgodności, które nie odnosi się w żaden sposób, czy pojazd ma przechodzić coroczne OBT czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Nas to w jakikolwiek sposób powinno interesować -  zarobkowy czy nie - to nie nasza broszka - od tego jest US, ITD Policji  - nie diagnosta

Edytowane przez IVVO
  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra a jeśli pojazd będzie służył np jako fura do ślubu (wynajmowana) to co wtedy ? Pytam jeśli taką sytuację miałbym np z w/w Mustangiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam niektóre wypowiedzi diagnostyków i pomysły prze nich zapodawane to myślę sobie, że gdyby głupota miała skrzydła, to ich SKP już dawno funkcjonowałyby na orbicie okołoziemskiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wrc69 napisał:

W uwagach?

 

Moja rada - skończ z szeryfowaniem i wykonuj badanie zgodnie z zakresem oraz wypełniaj zaświadczenie zgodnie ze wzorem. Przemyśl temat na spokojnie i zrozum jedną rzecz - badanie zgodności nie odnosi się w żadnym punkcie do tego, czy pojazd jest zarobkowy. Jeśli będzie zarobkowy to właściciel musi zadbać o to, żeby wykonywać corocznie OBT. Dlatego nie baw się w jakieś bzdurne i bezpodstawne oświadczenia, które są całkowicie zbędne. Jeśli właściciel będzie potrzebował to sam się do Ciebie zgłosi po OBT.

  • Polub 1
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest szeryfowanie. Oprócz czynności kontrolnych, przeprowadzam też (powiedzmy) czynności edukacyjne. Skąd ten biedny użytkownik pojazdu ma wiedzieć, że przy używaniu tegoż do celów zarobkowych ma przedstawiać go na badania w terminie wynikającym z rodzaju pojazdu i Ustawy? Czyta, tak jak my, Ustawę? Wątpię.

Dopisek na wniosku świadczy o tym, że petent został o takiej możliwości poinformowany. Ni mniej, ni więcej. To żadna ingerencja w jego wolność czy niezależność czy co tam jeszcze. Tak trudno z klientem zamienić dwa słowa i poinformować go o jego prawach i obowiązkach? Ja rozumiem - kasa, badanie, noga, dupa, brama, ale ja zamieniam też z ludźmi choć parę słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, wrc69 napisał:

Skąd ten biedny użytkownik pojazdu ma wiedzieć, że przy używaniu tegoż do celów zarobkowych ma przedstawiać go na badania w terminie wynikającym z rodzaju pojazdu i Ustawy?

mówiąc obcesowo to "nieznajomość prawa nie jest okolicznością łagodzącą", niemniej informacja ustna o pewnych obowiązkach użytkownika na pewno nie zaszkodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje pytanie brzmi, czy przewiezienie kogoś za kilka banków NBP raz na 2/3 lata z okazji imprezy okolicznościowej to już zarobkowe użytkowanie pojazdu, wymagające co rocznego OBT czy nie? Co w sytuacji, gdy osoba, która złoży oświadczenie z jakiegoś powodu sprzeda pojazd będący przedmiotem oświadczenia, a nowy właściciel zacznie używać go zarobkowo, z wpisem "bezterminowo" w DR?

Czy w tym układzie nie byłoby rozsądniej "na zaś" każdemu zabytkowi wyznaczać TNBT?

 

Edytowane przez Czolgista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wrc69 napisał:

Dopisek na wniosku świadczy o tym, że petent został o takiej możliwości poinformowany.

 

Chcesz to informuj. Jak najbardziej się chwali podnoszenie świadomości wśród właścicieli pojazdów. Ale nie zmuszaj do bzdurnych oświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem

W dniu 5.11.2019 o 11:20, wrc69 napisał:

W imię wolności ma wybór i prawo spróbować szczęścia na innej stacji.

Nikogo i do niczego nie zmuszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi wytłumacz co się stanie jak właściciel ci napisze, że pojazd nie będzie wykorzystywany do  zarobkowego transportu, a po dwóch latach stwierdzi, że jednak będzie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PORD -> 2. Badania techniczne dzieli się na badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

 

776 -> Po zakończeniu przeprowadzania badania technicznego pojazdu uprawniony diagnosta niezwłocznie dokonuje wpisu
o wyniku tego badania do rejestru badań technicznych pojazdów, zwanego dalej „rejestrem”, a także dokonuje wpisu do
dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

 

Mogę się domyślać, że Ty nie wystawiasz zaświadczenia z BT, oraz nie ustalasz TNBT?

 

Ja wystawiam i ustalam zgodnie z celem użytkowania. Na podstawie powyższych przepisów zresztą, podaj proszę taki który mnie zwalnia z tego obowiązku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Ustawa ustawą i ładnie podzieliła badania. Podzieliła badania przyporządkowując słuszne i osobne rozporządzenia do stosowania przy tych badaniach.

I tak dla badań technicznych pojazdów przewidziane jest rozporządzenie zwane ZAKRESEM. A dla badań co do zgodności pojazdów zabytkowych przewidziane jest rozporządzenie o ZABYTKACH. Ot taka subtelna różnica. Należy też wiedzieć, że ZAKRES coś tam wspomina o zabytkach. Ale tylko tyle, coby zamieścić słuszną informację w rejestrze, że przeprowadzono badanie 'zgodnościowe' pojazdu zabytkowego, że kiera w zabytku może być po prawej, i że zabytek zarobkowy podpada pod badanie okresowe. I tyle.

 

I teraz tak, czy rozprawka tyczy podejścia po przepisach zgodnego, czy stosowanych praktyk uwarunkowane możliwościami stacyjnych aplikacji?

Bo zamieszanie mogą stwarzać właśnie programy, które w pakiecie, całkowicie zbędnie, redagują "główny" certyfikat/zaświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.