Skocz do zawartości

laweta


Krzysztof
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm mam nadzieje, że cię dobrze zrozumiałem, więc laweta = przyczepa dmc ciągniętej przyczepy wyznacza producent pojazdu (czyli max waga jak może być na lawecie łącznie z wagą samej lawety). Wpisana w DR

Jakim autem można ciągnąć lawete ? art 62 prawo o ruchu drogowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jezeli auto ma dmc zespolu pojazdów 4300kg a dmc pojazdu jest 3000kg natomiast dmc lawety wynosi 2000kg to auto moze pociągnąc 1300kg czyli np waga auta na lawecie i waga lawety nie moze przekroczyc 1300kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art 62

:) tak jest. Z tym, że trudno na drodze sprawdzić masę auta i przyczepy. Wagi ma z regóły itd a oni się osobówkami nie interesują.

 

[ Dodano: 24-02-2006, 10:51 ]

dmc zespolu pojazdów 4300kg a dmc pojazdu jest 3000kg natomiast dmc lawety wynosi 2000kg to auto moze pociągnąc 1300kg

Dokładnie, czyli teoretycznie nie wolno pod niego dołączyć tej lawety, bo brane są pod uwagę dmc a nie masy własne. Rzeczywistość jest różna, polak potrafi. Widziałem poloneza z podchaczoną lawetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawo o ruchu drogowym /dz.u. z 2005 nr 108 poz 908 ze zm. /

 

Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

2) samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %;

3) motocykl lub motorower - nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy naczep.

3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz straży pożarnej.

4. Zespół pojazdów może składać się najwyżej z 3 pojazdów, a zespół ciągnięty przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny - z 2 pojazdów.

4a. Długość zespołu 2 pojazdów nie może przekraczać 18,75 m, a 3 pojazdów - 22 m, z wyjątkiem zespołu pojazdów złożonego z:

1) pojazdu samochodowego i naczepy, których długość nie może przekraczać 16,5 m;

2) motocykla i przyczepy, motoroweru lub roweru i przyczepy, którego długość nie może przekraczać 4 m.

4b. Przejazd zespołu pojazdów złożonego z liczby pojazdów większej niż określona w ust. 4 lub o długości większej niż określona w ust. 4a wymaga zezwolenia, o którym mowa w art. 64 ust. 1.

5. Długości zespołów pojazdów określone w ust. 4a nie dotyczą tramwajów.

 

rzeczywista masa całkowita - masa pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób;

 

to ogólnie mówi o przyczepach

 

natomiast istnieja jeszcze ograniczenia producenta /wpisane do dowodu/, ograniczenia posiadanych uprawnień kat. B oraz ograniczenia dotyczące przyczep wynikające z warunków technicznych

 

dz.u. z 2003 nr 32 poz. 262 ze zm.

 

5. Przyczepa powinna być wyposażona w następujące rodzaje hamulców:

1) hamulec roboczy:

a) spełniający wymagania określone w ust. 1 pkt 1,

b) uruchamiany z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego, z zastrzeżeniem przepisu ust. 7,

c) zapewniający samoczynne zatrzymanie przyczepy w razie zerwania podczas jazdy połączenia z pojazdem ciągnącym;

2) hamulec postojowy:

a) działający również, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego,

b) uruchamiany z zewnątrz, a w odniesieniu do przyczepy przystosowanej do przewozu osób - uruchamiany również z wnętrza przyczepy; przez uruchamianie rozumie się również zwalnianie hamulca.

6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do:

1) przyczepy lekkiej, pod warunkiem że niezależnie od urządzenia łączącego przyczepa ta ma dodatkowe połączenie (łańcuch, linka), które w razie zerwania głównego urządzenia łączącego będzie zapobiegało dotykaniu jezdni przez dyszel i zapewniało niezbędną kierowalność przyczepy; jeżeli jednak dopuszczalna masa całkowita takiej przyczepy jest większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego, powinna ona spełniać wymagania określone w ust. 7;

2) jednoosiowej przyczepy dłużycowej.

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

8. Przepisu ust. 7 nie stosuje się do naczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej może pociągnąc

Według mnie nie może. W dowodzie masz dmc przyczepy 1300 a laweta ma np. dmc 2000kg. Oczywiście pusta waży mniej, ale nie możesz podchaczyć przyczepy o dmc pow 1300, bo tak masz w dowodzie. A dodatkowym wymogiem jest, że rzecz. masa przyczepy nie może przekraczać rzecz. masy pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a idac dalej samochód o DMC 3000kg i DMC zespołu pojazdów 4300kg zawsze bedzie mial DMC ciagnietej przyczepy z hamulcem 1300kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie choć nie zawsze, czasami producent podaje w homologacji inaczej (np z tabliczki wynika 1000 a homologacja 950) i dodatkowo jeśli zamontowano hak o uciągu mniejszym niż 1300 (np. 1000) to pojazd bedzie mógł ciągnąć przyczepkę o dmc 1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie.Pewnie wiecie że taka laweta musi mieć z tyłu tablice określające "pojazd długi i ciężki" Czyli-zestaw 8m, ewenyualnie 12T-DMC(to juz dawno temu się zmieniło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a idac dalej samochód o DMC 3000kg i DMC zespołu pojazdów 4300kg zawsze bedzie mial DMC ciagnietej przyczepy z hamulcem 1300kg?
Przeważnie choć nie zawsze, czasami producent podaje w homologacji inaczej (np z tabliczki wynika 1000 a homologacja 950) i dodatkowo jeśli zamontowano hak o uciągu mniejszym niż 1300 (np. 1000) to pojazd bedzie mógł ciągnąć przyczepkę o dmc 1000

Ale może byc tez odwrotnie z tabliczki może wynikac że przyczepa 1000kg a w homologacji moze być 1500kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie choć nie zawsze, czasami producent podaje w homologacji inaczej (np z tabliczki wynika 1000 a homologacja 950) i dodatkowo jeśli zamontowano hak o uciągu mniejszym niż 1300 (np. 1000) to pojazd bedzie mógł ciągnąć przyczepkę o dmc 1000

 

To jest jakies nielogiczne. Skoro masa zestawu wynosi X, a dmc pojazdu Y to masa tego co poza pojazdem: Z=X-Y. Jeśli, według tego co piszesz, w homologacji dmc przyczepy

 

[ Dodano: 26-02-2006, 13:21 ]

Według mnie nie może. W dowodzie masz dmc przyczepy 1300 a laweta ma np. dmc 2000kg. Oczywiście pusta waży mniej, ale nie możesz podchaczyć przyczepy o dmc pow 1300, bo tak masz w dowodzie. A dodatkowym wymogiem jest, że rzecz. masa przyczepy nie może przekraczać rzecz. masy pojazdu.

 

No właśnie, ale zwróćcie uwagę ze w nowych DR (3 kartki) nie ma już DMC przyczepy, a jest maksymalna masa przyczepy.

Więc zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami, o tym ze RZECZYWISTA masa przyczepy nie może przekraczać RZECZYWISTEJ masy pojazdu, można holować przyczepę od dowolnym dmc, o ile tylko jej RZECZYWISTA masa nie jest wyższa od masy pojazdu i nie przekracza max masy przyczepy holowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jakies nielogiczne

Pewnie,że tak ale już nie raz miałem cofke z WK - wpisałem dmc przyczepy z tabliczki a WK ma przed sobą homologacje i jest rozbieżność (max 50 kg) więc klient wraca do mnie z pretensjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.