Skocz do zawartości

Imienne uprawnienie diagnosty.


Darek :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Wygasa nam termin upoważnenia wojskowej SKP do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, a co za tym idzie musimy poddać się weryfikacji przez komórkę Wojsk Lądowych uprawnioną do sprawdzenia SKP i wydanie ponownego upoważnienia. Niby nic, ale do wszystkich dokumentów jest także potrzebne imienne uprawnienie diagnosty. Wszystko byłoby OK gdyby nie wpis "Uprawnienie zezwala na wykonywanie badań technicznych pojazdów tylko i wyłącznie w stacji kontroli pojazdów posiadającej wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów" Z tego co wiem to WP nie było, nie jest i nie będzie żadnym przedsiębiorstwem, a tym bardziej nie jest nawet zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców prowadzących SKP.

Czy mając takie uprawnienie imienne mogę po pozytywnej weryfikacji SKP wykonywać przeglący? Przyznam się szczerze, że się już pogubiłem w tych zawiłościach i czy aby dobrze kombinuję?

 

Czekam i proszę na opinie tęższych głów.

 

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. PRAWO O RUCHU DROGOWYM

(Dz. U. Nr 98, poz. 602) z późniejszymi zmianami:

rt. 86. 1. Do pojazdów Sił Zbrojnych, jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji, Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej, których dotyczą warunki i tryb rejestracji określone w art. 73 ust. 3, a także do pojazdów państwowej Straży Pożarnej, mają zastosowanie przepisy art. 81 ust. 1-9 i art. 84 ust. 5-7 i 9 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 2. 2. Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Szefem Urzędu Ochrony Państwa określą, w drodze rozporządzenia:

1) jednostki organizacyjne sprawujące nadzór nad stacjami kontroli pojazdów oraz wydające upoważnienia do przeprowadzania badań technicznych, wzory dokumentów związanych z uzyskaniem upoważnień do wykonywania badań oraz wzór upoważnienia do ich przeprowadzania,

2) wymagania w stosunku do stacji kontroli pojazdów upoważnionych do przeprowadzania badań technicznych pojazdów,

3) wzory dokumentów stosowanych przy badaniach technicznych pojazdów,

4) warunki i terminy przeprowadzania badań technicznych pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych, jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny,

5) warunki przeprowadzania badań technicznych niektórych pojazdów w stacjach kontroli pojazdów wymienionych w art. 83,

6) jednostki organizacyjne prowadzące szkolenie diagnostów,

7) warunki współdziałania jednostek organizacyjnych sprawujących nadzór nad stacjami kontroli pojazdów z starostami.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) ORAZ MINISTRA OBRONY NARODOWEJz dnia 24 stycznia 2005 r.

w sprawie badań technicznych pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny Dz. U. nr 25 poz. 211

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku osobiście wydałem w Bydgoszczy uprawnienia diagnostom pracującym w 2 stacjach MONU i 1 policyjnej. Mają uprawnienia bezterminowe, gdyż nie ma obowiązku szkoleń. Jedyny powód wymiany to wymiana z urzędu ponieważ musieliśmy zwykłym uprawnieniom nadać kody rozpoznawcze diagnostów.

 

Robią już te badania w stacjach resortowych na nowych uprawnieniach od grudnia 2004r. i nikt się nie skarżył.

 

Pozatym tylko starosta wg miejsca zamieszkania jest uprawniony do ich wydania więc jeśli zaistniała by jakaś zmiana i tak otrzymałbyś nowe uprawnienie z wspomnianą klauzulką.

 

poddać się weryfikacji przez komórkę Wojsk Lądowych uprawnioną do sprawdzenia SKP i wydanie ponownego upoważnienia

Nie znam się na stacjach resortowych ale TDT chwalił się, że będzie poświadczenia wydawał resortowym. Zmieniło się coś? Wojska Lądowe będą wydawać i upoważnienie i poświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to u nas bywa różnie interpretuje się przepisy prawne. Na dzień dzisiejszy dla diagnosty z Gdyni(ja) i Gdańska nie było problemu z uzyskaniem uprawnienia, natomiast diagnosta z Wejherowa ma kłopoty. Walczy z UG już 3 tydzień i nic, może dzisiaj się coś dowiemy o 14 bo mamy dzwonić.

Co do wydawania uprawnień dla diagnostów przez WL to oni sobie rzyczą uprawnienia wydanego przez Starostę. Jak na razie nic nie wiem aby coś się w tej materii zmieniło.

Też już od dawna jestem za ujednoliceniem przepisów odnośnie SKP w cywilu i jednostkach resortowych. Byłoby to naprawdę na korzyść jednych i drugich.

Pożyjemy, zaobaczymy może wreście w tym temacie kiedyś będzie normalnie. Ale nie sądzę aby to tak szybko nastąpiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam

JA mam to za sobą. Zgodnie z wnioskiem musiałem przedstawić imienne uprawnienia wydane przez Prezydent Warszawy z numerem rozpoznawczym i nie miałem kłopotów z uzyskaniem.

Nie sądze aby szybko nastąpiło ujednolicenie przepisów odnośnieSKP wojskowych i cywilnych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

JA mam to za sobą. Zgodnie z wnioskiem musiałem przedstawić imienne uprawnienia wydane przez Prezydent Warszawy z numerem rozpoznawczym i nie miałem kłopotów z uzyskaniem.

Nie sądze aby szybko nastąpiło ujednolicenie przepisów odnośnieSKP wojskowych i cywilnych.

Pozdrawiam

Ja nie mogę uzyskać uprawnień od starosty (Szczecin) już od kilku lat. Pracuje na stacji MON i gość twierdzi że jako tako ja mu nie podlegam i uprawnienia powinien mi wydać MON. Wcześniej nie było problemu bo nasza stacja nie miała uprawnień ale teraz otwierają stację po remoncie i mam kłopot jak to rozwiązać. Pewnie będą telefony, pisma i ciekawe co z tego wyniknie. Zresztą nie tylko ja mam ten problem. W jednostce jest kilku diagnostów po kursach i żaden nie ma uprawnienia od starosty. Może ktoś podpowie jak to rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absurd bo uprawnienia są wydawane dla diagnosty , a nie dla stacji i jeżeli masz uprawnienia to musisz posiadać uprawnienia w danym wydziale komunikacji i możesz z nimi

być zatrudniony na obojętnie jakiej stacji chcesz zgodnie z posiadanymu uprawnieniami i nikt nie robi ci łaski .

Witam kolegów z branży im więcej nas będzie ro poradzimy sobie z problemami które

spotykamy w naszej pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie, właśnie imienne uprawnienia dostaje diagnosta a nie skp. Jest dla mnie niezrozumiałe, ale cóż prawo jest równe dla wszystkich nieprawdaż panowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawo jest równe dla wszystkich nieprawdaż panowie

Orwell się kłania - są równi i równiejsi. I śmiem twierdzić, że tak już będzie zawsze :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem z tym problemu, aczkolwiek diagnosta z Redy miał małe przepychanki w starostwie.Chcieli aby zdawał egzamin TDT. Dopiero imienne uprawnienia z Gdyni i Gdańska oraz mała persfazja przekonały go słuszności decyzji. Skoro pan Pukszta z gdyńskiego Wydziału Komunikacj wystawił imienne zaświadczenie diagnosty, a jest człowiekiem bardzo wymagającym to reszta powinna się tego trzymać. Na dobrą sprawę za bardzo nie wiedzą co z tym fantem zrobić w urzędach, a przecież tyczy się to nowych diagnostów a nie starych wyjadaczy :D którzy zęby na tym zjedli :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jeszcze raz rozmawiałem z panem, który wydaje uprawnienia diagnostom w Szczecinie. Niestety jego odpowiedź jest taka sama jak kiedyś. Jestem żołnierzem i jemu nie podlegam, on mi uprawnień nie wyda. Muszę się starać o uprawnienia od swojego ministra. To, że w D.U. jest wyraźnie napisane, kto wydaje uprawnienia jego nie interesuje. Uważa, że uprawnienia dla stacji resortowych i zatrudnionych tam diagnostów wydaje odpowiedni minister. Zobaczymy, co dalej z tego wyniknie i kto w końcu takie uprawnienie wyda. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jeszcze raz rozmawiałem z panem

nie rozmawiaj. Złóż pisemny wniosek o nadanie uprawnień. Musi Ci się do niego ustusunkować na piśmie w czsie 30 dni. Potem odwołaj sie od decyzji.

 

Oczywiscie to dotyczy sytuacji gdy Ty masz wszystko ok z papierami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezydent udziela imiennego uprawnienia diagnoście na podstawie art.84 ust 2 ustawy z dn.20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U z 2005r. Nr 108, z późniejszymi zmianami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiscie to dotyczy sytuacji gdy Ty masz wszystko ok z papierami.

 

Według mnie papiery mam w porządku. Kurs podstawowy robiłem w 1995, w 1998 na mat. niebezpieczne i w 2002 na gaz, oprócz tego, co dwa lata kursy uzupełniające dopóki obowiązywały. Uprawnień od starost nie mam od początku, ale zgodnie z ustawą swoje uprawnienia zachowuję, wszystkie egzaminy zdawałem przed 26.11.2004r, od kiedy obowiązuje nowa ustawa. Więc wszystko powinno być w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jeszcze raz rozmawiałem z panem, który wydaje uprawnienia diagnostom w Szczecinie. Niestety jego odpowiedź jest taka sama jak kiedyś. Jestem żołnierzem i jemu nie podlegam, on mi uprawnień nie wyda. Muszę się starać o uprawnienia od swojego ministra. To, że w D.U. jest wyraźnie napisane, kto wydaje uprawnienia jego nie interesuje. Uważa, że uprawnienia dla stacji resortowych i zatrudnionych tam diagnostów wydaje odpowiedni minister. Zobaczymy, co dalej z tego wyniknie i kto w końcu takie uprawnienie wyda. :evil:

Czy ten człowiek w wk wiec co mówi? Minister obrony nie wydaje uprawnień dla diagnostów tzn.DWL TYLKO starosta badź prezydent miasta. Nie to już nadinterpretacja prawa przez urzędnika. Prawo jednakowe dla wszystkich ha!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cóż skończyło się na ponownym kursie który ukończyłem w połowie czerwca, a wczoraj pozytywnie zdałem egzamin w Warszawie. Było trudno ale się udało. Na 27 zdajacych 9 zdało teorie ale później jeszcze 3 oblali na praktyce. Podobno i tak bardzo dużo nas zdało. Teraz już nie będę miał problemu z uzyskaniem uprawnienia. Czekam tylko na zaświadczenie z egzaminu i do Prezydenta po uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Zdrowia to nie tak bardzo ale czasu musiałem sporo poświęcić na naukę. Ale teraz przez jakiś czas nie muszę zaglądać do dziennika bo większość przepisów znam na pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.