Skocz do zawartości
Arty

Kiedy mozna wypowiedziec OC -zabytkowy

Rekomendowane odpowiedzi

Arty

Mam. biala karte, decyzje konserwatora o wpisie pijazdu do ewidencji zabytkow, pojazd nie ma przegladu aby mozna bylo wyrobic nowy dowod i zolte tablice. Czy moge juz wypowiedziec OC, lub zawrzec OC krotkoterminowe ktore przysluguje pijazdom zabytkowym?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k

Pojazd stał się zabytkowym z chwilą wpisu do ewidencji przez konserwatora.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wrc69

Zapytaj ubezpieczyciela, bo na polisie jest numer rejestracyjny pojazdu.

Taka analogia mi się nasuwa z pojazdami sprowadzonymi zza granicy, można się dogadać w agentem na ubezpieczenie pojazdu pod numer VIN i przyjazd w późniejszym terminie w celu uzupełnienia polisy o nowy numer rejestracyjny. Nie wiem jak to jest teraz, kiedy ubezpieczyciel musi "wklepać" polisę w CEP.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
markes30

Są jeszcze 2 wyjścia:

1. Czy pojazd ma ponad 40 lat?

2. Czy jest w wieku 25-40 lat ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k
4 godziny temu, markes30 napisał:

Są jeszcze 2 wyjścia:

Ale zupełnie niepotrzebne, bo pojazd jest zabytkowy (wpisany przez konserwatora), więc zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach jest pojazdem historycznym z przysługującymi mu prawami (brak wymogu ciągłości ubezpieczenia oraz ubezpieczenie krótkoterminowe).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Arty

Pojazd ma 25lat, ma białe tablice i tylko pismo od konserwatora o wpisie do ewidencji zabytków.... mój ubezpieczyciel wie mniej niż ja i nawet nie słyszał ze zabytkowe nie musza mieć ciaglosci ubezpieczenia.... Dowód rejestracyjny jest na białe tablice, dlatego dla tzw "swietego spokoju" wykupiłem roczne ubezpieczenie - nie jest jakieś strasznie wysokie, ale z ciekawości chciałbym wiedzieć czy mam np prawo wypowiedzieć to OC które zawarlem na kolejny rok...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Czolgista
Napisano (edytowane)

Trzeba było agentowi podziękować za dalszą współpracę i iść do takiego, który ogarnia podstawowe przepisy z zakresu wykonywanej przez siebie pracy, albo nie zgrywa głupa żeby wyciągnąć pieniądze od klienta. 

Zgodnie z PoRD:

Cytat

Pojazd zabytkowy - pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany
do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków
, a także
pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

Jak wynika z powyższego czynnikiem decydującym o "zabytkowości" pojazdu jest wpis do rejestru/ewidencji zabytków, tylko tyle i aż tyle.

Edytowane przez Czolgista

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Arty

Dzięki - czyli tak jak myślałem….. A c odo agenta to masz racje - niekompetencja i tyle- Zastanawiam się czy w takiej sytuacji mogę wypowiedzieć OC które zawarłem na rok, a także czy ma to w ogóle sens.... Ze zniżkami wyszło mi za OC na rok 280zl - czyli raczej nie przepłaciłem dużo... Samochód planuje użytkować dosłownie kilka dni w roku … orientuje się ktoś jaki byłby orientacyjny koszt ubezpieczenia krótkoterminowego np. na 1 lub 3 miesiące?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k
46 minut temu, Arty napisał:

czy w takiej sytuacji mogę wypowiedzieć OC które zawarłem na rok

Możesz, ale i tak wypowiedzenie będzie skuteczne dopiero z końcem umowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi