Skocz do zawartości

Zgłoszenie kupna/sprzedaży pojazdu od 01.01.2020


Sucre9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie rejestracji pojazdów zakupionych do 31.12.2019. Jak wiadomo od 01.01.2020 będą naliczane kary za

nie przerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni. Nurtuje mnie taka rzecz, prawo nie działa wstecz więc teoretycznie kara nie może być naliczona

osobą, które zakupiły pojazd przed końcem ubiegłego roku. Jednak znajomy wczoraj był w WK i usłyszał, że pojazdy zakupione przed 31.12.19 (nie przerejestrowane)

będą traktowane jako pojazdy zakupione w Styczniu 2020 i od tej daty będą naliczane kary. Może ktoś to potwierdzić lub zaprzeczyć ? Mogą być stosowane takie praktyki ?

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi – może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych."  --

usługa online https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

 

Czyli jest pewnie możliwość zgłoszenia nabycia pojazdu bez jego rejestracji??

Edytowane przez pablos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! To teraz wypadałoby zwrócić się do moderatora, coby przeniósł wątek do właściwego działu z podmianą tytułu na bardziej  adekwatny problemowi zgłoszenia kupna/sprzedaży pojazdu. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Sucre9 napisał:

czy mogą karać osoby z ubiegłego roku za nie zgłoszenie takiego faktu.

 

Teoretycznie mogą (kwestia interpretacji przepisu). Natomiast minister jest innego zdania (interpretacja niewiążąca - nie stanowi źródła prawa). Od decyzji o nałożeniu kary można się odwołać i wtedy samorządowe kolegium odwoławcze stwierdzi, czy urząd miał rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie jest tak że karać można jeżeli jest jakaś sankcja karna? Do 31.12.2019 nie było sankcji karnej i nic nie da się zrobić.
Jedynie świsnąć DR przy kontroli ruchu za usterki lub brak OBT i niech właściciel wyjaśnia w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale prawo się zmieniło, a przepisy przejściowe nie są jednoznaczne. Michał wyjaśnił - praktycznie nie powinno to obejmować sytuacji z zeszłego roku i wcześniejszych, ale WK sam stosuje przepisy i tyle. Natomiast biorąc pod uwagę, że nawet minister uważa inaczej (a pomimo, że nie jest to forma wiążąca, to jednak silnie opiniotwórcza) należy liczyć się z tym, że w razie odwołania SKO, tudzież organ wyższego stopnia najpewniej uchyli taką decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacdiag changed the title to Zgłoszenie kupna/sprzedaży pojazdu od 01.01.2020

Ciekawym jest fakt, że prawie wszyscy mający kłopot w tym temacie, to kupujący a nie sprzedający.  :yeah:

Sprzedającemu bardziej zależy, czy kupujący chce pokombinować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mecher! Pytasz, czy tam twierdzisz kto bardziej kombinuje, komu bardziej zależy. Chyba samo przez się rozumie, że zgłoszenie sprzedaży jest łatwiejsze!

 

 

6 minut temu, Jacdiag napisał:

Czy tak może zostać :?::?:  :wink:

 

Oczywiście! Browar! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pablos napisał:

"Zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi – może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych."  --

usługa online https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

 

Czyli jest pewnie możliwość zgłoszenia nabycia pojazdu bez jego rejestracji??

a jak jest z pojazdem wyrejestrowanym ale takim że można ponownie zarejestrować?

4. Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:
1) odzyskanego po kradzieży;
2) zabytkowego;
3) mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;
4) ciągnika i przyczepy rolniczej;
5) wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.

Obie strony zgłaszają zbycie/nabycie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności powinien zgłosić ten komu ukradli i nowy właściciel zbytego za granicą ... 

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam

    5 lat temu sprzedałem jakiemuś bialorusinowi samochód po szkodzie całkowitej, wyjechalem są granicę i nie zgłosiłem w ogóle ten sprzedaży. Gość zabrał samochód na części do swojego kraju, ostatnio przypomniałem sobie o tym jak założyłem profil na gov.pl i teraz nie wiem co mam zrobić. Mam tylko umowę z tym gościem ale kontaktu już żadnego, może coś możecie doradzić ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.