Skocz do zawartości
Sucre9

Ponowne wykorzystanie Zbiornika LPG

Rekomendowane odpowiedzi

cezary

@Paprock-u zgadzam się z Tobą całkowicie co do sedna przepisu tylko że niestety jest to 

2 godziny temu, michal_k napisał:

przepis jest martwy

bo

2 godziny temu, michal_k napisał:

- nie istnieje rejestr, w którym dany zbiornik połączony jest z danym pojazdem (nie dotyczy ponownego badania).

i nawet wiedza tak naprawdę niewiele, a w zasadzie nic tu zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Może rejestr nie istnieje. Też tego nie wiem. Wiem, że do zbiornika przyporządkowany jest protokół i decyzja. Wiem, że wyciąg ze świadectwa homologacji montażu instalacji zawiera informacje o zbiorniku, wiem że świadectwo pisze/pisało się w kliku egzemplarzach, wiem że na podstawie świadectwa WK adnotację [GAZ] w dowód wstawia.

Co urząd kopiuje, co stempluje, co w aktach pozostawia w sumie nie moja sprawa. Ale w przyrodzie nic nie ginie nawet bez e-rejestrów.

Skoro klient na dzień dobry informuje, że ma zbiornik w samochodzie pochodzący z "szemranego recyclingu", to ja bym się dwa razy zastanowił zanim dowód podbił.

Ostatnio miałem jakiś pojazd z niepasującą decyzją&protokołem, ale po przeszukaniu pakietu dokumentów znalazła się i homologacja z ujętym tym właśnie niepasującym zbiornikiem, znalazł się aktualny protokół&decyzja oraz faktura na zakup/montaż zbiornika. Oczywiście taki zestaw nie gwarantuje legalności pochodzenia drugiego zbiornika. Ale lepszy rydz niż nic.

Czy po kolizji/wypadku trafił mi się wymieniony zbiornik na nowy, to nie odpowiem na sto procent. Najczęściej doraźne-imienne się przytrafiały.

I na koniec; sami wiecie najlepiej ilu klientów wbija na stację z gołym protokołem plus nagą decyzją w zestawie. A że nie lubię za kogoś gadać, to u mnie wychodzi mikronik takich badań. I najczęściej są to klienci stali*, których dane zbiornika można porównać z ubiegłymi rejestrami. Reszta albo wozi całe segregatory, albo nic nie przywozi.

*) - znajomi, przemądrzali, którym na swoją zgubę przyzwoliłem nie taszczyć pozostałych papierów, choć o to pytali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k
49 minut temu, Paprock napisał:

Może rejestr nie istnieje. Też tego nie wiem.

No to już wiesz - nie istnieje.

49 minut temu, Paprock napisał:

wyciąg ze świadectwa homologacji montażu instalacji zawiera informacje o zbiorniku, wiem że świadectwo pisze/pisało się w kliku egzemplarzach, wiem że na podstawie świadectwa WK adnotację [GAZ] w dowód wstawia.

I na tym rola wyciągu się kończy. Nikt go później do niczego nie potrzebuje. Zwłaszcza, że można wymienić wszystkie elementy, łącznie ze zbiornikiem.

51 minut temu, Paprock napisał:

Co urząd kopiuje, co stempluje, co w aktach pozostawia w sumie nie moja sprawa. Ale w przyrodzie nic nie ginie

Urząd kopiuje wyciąg, ale dane zbiornika nie wędrują do żadnej bazy, więc nie da się nawet w ramach tego samego urzędu wyszukać, który zbiornik do której instalacji był przyporządkowany (chyba że ktoś ręcznie będzie przeglądał tysiące akt). Jeśli pojazd zmienił urząd - to już absolutnie niewykonalne.

Ponadto - czy istnieje przepis zabraniający wykorzystywania używanych elementów instalacji? Czy tylko całej instalacji?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Instalacji od zaworu tankowania po wtrysk.

Dla jasności problemu polecam zawory, detektory niewiadomego pochodzenia pomontować sobie. Najlepiej w autobusie coby efekt był lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dominik_z
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, michal_k napisał:

Ponadto - czy istnieje przepis zabraniający wykorzystywania używanych elementów instalacji? Czy tylko całej instalacji?

Jak dla mnie jest to wykaz części używanych zabraniający ich ponowny montaż. 
Przecież w załaczniku nr 9 znajdującym się w Dz.U. 2016 poz. 2022 jest szczegółowo napisane z czego składa się instalacja gazowa. można by się rozwodzić i dojść do takiego wniosku, że instalacja to przecież tylko zbiór kabelków, a sterownik, wtryskiwacze, zawory, przełączniki i inne bajery nie są już instalacją :665:
Niestety, ale nie mamy pewności skąd pochodzi zamontowany zbiornik w pojeździe, czasami można sobie połączyć daty wydania protokołu i decyzji z datą montażu instalacji. 
Może jednak dobrze by było aby jakiś rejestr zbiorników był, bo w sumie to nie mamy pewności, czy zbiornik który w trakcie kolizji był w pojeździe po badaniu powypadkowym ( na którym jest wymagana data decyzji po kolizji)  ponowni nie wrócił do pojazdu 9_9 Oraz czy taki zbiornik który został ponownie zamontowany nie pochodzi z auta  które można przerobić jedynie na wiatę przystankową.
Na dzień dzisiejszy zostało mi się jedynie nie zgadzać z ponownym wykorzystaniem używanych zbiorników w innych pojazdach, ponieważ nie ma odpowiednich narzędzi i rejestrów do egzekwowania tego prawa

Edytowane przez dominik_z

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hobbystapol

Witam. A nam na szkoleniu wykładowcy zwracali właśnie uwagę na tego typu kombinacje z przekładkami zbiorników. Nawet nie wiedząc że ktoś robi taki numer ze zbiornikiem można mieć problemy. Jeżeli z pierwszego montażu z  homologacją to jest przypisany do pojazdu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cezary

Ale wyciągu z homologacji na sposób montażu klient podczas badania nie musi posiadać (okazywać) i skąd wiedzieć czy to ten zbiornik z :

20 minut temu, hobbystapol napisał:

pierwszego montażu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sucre9

Sprawa wydaje się prosta, diagnosta opiera się na dokumentach przedstawionych przez wnioskujacego o przegląd, porównuje ze stanem faktycznym w pojeździe. To klient powinien się obawiać ewentualnych problemów .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielg539
W dniu 21.03.2020 o 12:34, hobbystapol napisał:

Jeżeli z pierwszego montażu z  homologacją to jest przypisany do pojazdu. 

Jak rozumiem po 10 latach eksploatacji tez nie można go wymienić tylko razem z cała instalacją?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hobbystapol

Trzeba zrobić ponowne  badania przez TDT i można eksploatować dalej , nie można go sprzedać albo montować do innego pojazdu bo wtedy ktoś kupując zakłada zbiornik "używany". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzegorz Łódź

To się kupy nie trzyma co napisałeś...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
blakop

Ale zakładając do tego samego pojazdu z powrotem nie jest już używany?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hobbystapol

Nie ja stanowię prawo w tym kraju. Sprzedać można nikt tego nie zabrania ale założyć do innego pojazdu już nie bo to "używka". Osobiście znam handlarzy którzy sprzedają takie z rozbitków z  jeszcze ważnym glejtem TDT , idą jak ciepłe bułki a pojazd kasacja. Klient kupi zbiornik , założy i wio na OBT . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Rafi90

Nie jeden z was zrobił już badanie w aucie które zbiornik razem z papierkiem TDT ma ze złomu i nawet o tym nie wie.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wadi

A nawet TDT wydało papierek na zbiornik z pobliskiego złomu. Zbiornik z pojazdu nie nadawał się do dalszej eksploatacji , a punkt montażu  nie posiadał odpowiedniego nowego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mirek_handlarz

Może lepiej skupić się na poprawności montażu, a nie szukać problemów tam gdzie ich nie ma, bo wielu nie widzi problemów z montażem zbiornika.

(błędów montażu-mam na myśli).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher

Tak jak włożenie zbiornika do wnęki koła zapasowego (przez podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia), gdzie jest umieszczony VIN. Jeszcze opaćkane pianką montażową.

I jakoś nie przeszkadza to w  identyfikacji pojazdu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi