Skocz do zawartości

Przyczepy "L" od 01.04.2020r. na kat. C+E


rewers

Rekomendowane odpowiedzi

rewers

Koledzy od jutra obowiązuje taki przepis:

 

Zespół pojazdów przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania osób w zakresie prawa jazdy kategorii C+E, o którym mowa w § 43 ust. 4 pkt 10 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, może odpowiadać dotychczasowym warunkom technicznym do dnia 31 grudnia 2024 r., a dla ośrodków szkolenia kierowców Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 31 grudnia 2034 r. Przepis stosuje się do pojazdów, w których dowodach rejestracyjnych dokonano adnotacji urzędowej o przystosowaniu pojazdów do nauki jazdy lub egzaminu państwowego do dnia 31 marca 2020 r.

 

Czyli jeśli dobrze rozumie, to od jutra przyczepy, które miałyby być przeznaczone do nauki jazdy lub egzaminowania w zakresie prawa jazdy kat. C+E nie mogą przejść pozytywnego badania technicznego? W grę wchodzą tylko naczepy.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, rewers napisał:

Zespół pojazdów przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania osób w zakresie prawa jazdy kategorii C+E, o którym mowa w § 43 ust. 4 pkt 10 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, może odpowiadać dotychczasowym warunkom technicznym do dnia 31 grudnia 2024 r.

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dominik_z

 

Cytat

h) uchyla się pkt 10, i) pkt 11 otrzymuje brzmienie: „

11) zespół pojazdów w zakresie prawa jazdy kategorii C+E powinien składać się z ciągnika siodłowego z naczepą, przy czym zespół pojazdów powinien:

a) mieć długość co najmniej 16 m,

b) być wyposażony w układ przeniesienia napędu z ręczną albo automatyczną skrzynią biegów umożliwiającą ręczny wybór biegów przez kierowcę,

c) mieć dopuszczalną masę całkowitą co najmniej 20 t,

d) mieć szerokość co najmniej 2,40 m,

e) osiągać prędkość co najmniej 80 km/h,

f) mieć rzeczywistą masę całkowitą co najmniej 15 t,

g) mieć skrzynię ładunkową naczepy zamkniętą o szerokości i wysokości co najmniej takiej samej jak kabina, o ile widoczność do tyłu jest możliwa wyłącznie przy użyciu lusterek zewnętrznych samochodu; długość skrzyni ładunkowej powinna odpowiadać długości naczepy

 

Natomiast wszystkie przyczepy które do dnia 31.03.2020 uzyskają wpis "L" w DR będą mogły przechodzić badanie z wynikiem P do dnia 31 grudnia 2024 r itd.

Swoją drogą bardzo dobra zmiana w sposobie przeprowadzania egzaminów bo jakby nie patrzeć to przyczepa trochę inaczej się "składa" w zakrętach niż naczepa :)

Edytowane przez dominik_z
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
1 godzinę temu, dominik_z napisał:

przyczepa trochę inaczej się "składa" w zakrętach niż naczepa 

 

A w szczególności podczas cofania

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rewers napisał:

Ale mówię tu o badaniu dodatkowym wykonywanym po raz pierwszy.

Jeśli przyczepa nie uzyskała wpisu do dziś, to już nie może stanowić pojazdu do nauki/egzaminowania.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rewers

A wpis dokonywany jest na podstawie BT. Czyli jeśli ktoś tego nie załatwi dziś do zamknięcia WK, to już jutro tego nie załatwi.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dominik_z

Weź jeszcze poprawkę na to, ze niektóre urzędy w związku z pandemią zabarykadowały się do odwołania 😋 
Jakby nie patrzeć 4  miesiące to wystarczający czas na dokonanie wpisu od opublikowania Dz.U który wprowadza zmiany, w końcu DBT "L" nie wpływa na termin OBT

9 minut temu, aboz napisał:

nie może stanowić pojazdu do nauki/egzaminowania.

Ale tylko dla kat C+E. Dla kat C1+E nadal możne stanowić pojazd do nauki/egzaminowania.  No ale to już nie nam się o to martwić.
  

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Ja mam inne pytanie.

Zaraz na początku rozporządzenia o badaniach macie taką wyliczankę, że badanie techniczne polega na sprawdzeniu, czy pojazd spełnia warunki techniczne określone w... - i tu następuję wyliczanka aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń), zgodnie z którymi macie sprawdzić pojazd.

Czy na tej liście jest sprawdzenie, czy pojazd spełnia wymagania rozporządzenia właściwego dla określenia warunków technicznych i sposobów przeprowadzania egzaminów?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, blakop napisał:

Czy na tej liście jest sprawdzenie, czy pojazd spełnia wymagania rozporządzenia właściwego dla określenia warunków technicznych i sposobów przeprowadzania egzaminów?

Kiedyś jak do tej wyliczanki były wrzucane „L”-ki to była sprawa jasna, przy okresowym nie pobierało się opłaty za „L”. A teraz każdy robi jak uważa.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 3 months later...
sad_madman
W dniu 31.03.2020 o 11:33, dominik_z napisał:

Swoją drogą bardzo dobra zmiana w sposobie przeprowadzania egzaminów bo jakby nie patrzeć to przyczepa trochę inaczej się "składa" w zakrętach niż naczepa :)

Jaki problem jest aby nauczyć się "łamać" zestawem ciągnik +naczepa skoro opanowało się wiedzę na temat tego jak należy się poruszać samochodem ciężarowym+przyczepa centralnoosiowa/tandem ? Zasada jest cały czas taka sama. Jak nauczysz się jednym to i drugim pójdzie bez problemu. Gorzej jak ktoś nauczy się jazdy tandemem/naczepą a w pracy będą kazali mi cofać przyczepą na obrotnicy/zwrotnicy (ale te rozwiązania głównie widzę pod kontenery, gospodarka leśna  oraz w wojsku). 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
W dniu 3.07.2020 o 22:36, sad_madman napisał:

(ale te rozwiązania głównie widzę pod kontenery, gospodarka leśna  oraz w wojsku)

Dodaj jeszcze pojazdy z zamontowanym HDS-em, które bardzo często ciągają przyczepy z osia kierowaną.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.