Skocz do zawartości

Kontrola drogowa - brak uprawnień


Sucre9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów, nurtuje mnie takie pytanie. W mojej okolicy jeden z patroli policji notorycznie zatrzymuje pojazdy, które po telefonie funkcjonariusza są zabierane przez pomoc drogową. Rozumiem, w przypadku braku BT itp. Ale ostatnio ojciec pozwolił synowi się przejechać motorowerem, został zatrzymany (brak uprawnień, niepełnoletni). Syn zadzwonił po ojca, gdy ten się zjawił na miejscu była już laweta i pojazd miał być zabrany. Zaznaczę, że pojazd z ważnym OC oraz BT, ojciec stwierdził, że nie ma potrzeby zabierania pojazdu gdyż on ma uprawnienia, pojazd jest sprawny wróci nim do domu. Funkcjonariusz stwierdził, że to nie jego problem on zabiera pojazd i można odebrać sobie z parkingu. Pytanie czy takie postępowanie jest legalne ? Nie można w takiej sytuacji wezwać kogoś z uprawnieniami po odbiór pojazdu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przytoczonym przez Ciebie przypadku " motoroweru " w/g mojej oceny funkcjonariusz przekroczył swoje uprawnienia., a więcej dowiedzieć się można w Art. 130a. PoRD . :smile:

Edytowane przez leski66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam artykuł 130a i

27 minut temu, rewers napisał:

Mają prawo.

oraz

 

28 minut temu, leski66 napisał:

 funkcjonariusz przekroczył swoje uprawnienia

a punkt 6 tegoż artykułu to

Cytat

kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że otrzymała ona pokwitowanie, o którym mowa w art.135 ust.2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym problem, że za każdym razem ten funkcjonariusz wzywa lawetę. Jeżeli w czasie wykonywania czynności pojawi się osoba z uprawnieniami powinna mieć możliwość odebrania pojazdu. Możliwe, że jest powiązanie ....

Edytowane przez Sucre9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6)
kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem, 
 
Tutaj budzi wątpliwość zapisu "poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim" pytanie czy chodzi tylko i wyłącznie osoby poruszające się pojazdem, czy może osoby, które są w stanie dotrzeć na miejsce w trakcie kontroli i zabezpieczyć pojazd ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mecher napisał:

Raczej o dobrą zażyłość policjanta z jednym laweciarzem. Rodzina ?

Przetargi na lawety organizuje starostwo. Więc musiałaby to być zorganizowana grupa przestępcza laweciarz, policjant i pracownik ze starostwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może będę odosobniony w swoim osądzie powyższej sprawy, ale w/g mnie zaistnienie nadużycia uprawnień przez policjanta to mniejsze zło niż pozwolenie ojca na jazdę motorowerem synowi który nie posiada uprawnień drogami publicznymi, kara za to powinna być nad wyraz dotkliwa, która spowoduje poukładanie klepek w głowie rezolutnego tatusia, a opłata za lawetę to tylko cząstka z całości jaka powinna dotknąć nierozumnego rodzica. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wezwanie ma przechodzić przez dyżurkę komendy, to na inne wezwanie nie powinien przyjechać. Jeśli przyjechał, To sam sobie pokrywa.

Ciekawe na jakim parkingu stoją tak zabrane pojazdy i w jaki sposób jest pobierana opłata (jaki druk) przy odbiorze.

A jak piszesz, to opłata powinna być pobierana w kasie starostwa

5 minut temu, cezary napisał:

...  pozwolenie ojca na jazdę motorowerem synowi który nie posiada uprawnień drogami publicznymi, kara za to powinna być nad wyraz dotkliwa,

Oczywiście, dlaczego mam póżniej w radio słuchać o 9,10 czy 13 latku, który dachował, przywalił w inny pojazd, czy nawet zatrzymał się na drzewie.

Ale to już druga strona tego medalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetargi na parkingi też organizuje starostwo, a opłaty za parkowanie zasilają budżet starostwa i wynikają z uchwały rady powiatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak pobierana opłata w tematycznym przypadku ?

Bo może tak jak być powinno, a my to roztrząsamy, lub jak kto woli , rozbijamy g... na atomy ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mecher napisał:

A jak pobierana opłata w tematycznym przypadku ?

Wszystko zależy od uchwały rady powiatu. W naszym powiecie jest tak, że jak wyjedzie na drogę laweta to nawet jak nie holuje pojazdu to, 50% za holowanie się należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do opłat to nie wiem, sprawdzę i napiszę. Zgadzam się odnośnie udostępnienia pojazdu przez ojca, jednak w tym przypadku sprawa powinna zostać skierowana do sądu. 

Inna sprawa z przyjazdem lawety. Udam się na komendę celem uzyskania informacji odnośnie wysyłania lawety, czy przechodzi to przez komisariat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sucre9 napisał:

poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim" pytanie czy chodzi tylko i wyłącznie osoby poruszające się pojazdem, czy może osoby, które są w stanie dotrzeć na miejsce w trakcie kontroli i zabezpieczyć pojazd ...

Znajdującej się w nim - rozszerzyłbym to co najwyżej na zwrot "na nim". Osoba, która dotarła na miejsce, nie spełnia wymogu w/w przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Sucre9 napisał:

Udam się na komendę celem uzyskania informacji odnośnie wysyłania lawety

Czyli ten

 

2 godziny temu, Sucre9 napisał:

 ojciec pozwolił synowi się przejechać motorowerem...

to ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kwestia dobrej woli.

Mi ostatnio w pracy auto z lawet nawet zdjęli (nieprawidłowe parkowanie).. Oczywiście i tak 250 dla leweciarza poleciało, ale przecież na złość mi nie zrobił, żeby specjalnie auto zabrać, skoro zdążyłem dobiec. No ale "ludzie" w Polsce... No cóż... No coments :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.