Skocz do zawartości

Czarna tablica rejestracyjna


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem motocykl jeszcze ze starą czarną tablicą rejestracyjną oraz stary dowód. Chciałbym przerejestrować na siebie i zostawić starą tablice. Czy mam obowiązek

wymiany ją na nową ? Tablica w dobrym stanie, czytelna nie zniszczona.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66
40 minut temu, Sucre9 napisał:

(...) oraz stary dowód

Proponuję ( w razie czego ) przy wykonywaniu OBT uzupełnić dane techniczne, żeby w nowym DR wszystko grało i nie było przy " okienku " zdziwienia, że czegoś brakuje. :smile:

  • Lubię 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dowód to tak, dane trzeba uzupełnić. Jednak jeżeli chodzi o tablicę to jeżeli jest czytelna i w dobrym stanie chyba może zostać. Co z pojazdami, które jeżdżą na w/w tablicach i mają nowe dowody ? 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
1 godzinę temu, aboz napisał:

Tak.

Jak to będzie po zmianie przepisów, bo projekt umożliwiał zachowanie poprzedniej tablicy rejestracyjnej, czy dotyczyć to będzie również tablic o wycofanym wzorze?

9 minut temu, Sucre9 napisał:

Jednak jeżeli chodzi o tablicę to jeżeli jest czytelna i w dobrym stanie chyba może zostać

Może ale tylko wówczas gdy nie następuje zmiana właściciela, względnie gdy nowy właściciel jest podległy pod ten sam WK.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o czymś takim

"Nowe przepisy w dosłownym brzmieniu mówią o obowiązku „zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu”. W związku z tym zaproponowano, aby stosowne powiadomienie do właściwego starosty i wydziału komunikacji wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Musimy napisać zawiadomienie o fakcie zakupu auta i dołączyć do niego kserokopie dowodu rejestracyjnego oraz umowy (lub umów, jeśli jest ich więcej). Oprócz entuzjazmu ze strony miłośników czarnych tablic, pojawiły się również sceptyczne opinie. W niektórych wydziałach komunikacji przyjęto wykładnię, że „zawiadomieniem o nabyciu” jest wyłącznie fakt przerejestrowania. Brak konkretnych przepisów w tej materii pozostawia decyzję w rękach urzędnika."

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
1 minutę temu, Sucre9 napisał:

A co myślicie o czymś takim :

Sam sobie odpowiedziałeś:

2 minuty temu, Sucre9 napisał:

Brak konkretnych przepisów w tej materii pozostawia decyzję w rękach urzędnika."

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie legalnie byłoby sporządzić umowę z datą wsteczną (ale jest to oczywiście nie legalne), lub przetrzymać ten okres 180 dni, i czekać na przepisy umożliwiające zatrzymanie tablic.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sucre9 napisał:

Jeżeli chodzi o dowód to tak, dane trzeba uzupełnić. Jednak jeżeli chodzi o tablicę to jeżeli jest czytelna i w dobrym stanie chyba może zostać. Co z pojazdami, które jeżdżą na w/w tablicach i mają nowe dowody ? 

 
§ 9
1. W przypadku gdy pojazd posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu z wyróżnikiem:
1) powiatu właściwym dla organu rejestrującego dokonującego rejestracji,
2) województwa i z pojemnością rejestracyjną właściwą dla organu rejestrującego dokonującego rejestracji, w przypadku tablic rejestracyjnych, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b
- organ rejestrujący dokonuje jedynie legalizacji tych tablic.
 
Tablice czarne nie są wzorem określonym w rozporządzeniu. Przy przerejestrowaniu są wymieniane.
Jeżeli jest dokonywana tylko czynność materialno-techniczna, bez zmiany własności to tablice zostają te same (nie można zamówić wtórnika takiej tablicy).
Edytowane przez LukaszK
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dyskusyjny temat i rzeczywiście kto wie, czy ktoś uparty na drodze odwołań nie pozostałby przy czarnych blachach.

Takie przypadki juz zresztą były, ale faktycznie były kwestią woli lokalnego urzędnika.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak, napewno nie można ich zostawić w ramach zmiany powiatu. Lecz w przypadku przerejestrowania w obrębie powiatu istnieje przepis który mógłby być stosowany w tych przypadkach:

Cytat

§ 8. Tablice rejestracyjne wydane według wzoru obowiązującego przed dniem 1 lipca 1999 r. zgodnie z art. 4 ust. 9 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 1444 i 1798, z 2002 r. poz. 1825 oraz z 2003 r. poz. 1452) uznaje się za zalegalizowane bez konieczności umieszczania na nich nalepek legalizacyjnych.

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag

  

2 godziny temu, LimonQ napisał:

istnieje przepis który mógłby być stosowany

Nie może być stosowany, bo to co cytowałeś jest z 

Cytat

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 13 kwietnia 2012 r.

w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego

 

Bo nawet gdybyś kupił pojazd z dawnego woj elbląskiego z czarnymi tablicami z pierwszego zakresu ELA i teraz chciał to zarejestrować w Łasku to też nie spełni wymagań

podobnie np. 

KTA Katowice -> Tarnów powiat

KLI Kalisz -> Limanowa

LCH Legnica -> Chełm powiat

POB, POS, POT Poznań -> Oborniki, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów

i dużo innych

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tablicy nowo wydanej musi być wyróżnik taki jak aktualnie jest wymagany.

Na już wydanej nie jest to konieczne. Tym sposobem w danym województwie może jeździć cały przegląd tablic czarnych z terenów byłych województw, które obecne województwo wchłonęło.

Jest pewna grupa białych tablic, których wzorów nie znajdziesz w obecnych przepisach, a mimo to są i obowiązują. Wszak wzór tablicy to nie tylko wyróżnik województwa i powiatu, ale także pozostała zasada numeracji.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czolgista

A jak sprawa wygląda z "starymi" białymi tablicami? Tzn. tymi z biało czerwoną flagą, czy one też muszą być wymienione ze względu na niezgodność z obecnym wzorem, czy tak jak u mnie w powiecie, mogą zostać poddane tylko legalizacji?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
9 godzin temu, Czolgista napisał:

z biało czerwoną flagą, czy one też muszą być wymienione

Nie "muszą", tylko mogą na wniosek właściciela z zachowaniem dotychczasowego nru i za opłatą

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.