Skocz do zawartości

Wystające opony poza błotniki w ciągniku rolniczym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zainteresowanych moim tematem .

Otóż mam pytanie z kategorii pojazdów rolniczych które brzmi :

czy dopuszczalne jest aby w Ciągniku rolniczym opony wystawały poza szerokość błotników (praktycznie 90% opony wystaje - chodzi oczywiście o tył ponieważ przód poszerza się łącznie z błotnikami) ? Posiadam Ciągnik T-25a potocznie zwany "ruskiem" i byłem zmuszony poszerzyć go do maksymalnej możliwej szerokości przewidzianej przez producenta (ok 1.5m od środka opony mierząc) z powodu prowadzonej rozsady roślin w rzędach o takiej szerokości. 

Postanowiłem prześledzić przepisy na własną rękę i biorąc pod uwagę przepisy ustawy PoRD poz. 1990 z 2018r art.2 pkt.33 i w nawiązaniu do tego zapisu przepisy ustawy o warunkach technicznych pojazdów poz. 2022 z 2016r par.6, par.11 ust.1 pkt10, par.44, par.46 ust.1  wydaje mi się że "opasanie kół" nie tyczy się ciągników rolniczych ale nie wiem czy dobrze to zinterpretowałem dlatego potrzebuję fachowej pomocy . Pytam ponieważ w ostatnim czasie zostały wzmożone kontrole drogowe w naszej okolicy i w razie co chciałbym wiedzieć co mi grozi / lub nie :) . 

ps. jeśli temat był już wcześniej poruszany to uprzejmie proszę o link do tematu i z góry przepraszam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilekroć w rozporządzeniu mowa o pojeździe samochodowym, to nie dotyczy to ciągnika rolniczego , bo on takowym nie jest. Chyba, że przepis obejmuje swym zakresem również ciągnik rolniczy. De facto nie ma wymagań dotyczących błotników w tych pojazdach.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539

Ciągnik rolniczy powinien spełniać następujące warunki:

Cytat

2) powinien odpowiadać warunkom określonym w § 9 ust. 1 pkt 12, § 10, § 11 ust. 1 pkt 1, pkt 5 lit. b, pkt 12, 14 i 19 oraz ust. 7 pkt 1 i 4-6.

O błotnikach jest mowa w §11 ust.1 pkt 11 a ten zapis nie tyczy się ciągników rolniczych.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, aboz napisał:

Ilekroć w rozporządzeniu mowa o pojeździe samochodowym, to nie dotyczy to ciągnika rolniczego

a wynika to z definicji zawartych w PORD:

33) pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

44) ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za zainteresowanie moim tematem, analizując wasze odpowiedzi wnioskuje że miałem rację iż temat "dopasowania szerokości błotnika do szerokości opon" nie obowiązuje ciągników rolniczych ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.