Skocz do zawartości

Jawa 350, numer ramy a tabliczka znamionowa.

Rekomendowane odpowiedzi

michal_kubek

Witam. Jawa 350 1986r.Nie miałem okazji jeszcze robić takiego okazu. Klient dziś przedstawił mi dokumenty, żebym zobaczył czy ma wszystkie niezbędne na rejestrację jako zabytkowy. Papiery się zgadzają z tym że w Białej karcie pojazdu jak i na potwierdzeniu o wpisie do ewidencji pojazdów zabytkowych jest wpisany cały VIN, a we wniosku na badanie wpisane mial tylko numer ramy 6 cyfr.(pomyślałem pomyłka) . Po rozmowie z nim o co chodzi powiedział że na tabliczce jest numer Vin a na ramie tylko 6 ostatnich cyfr z VIN-u jako numer ramy. Podobno Jawy tak mają. Jak to ugryźć poprawnie? Powinien być wpisany numer ramy  na badaniu czy VIN jak na tabliczce i papierach wyrobionych już? Pozdrawiam 

Edytowane przez michal_kubek
Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Porób fotki, wklej na forum i coś się podpowie. Poza tym numer VIN w tamtych latach był w powijakach. Także nie bardzo kumam sprawę, co na tabliczce, a co na ramie.

Odnośnik do odpowiedzi
Paprock
12 godzin temu, michal_kubek napisał:

Powinien być wpisany numer ramy  na badaniu czy VIN jak na tabliczce i papierach wyrobionych już? 

Ja bym wpisał numer ramy.
Wtedy, dawno temu numeru VIN nie było, a w każdym razie nie obowiązywał w takim znaczeniu jak dzisiaj. To, co na tabliczce nazwałbym „numerem pojazdu”, a do identyfikacji posłużyłbym się tymi „ostatnimi znakami” definiując je jako „numer ramy”. (Jest takie coś, jak numer ramy, co nie ?😉). No i w punkcie siódmym Wniosku powinien stać opis gdzie wybito numer ramy, a w punkcie ósmym te sześć ostatnich cyferek zapodać. To samo w Protokole Oceny. I podobnie w Zaświadczeniu. Poza tym są miejsca na UWAGI, w których opisałbym, że pojazd nosi fabryczną tabliczkę znamionową umieszczoną tu i tu, a na tej tabliczce podano w jednym wierszu ciąg znaków dotyczących (może) typu, wariantu, wersji... - no całego pojazdu, a ostatnie sześć symboli to numer ramy pokrywający się co do joty z tymi wybitymi na ramie w stodole numeratorem. Pół żartem, pół serio ale tak bym „poprawnie kąsać zaczął”. 😉

Odnośnik do odpowiedzi
wojteczek
19 godzin temu, michal_kubek napisał:

Podobno Jawy tak mają.

Zgadza się. Generalnie Jawy TS miały 2 wzory tabliczki. Ja bym pisał to co mam na ramie, podobnie jak kolega wyżej podpowiada. Mam wątpliwości czy we wpisie i białej karcie powinien być Vin z TZ. Poszukaj na forach Jawy na pewno znajdziesz taki problem jak Twój. Miałem kilka Jaw dawno temu ale na 100% na ramie był tylko Nr, nie jestem pewien czy poprzedzał go typ (tu mamy 638 czyli Jawa TS). Tu coś o tym Vin z TZ. https://www.greg92.pl/vin-w-motocyklach-cz-oraz-jawa/

Odnośnik do odpowiedzi
michal_kubek

Dzięki panowie za pomoc. 

Rozmawiałem dziś telefonicznie z Panem i mówi że kolega jego ma jawe identyczną jak on z tym że w dowodzie wpisany ma VIN z tabliczki a nie numer z ramy. Tak z ciekawości, co w takim przypadku na zwykłym okresowym przeglądzie zrobić? 

Odnośnik do odpowiedzi
danielg539
W dniu 1.05.2021 o 20:40, michal_kubek napisał:

ozmawiałem dziś telefonicznie z Panem i mówi że kolega jego ma jawe identyczną jak on z tym że w dowodzie wpisany ma VIN z tabliczki a nie numer z ramy

Numer na ramie ma znaczenie priorytetowe. Numer na tabliczce czasami poprzedzony był oznaczeniem typu lub wersji pojazdu. W 1986 r to nawet samochody nie posiadały numeru VIN.

Odnośnik do odpowiedzi
michal_kubek

Rozumiem. Tylko co zrobić gdy ta jego kolegi Jawa, zjawi się na przeglądzie? Choć mam nadzieję że mnie to ominie ;p. 

W dowodzie jest wpisany cały "Vin" z tabliczki 17 cyfr, a na ramie numer ramy 6 cyfr.

Negatyw i prostowanie? 

Odnośnik do odpowiedzi
duchu

Miałem nie dawno TS na obt , i własnie z taka TZ jak twoja ( po niemiecku) 17 znaków na TZ 6 na ramie (obok silnika) w DR rej 6.

Odnośnik do odpowiedzi
michal_kubek
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, duchu napisał:

Miałem nie dawno TS na obt , i własnie z taka TZ jak twoja ( po niemiecku) 17 znaków na TZ 6 na ramie (obok silnika) w DR rej 6.

Czyli prawidłowo, a tu na siłę ktoś wpisał 17 znaków, znając życie twierdząc, że to "VIN" ważniejszy 

Edytowane przez michal_kubek
Odnośnik do odpowiedzi
Masselo

Jawy tak mają.
Wiem bo sam mam ale z 88r;)
638.5 to jest nr modelu dopiero  ostatnie 6 cyfr to nr ramy. Tak było w starym dowodzie  i  tak mam w nowym .  

Odnośnik do odpowiedzi
wojteczek
13 godzin temu, michal_kubek napisał:

W dowodzie jest wpisany cały "Vin" z tabliczki 17 cyfr, a na ramie numer ramy 6 cyfr.

Pomyśl co zrobisz jak zaginie mu TZ,  przyjedzie ze skierowaniem na wykonanie zastępczej i na jaki Nr mu wykonasz kiedy widzisz na ramie 6 znaków.

21 godzin temu, danielg539 napisał:

Numer na ramie ma znaczenie priorytetowe.

I tego się trzymać. Na TZ producent jak chce to nawet numer buta kierownika zmiany może umieścić. 

Odnośnik do odpowiedzi
Rafi90
21 godzin temu, danielg539 napisał:

. Numer na tabliczce czasami poprzedzony był oznaczeniem typu lub wersji pojazdu.

Podobna sytuacja miała się z ciągnikami. Nieraz nawet na ramie typ i wersja pojazdu poprzedzały stricte numer seryjny ciągnika a w DR widniało właśnie to 6 ostatnich cyfr które identyfikują dany pojazd. Tyle że zazwyczaj ten typ lub wersja są drukowane np a stricte numer konkretnego pojazdu już nabity

Odnośnik do odpowiedzi
duchu
4 godziny temu, Rafi90 napisał:

Podobna sytuacja

Masz racje , tylko podobna .Na moje co innego jak na ramie są nabite te dodatkowe , a co innego jak nie...Generalnie bardzo prosto zrobić bliźniaka.

Odnośnik do odpowiedzi