Skocz do zawartości

przyczepa specjalna kempingowa


Rekomendowane odpowiedzi

zenobiusz

Witam, przyjechał klient na stacje  - przyczepa specjalna kempingowa DMC 1600 kg zarejestrowana rok temu w czerwcu /nówka sztuka/, w dowodzie ma termin badania tylko na rok czyli do czerwca tego roku. Kto popełnił błąd, powinna być na 3 lata od 1 rejestracji. Jak postąpić z tym fantem?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
Teraz, zenobiusz napisał:

Jak postąpić z tym fantem?

Albo wysłać do WK po korektę terminu (ktoś nie doczytał, że przyczepy specjalne łapią się na 3 lata) albo wykonać okresowe.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66
2 godziny temu, zenobiusz napisał:

na 2 lata

Tak, tylko jak wykonasz OBT to po upływie wyznaczonego przez Ciebie terminu ( 2 lata ) następne OBT będzie już tylko na rok - przynajmniej poinformowałbym o tym fakcie wł. przyczepy. :smile:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nesiasps

No nie wiem... gdzie to doczytać

*pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji,

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
7 minut temu, nesiasps napisał:

No nie wiem... gdzie to doczytać

Art. 81 ust. 6 PORD - terminy dla przyczep (w tym specjalnych) do 3,5 tony to 3-2-1.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nesiasps
Teraz, michal_k napisał:

w tym specjalnych

no nie wiem....

nie zacytuję definicji przyczepy...

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6–10 - i tam tego nie ma

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
1 minutę temu, nesiasps napisał:

no nie wiem....

To doczytaj:

 
6. Okresowe badanie techniczne [...] przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nesiasps

czytam, czytam i widzę "przyczepy" a nie "pojazdu specjalnego" - jak bym nie czytał

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66

@nesiasps myślę , że to rozjaśni sprawę :

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10.

I teraz :

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.


Mamy samochód osobowy,samochód ciężarowy o dmc do 3,5t a nie mamy samochodu specjalnego- więc badanie coroczne (czyli ustęp 5)


A zobacz co ustawodawca napisał na temat przyczep- "przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t"- nie zrobił podziału - przyczepa ciężarowa, przyczepa specjalna - czyli ustęp 6 dotyczy wszystkich przyczep stąd 3-2-1 ( oprócz oczywiście rolniczych których dotyczy ustęp 7)

:smile:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nesiasps
54 minuty temu, leski66 napisał:

a nie mamy samochodu specjalnego

no i tu taki mamy klimat i takie prawo.... bo jeśli specjalny kamper to nie pojazd ciężarowy i tu go nie ma w pkt 6 to przyczepa specjalna zgodnie z definicją pord 36)  to również pojazd specjalny i też go tu nie ma.... a że to dalej przyczepa to musiała by być interpretacja dwóch definicji (Art.2  36 z 50)  z art. 81 pkt 6 

Godzinę temu, leski66 napisał:

nie zrobił podziału - przyczepa ciężarowa, przyczepa specjalna - czyli ustęp 6 dotyczy wszystkich przyczep

myśląc podobnie - również nie zrobił podziału pojazdów specjalnych - czyli ustęp 5 dotyczy wszystkich pojazdów specjalnych

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Wskaż różnice:

1. Jakie terminy przyklepuje się 'samochodowi specjalnemu'?

2. Jakie terminy przyklepuje się 'przyczepie specjalnej'?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66

Ad.1 :

1-1-1...-1

Ad.2 :

3-2-1...-1

Zdałem ? :P

:smile:

54 minuty temu, nesiasps napisał:

myśląc podobnie (...)

Zauważ, że w " samochodach " jest podział, a przyczepy pozostawili bez ... :silent:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nesiasps

 "pojazd specjalny" (w zgodzie z jego definicją z PoRD) - badanie co rok, natomiast- czy przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t z pkt 6 - dotyczą przyczep specjalnych będących pojazdami specjalnymi  - odpowiadam - nie wiem jaki ustawodawca miał na to pomysł - skoro potrafił jasno określić w pkt 7 co np z przyczepą rolniczą - jak by nie patrzeć również to przyczepa i może być do 3.5 t

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
2 godziny temu, nesiasps napisał:

"pojazd specjalny" (w zgodzie z jego definicją z PoRD) - badanie co rok,

No właśnie nie. Na rok pojazd specjalny niewymieniony w art. 81 ust. 6-10, a przyczepa specjalna łapie się pod ust. 6, bo jest w nim mowa o każdej przyczepie bez względu na rodzaj (za wyjątkiem rolniczej i lekkiej, o których mówią ust. 7 i 10).

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nesiasps

Czasem bardzo się chce żeby tak było a czasem tak po prostu jest - wierzę że dostrzegasz problem ale "zawsze tak było" skutkuje że dalej tak będzie... a być powinno tak ot wprost, zwyczajnie 

23 minuty temu, michal_k napisał:

za wyjątkiem rolniczej i lekkiej

nie będzie błędu jeśli to zdanie zbudujesz nieco bardziej np

za wyjątkiem rolniczej i lekkiej i specjalnej o których mówią ust. 7, 10  i 5

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
41 minut temu, nesiasps napisał:

wierzę że dostrzegasz problem ale "zawsze tak było" skutkuje że dalej tak będzie...

Ja nie dostrzegam żadnego problemu tylko czytam przepisy.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nesiasps

Wiesz, to tak jak z wiarą - ilu kaznodzieji tyle interpretacji, a i tak nikt nie wie o co twórcy szło...

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Karabinieri

image.png.e3d3ba1f76707dea506fdd70d3e77e93.png

Pewnie nie raz się tu pojawiła, ale nie zawadzi... i teraz pytanie... oszukali czy nie :)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.06.2021 o 17:17, Jacdiag napisał:

znowu trzeba przypominać

jakoś tak dziwnie to wrzuciłeś , ze musiałem sobie sam sprawdzić o co tam pytałem i nie był to termin badania

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.