Skocz do zawartości

Wykształcenie do egzaminu pytanie


cabrio1
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, ze potrzebne jest srednie techniczne z dyplomem zeby zostac diagnosta. A co w przypadku gdy skonczyłem liceum samochodowe 4 lata , wyksztalcenie srednie mechanik bez tytułu technika, z matura i dyplomem zawodowym ? Slyszałem ze niektorym sie udalo bez technika, jak to jest? Pytam choc wiem ze co starostwo to obyczaj i inna interpretacja. Praktyki w zawodzie uzbiera sie parenascie latek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cabrio1 napisał:

Pytam choc wiem ze co starostwo to obyczaj i inna interpretacja

To starostwo wyda lub nie uprawnienia, a nie forum. Więc pytanie do swojego starostwa skieruj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge wystosowac do nich oficjalne zapytanie, zeby odpowiedz miec rowniez oficjalna. Pytanie tylko czy jest sens probowac czy od razu odpuscic z takim wykształceniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. myslalem ze ktos napisze mi sie udalo lub nie probuj nawet bo takie wyksztalcenie od razu odpada. No nic trzeba bedzie pisac do starostwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłeś liceum profilowane i masz wykształcenie średnie ogólne (liceum) a mechanik tak jak po ZSZ. Raczej wątpię aby magistrat dopuścił taką formę wykształcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź od września do technikum 1 rocznego, w tym czasie zrobisz kurs, zdasz egzamin. Egzaminy z racji covida odbędziesz co kilka miesięcy, więc masz dużo czasu. Skonsultuj jedynie czy nie będą w starostwie marudzić, że kolejność jest nieodpowiednia. Nie ma przeszkód, ale lepiej dopytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

4.średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

Ukończyłem technikum o specjalizacji innej niż samochodowa, zdałem również maturę. Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe uzyskam w momencie zdania dwóch egzaminów, na tę chwilę mam tylko świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie po zdaniu jednego egzaminu. Zastanawiam się, jak w świetle prawa rozumiane jest "średnie wykształcenie techniczne". Czy ubiegając się o uprawnienia, samo świadectwo ma jakikolwiek sens czy jednak bez dyplomu się nie obejdzie? Dodam, że resztę wymagań spełniam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo oświatowe

art. 20 

4. Wykształcenie średnie posiada osoba, która:

1) ukończyła szkołę ponadpodstawową, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a i b, albo

2) uzyskała w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, w wyniku klasyfikacji rocznej w klasie, której zakres nauczania odpowiada ostatniej klasie liceum ogólnokształcącego, ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących pozytywne oceny klasyfikacyjne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zq ustawy o systemie oświaty, albo

3) ukończyła szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkół zawodowych, zasadniczych szkół zawodowych oraz szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, albo

4) ukończyła szkołę ponadpodstawową albo szkołę artystyczną realizującą kształcenie ogólne w zakresie szkoły ponadpodstawowej działające w systemie oświaty przed dniem 1 stycznia 1999 r., z wyjątkiem zasadniczych szkół zawodowych, szkół zasadniczych lub innych równorzędnych.

art. 18 wspomniany powyżej:

2) szkoły ponadpodstawowe:

a) czteroletnie liceum ogólnokształcące,

b) pięcioletnie technikum,

 

Jeżeli masz ukończone technikum, to zgodnie z powyższym posiadasz wykształcenie średnie techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca, musi zdać egzaminy zawodowe. Na teraz ma świadectwo ukończenia szkoły średniej, ale już dyplomu technika nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kraju nic nie może być normalnie. Kiedyś było odwrotnie, kończyło się technikum i można było zdawać maturę. Można było być technikiem bez matury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kończąc technikum robiłem i broniłem pracy dyplomowej, a było to w 99roku, więc kiedyś też było podobnie...Matura to inna para kaloszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kończyłem w 1992 roku i otrzymałem świadectwo o 4 stronach. Z pierwszej wynikało, że po 5 latach nauki złożyłem egzamin z przygotowania zawodowego i zdobyłem prawo do używania tytułu "technik mechanik o specjalności naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych". Na drugiej stronie były oceny końcowe z poszczególnych przedmiotów z tego 5-cio letniego okresu. Na trzeciej stronie była informacja o zdaniu Egzaminu Dojrzałości i oceny z części pisemnej i ustnej.

Technikum kończyło się egzaminem zawodowym, z matury można było zrezygnować. Przy mojej specjalności, dodatkowo wyszedłem ze szkoły z Prawem Jazdy kategorii A, B, T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wrc69 napisał:

Technikum kończyło się egzaminem zawodowym, z matury można było zrezygnować.

Dokładnie tak a w jego przypadku jest chyba coś po kosmacone

16 godzin temu, betek napisał:

Ukończyłem technikum o specjalizacji innej niż samochodowa, zdałem również maturę

Za moich czasów warunkiem przystąpienia do matury było ukończenie technikum.

7 godzin temu, adamos napisał:

Na teraz ma świadectwo ukończenia szkoły średniej, ale już dyplomu technika nie

To co ma ogólniak po technikum? :meditate:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2022 o 16:07, adam1501 napisał:

Za moich czasów warunkiem przystąpienia do matury było ukończenie technikum.

Za moich czasów też tak było, ale później się zmieniło i egzamin zawodowy był dla chętnych, jeżeli ktoś nie przystąpił to nie otrzymywał tytułu technika i posiadał wykształcenie średnie ogólnokształcące tak jak w liceum profilowanym. Nawet przez jakiś okres egzamin zawodowy odbywał się w czerwcu po maturach a nie w kwietniu jak ja kończyłem technikum ('95).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.