Skocz do zawartości

Nowa Opera ver.9.0 (beta ale w miarę stabilna beta)


08/15

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądarka Opera w wersji 9 Beta została dziś publicznie udostępniona przez firmę Opera Software. Program - na razie tylko w wersji anglojęzycznej - zawiera kilka interesujących dodatków, m.in. wsparcie dla protokołu BitTorrent, widgety, blokowanie plików na stronie, czy miniaturki stron na kartach.

 

logo.gif

 

Pierwsza z wartych odnotowania ciekawostek, która już prawie rok temu wzbudziła spore poruszenie, to wsparcie dla protokołu BitTorrent. Użytkownicy przeglądarki Opera mają zatem możliwość korzystania z tego udogodnienia do ściągania plików z internetu, bez potrzeby instalacji dodatkowych aplikacji obsługujących pliki torrent.

 

opera-torrent.jpg

 

Odnowiona przeglądarka oferuje ponadto możliwość instalacji widgetów

, czyli niewielkich aplikacji internetowych. Ich zastosowanie może być przeróżne, zależne tylko od wyobraźni ich twórcy.

 

opera-widgets.jpg

 

Obecnie dostępnych jest już co najmniej kilkadziesiąt widgetów dla Opery: od gier, poprzez kalkulatory, zegary, konwertery miar i walut, przeglądarki map i zdjęć, czytniki serwisów informacyjnych oraz internetowych rozgłośni radiowych, kalendarze, a także różne inne, mniej lub bardziej przydatne użytkownikowi tej przeglądarki narzędzia.

 

Nowa wersja Opery zapewne ucieszy też osoby, które korzystają też z innych wyszukiwarek, niż te dostępne w panelu wyszukiwania. Teraz mogą w prosty, wygodny sposób dodać do ich listy każdą inną wyszukiwarkę. Wystarczy tylko udać się na pożądaną stronę, najechać myszką na pole wyszukiwania, kliknąć prawym przyciskiem myszy i z menu rozwijalnego, na samym dole wybrać funkcję Create search....

 

opera-search.jpg

 

Co więcej, teraz każdą stronę możemy dostosować do własnych potrzeb. Wystarczy w trakcie pobytu na danej witrynie kliknąć na niej prawym klawiszem myszy i wybrać funkcję Edit site preferences.... Po otwarciu okienka dialogowego otrzymujemy do dyspozycji mnóstwo opcji, które możemy wykorzystać tylko do tej jednej, wybranej strony. Nie tylko możemy wpływać na jej wygląd, ale również zarządzać uruchamianymi przez nią okienkami, skryptami, plikami cookies, wyświetlanymi na niej plikami i wtyczkami (plugins), identyfikacją przeglądarki, kodowaniem strony i wielu innych przydatnych rzeczy.

 

 

Opera 9 umożliwia nam ponadto oddzielne blokowanie różnych elementów graficznych na wybranej stronie, do czego służy funkcja Block content...

 

opera-siteprefer.jpg

 

Bardzo sympatyczną funkcją wydają się być także miniaturki stron, które otwierają się kiedy najedziemy myszką na daną, otwartą na tej stronię kartę. Dzięki temu, bez przechodzenia na kartę z daną stroną możemy sobie np. przypomnieć jej wygląd.

 

snap96wq.jpg

 

Po kilku godzinach użytkowania nowa opera sprawia dobre wrażenie. Jak zwykle programisci z krainy łososi o krok przed konkurencją. Co prawda wersja 9 jest ciut wolniejsza od swej poprzedniczki 8.xx lecz szybsza od FF.

Natomiast użytkownicy IE będą mogli cieszyć się takimi samymi możliwościami już w kolejnej odsłonie Internet explorera 8.0 za jakieś 3 lata ;)

 

Link:

http://opera.com/download/index.dml?ver=9.0b

 

Źródło:

www.di.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem Opery (po namowie) i jej największa zaleta to możliwość dostosownia do swoich potrzeb no i jak przejade programikiem Ad-Aware firmy Lavasoft to w kompie jest czyściutko a po IE to 50 wpisów standart. Też byłem niedowiarkiem, ale teraz wszystkim POLECAM Opere !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

programikiem Ad-Aware firmy Lavasoft

Czy to jest darmowy anty szpieg ?

Kiedyś go ściągnąłem miałem instalować ale nie byłem pewny a czytałem o nim dobre opinie. Co ciekawe antywirusy rozpoznają go jak wirusa.

info i link dla zainteresowanych

To jest dokladnie wersja Ad-Aware SE Professional 1.06r1 PL Retail(zarejestrowana)

 

Język polski wybiera się w opcjach programu.

 

Opis:

Najnowsza wersja znakomitego programu usuwającego szpiegujące nas oprogramowanie. Wiele programów, zwłaszcza darmowych i reklamowych pozostawia po sobie komponenty szpiegujące (spyware) tj. programy i ich wpisy w rejestrze, które śledzą i zbierają nasze prywatne dane, uruchamiają bardzo kosztowne połączenia modemowe, zapisują naciskane klawisze, zmieniają ustawienia przeglądarki i w końcu wysyłają w "eter" zebrane informacje o nas. Ad-aware usuwa takich niechcianych gości. W stosunku do wersji Personal oraz Plus program został wzbogacony o wiele atrakcyjnych funkcji.

 

Dodatkowe funkcjonalności w stosunku do wersji Personal

 

Automatyczne uaktualnienia plików definicji

Rezydentne nadzorowanie systemu w czasie rzeczywistym

Edytor zasad rezydentnego nadzoru systemu

Zautomatyzowane blokady

Większe możliwości konfiguracyjne

Uproszczona linia poleceń (SE ograniczona)

Automatyczne skanowanie

Większe możliwości dostosowywania opcji skanowania

Rozbudowane filtrowanie

Ochrona rejestrów

Ochrona plików *.exe

Blokowanie okienek popup (tylko IE)

Bezpieczne, dodatkowe backupy

Dodatkowe rozszerzenia

Drukowanie raportów

Darmowe wsparcie techniczne

 

 

Dodatkowe funkcjonalności w stosunku do wersji Plus

 

Menedżer procesów

Rozszerzona linia poleceń

Rozszerzone menu i możliwości eksportu raportów

Obsługa udzialow sieciowych (mapowane dyski i unc, ram dyskow)

Dodatkowe rozszerzenia

 

ps.jest to najnowsza wersja i nie ma żadnego problemu z uaktualnianiem bazy.

 

 

CODE

http://rapidshare.de/files/14467860/Ad-Aware_SE_1.06_Professional.rar.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad aware jest niezły lecz posiada kilka wad. Np. by poprawnie zadziałał rezydent procesów w czesie rzeczywistym musimy wykupić wersję plus, i nawet jeśli już w takową się zaopatrzymy to zdarza sie, iż przepuści jakiegoś trojana lub rootkita. Ponadto, bywa, że po wykryciu szkodnika nie jest w stanie usunąć go z komputera nawet w trybie awaryjnym. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak ręczna lub połautomatyczna ingerencja w rejestr.

Dlatego używanie pożądnego firewala z kontrolą skryptów,plików i rejestru uważam za nieodzowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego używanie pożądnego firewala z kontrolą skryptów,plików i rejestru uważam za nieodzowne.

 

Dla 90% użytkowników netu polecam tylko firewalle sprzętowe ew. takie działające bez zbędnych pytań i trybie full-automat. I tak nie potrafią zinterpretować jego komunikatów - prawda ?

 

A ZoneAlerm podoba mi się tak sobie - może dlatego, że za mało go znam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuję sobie najnowszą Operę, testuję - i mam kilka spostrzeżeń:

- kiepsko działają strony "bankowe" po https'ie - zanim uda mi się uruchomić takie cudo, w IE zdążę zrobić przelew ...

- mam ogromne kłopoty z zamykaniem reklam z udziałe np. Flash Playera 8 (czyli - nie idzie ich zamknąć :-( )

 

Może jeszcze o tym za mało wiem - ale są jakieś rozwiązania takich bugs'ów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kiepsko działają strony "bankowe" po https'ie - zanim uda mi się uruchomić takie cudo, w IE zdążę zrobić przelew ...

Niestety wyświetlanie stron bankowych pod operą to odwieczny problem użytkowników tej przeglądarki. Przeważnie jest to wina niereformowalnych informatyków tworzących i zabezpieczających strony bankowe. Sprawdż czy twój jest na liście osiołków internetu gdzie opisane są problemy na lini bank-opera. Ponadto czytałem pod koniec zeszłego miesiąca wypowiedź niejakiego yngve (senior Developera) z Oslo o jakimś błędzie w interpretacji kodu zabezpieczeń (OCSP chyba) mogącym powodować problemy z prędkąścią ładowania stronek. Niestety nie mam na podorędziu linka do tego artykułu. Możnaby wtedy dokłaniej go przestudiować.

Ja sam korzystam z Inteligo i połączenie z nim nie stanowi problemu.

 

- - mam ogromne kłopoty z zamykaniem reklam z udziałe np. Flash Playera 8 (czyli - nie idzie ich zamknąć )

Też to zauważyłem. :( Czasami pomaga mi odświeżenie stronki (F5). Po jej ponownym załadowaniu staje się widoczny button "X". Hmm....czasami. :roll:

Niemniej czytałem niedawno na jakimś forum Łopery, że problem został zgłoszony programistom i zostanie on poprawiony w wersji finalnej. Co ciekawe w poprzedniej becie 9 nie było takich szopek z flash'em. Chłopaki coś przedobrzyli.

 

Good night and good bye :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Norweski programista Jon S. von Tetzchner, zadowolony z obfitych połowów łososi.....

 

jon01kb5.jpg

 

.....wypuścił kolejną wersję Opery, tym razem z oznaczeniem 9.02. Wśród wielu zmian poprawiających bezpieczeństwo i komfort pojawiła się poprawka umożliwiająca prawidłowe wyświetlanie filmów z YouTube. Jeśli ktoś miał z tym problemy to mieć już ich nie będzie :P

Plik instalacyjny można pobrać z tego miejsca: http://www.opera.com/download/get.pl?id=28418

Nsatomist szczegółowy changelog znajduje się tutaj: http://www.opera.com/docs/changelogs/windows/902/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

4 czerwca 2007 r., we wrocławskim Art Hotelu odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele firmy Opera Software ASA dokonali oficjalnego otwarcia polskiego oddziału firmy. Jak widać firma się znakomicie rozwija. :D

 

[ Dodano: 26-06-2007, 08:51 ]

Nadchodzi nowa wersja przeglądarki Opera 9.5 - o nazwie kodowej "Kestrel". Oprócz poprawek znalezionych błędów, użytkownicy znajdą w niej wiele nowych funkcji i usprawnień.Rezultatem ponad rocznych prac nad silnikiem renderującym ( które trwały od ukazania się wersji dziewiątej przeglądarki ) będzie między innymi dużo lepsze wsparcie dla CSS3, bardzo dobra obsługa SVG ( Scalable Vector Graphics ) - http://pl.wikipedia.org/wiki/svg i całkowicie nowy silnik JavaScript ze wsparciem dla ECMAScript 4 - http://en.wikipedia.org/wiki/ecmascriptfourth_edition. Jak chwali się autor blogu, Opera będzie poprawnie wyświetlać jeszcze więcej niepoprawnie ( niezgodnie ze standardami ) napisanych witryn WWW, a oprócz tego dalej będzie przeglądarką najbardziej zgodną ze standardami. Już teraz, we wczesnej wersji, nowa Opera przechodzi na przykład w 100% test selektorów CSS3 - http://www.css3.info/selectors-test/. Interfejs użytkownika, dzięki sygnałom od społeczności, zyska kilka usprawnień - ma być bardziej przejrzysty, a najczęściej używane funkcje łatwiej dostępne. Oprócz tego znacznie poprawiono nawigację przy pomocy klawiatury, poprawiono skróty klawiszowe i dodano wsparcie dla screen readerów. Ponadto Opera będzie lepiej integrować się z rożnymi platformami systemowymi ( dzięki temu na przykład użytkownicy MacOS-a otrzymają przeglądarkę w pełni zintegrowaną z systemem ). Ma się także pojawić wersja oparta na QT4 przeznaczona dla systemów z rodziny Linux oraz specjalne pakiety dla 64-bitowych wersji Linuksa i FreeBSD.Nowa wersja opery będzie też dużo szybsza i to zarówno w benchmarkach, jak i testowana na realnych stronach WWW. Także interfejs użytkownika ma być bardziej responsywny.

 

źródło PC World Komputer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.