Skocz do zawartości

Opony z "naciągiem".


ango944S2

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiemy tabela nie wyczerpuje wszystkich możliwych nieprawidłowości w tym montażu opon na felgach do nich nie pasujących. W wielu wypadkach taki zabieg w istotny sposób wpływa na kształt opony i bieżnika względem płaszczyzny po której ta (opona) się toczy - zmniejszając zdecydowanie kontakt opony z nawierzchnią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

często jest tabelka z rozmiarami opon i odpowiadającymi im ciśnieniom w ogumieniu . nie ma w tabelce takiego rozmiaru = producent nie dopuszcza innych rozmiarów ( wg mnie chociaż to lekko naciągane ) . ponadto , jak ktoś wspomniał , szersze felgi mogą wystawać poza obrys boczny pojazdu i już jest zonk . często po zmianie rozmiaru opon czy też całych kół , klient "zapomina" o skorygowaniu ustawienia świateł i tu można wyłapać zonka . osobiście naciągane opony uważam za "wiejski " tuning .

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piter1973 napisał:

nie ma w tabelce takiego rozmiaru = producent nie dopuszcza innych rozmiarów

Dopóki nasze przepisy nie będą w tej materii jednoznaczne (a my będziemy mieli wgląd do danych producenta :mrgreen: :faint:) to niestety każde zakwestionowanie takiej sytuacji ma "krótkie nóżki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piter1973 napisał:

nie ma w tabelce takiego rozmiaru = producent nie dopuszcza innych rozmiarów ( wg mnie chociaż to lekko naciągane )

Często producent podaje standardowe rozmiary kół (z jakimi pojazd opuszcza fabrykę najczęściej), ale dopuszcza inne (np. w instrukcji obsługi). Także ten argument pada.

 

9 godzin temu, piter1973 napisał:

często po zmianie rozmiaru opon czy też całych kół , klient "zapomina" o skorygowaniu ustawienia świateł i tu można wyłapać zonka .

Jeśli pojazd został równomiernie obniżony, to de facto ustawienie reflektorów przednich się nie zmieni. Można się na siłę czepić jeszcze jednej rzeczy czyli nieprawidłowego odmierzania prędkości i przebiegu, ale trzeba by mieć jakiś punkt odniesienia i wiedzieć jakie przekłamanie zachodzi. A producent, podając różne rozmiary kół do homologacji, zawarł już jakiś margines.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a stosowanie się do instrukcji obsługi pojazdu już nie obowiązuje? W DE dowodzie mamy nawet rozmiar felgi, coś mi świta, że tam ubezpieczyciel od razu odmawia odszkodowania jeśli są inne....

Nie wiem czy można, ale firma Alcar podaje rozmiary kół w swoich klatalogach.

https://info.alcar-wheels.com/view/979618/8/

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient nie dał mi szans zweryfikowania sytuacji - przyjechał na zimówkach. Ale sytuacja trochę patowa. Zakwestionować - ciężko. Na zdjęciach widać, że profil niziutki, opony fabrycznie nowe, felgi mieszczą się w obrysie. Wybronić się w razie W - chyba też może być ciężko. Jak zdejmie mu oponę w zakręcie, to linią obrony będzie standardowe " ale przegląd przeszedł bez problemu"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, adamos napisał:

stosowanie się do instrukcji obsługi pojazdu już nie obowiązuje?

A masz na to umocowanie prawne?

42 minuty temu, adamos napisał:

W DE dowodzie mamy nawet rozmiar felgi

I tam diagnosta nie ma stresu, ponieważ ma wszystko w dokumencie zapodane. Nasze przepisy są bardziej liberalne, co nie oznacza, że są gorsze. 

32 minuty temu, adamos napisał:

w razie wypadku biegły poda rozmiary opon i felg z instrukcji

No i? Niech sobie bada, dopóki nasze przepisy nie będą tego tematu określać dopóty nam nic nie grozi - i oby taki stan rzeczy trwał jak najdłużej. Nie bądźmy święci od papieża, wiem że gwiazda szeryfa piecze w klatę ale nie ma co się stresować na zapas i nie spać po nocach, bo klient ma swoją wizję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, ango944S2 napisał:

Klient nie dał mi szans zweryfikowania sytuacji - przyjechał na zimówkach

Mój program już umożliwia zapisanie zdjęć. A nawet gdyby nie, to bym zrobił ... tak na zaś

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolegę już wzywali na rozmowę, jak to robi badanie dodatkowe, skierowanego przez OKRD za usterki, skoro póżniej go trzy razy zatrzymywali, a usterka ta sama dalej jest.

Gdy w ciągu półtora miesiąca, przyjechał mu trzeci raz "za łyse opony", porobił zdjęcia, więc mógł pokazać, ze po badaniu klient zmieniał wciąż na stare opony, nawet na tej samej osi naczepy :icon_mrgreen:

I nie było już gadania, diagnosta widział ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy firmę która przekłada na badanie koła z autobusu do autobusu albo zawory od pneumatyki. Na badaniu jest igiełka, po już nie. Musiałbym mieć duży dysk żeby pomieścić zdjęcie każdej części którą przekładają 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mecher napisał:

Kolegę już wzywali na rozmowę

Na danym terenie wszyscy wszystko wiedzą. Jak się normalnie pracuje, to służby dobrze wiedzą, że u tego gościa takie rzeczy nie przechodzą i nie ma potrzeby go wzywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, adam1501 napisał:

że u tego gościa takie rzeczy nie przechodzą

U gościa nie przechodziły, ale stacja na której się zatrudnił miała "dobrą renomę", zresztą wytrzymał rok prób nacisków, zwolnił się sam. I niestety poszedł do innej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.