Skocz do zawartości

Odstępstwo na zabytek?


adamos
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Pojazd Toyota Chaser 1998r wpisana do muzeum, sprowadzona z Japonii. Zrobione badanie co do zgodności dla zabytku, kierownica po prawej stronie i krótki VIN. Odmowa rejestracji z informacją o konieczności uzyskania odstępstwa na VIN i kierownicę po prawej stronie. 

Czy słusznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Toyota nie za młoda?

Eksponatem może sobie być, ale jako pojazd zabytkowy musi spełniać konkretne warunki, a pierwszym z nich jest wiek samochodu.

 

https://www.wyborkierowcow.pl/tablice-rejestracyjne/zolte-tablice-rejestracyjne-fakty-i-mity/

Status zabytkowy może otrzymać pojazd młodszy, który przez konserwatora zostanie uznany za szczególnie ważny dla udokumentowania historii motoryzacji, posiada wyjątkowe rozwiązania techniczne, należał do znanej osobistości lub brał udział w wydarzeniu historycznym. Dodatkowo „żółte” tablice może otrzymać samochód wyścigowy, który osiągnął sukcesy w zawodach krajowych lub międzynarodowych. Kryterium wieku nie dotyczy także pojazdów stanowiących element kolekcji lub znajdujących się w inwentarzu muzealiów.

Czytaj więcej: https://www.wyborkierowcow.pl/tablice-rejestracyjne/zolte-tablice-rejestracyjne-fakty-i-mity/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia2)

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

3) pojazdu zabytkowego;
 

2.29) Kierownica w pojeździe o liczbie kół większej niż trzy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej
40 km/h, nie powinna być umieszczona po prawej stronie pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2a.

 

2a.30) Dopuszcza się umieszczenie kierownicy po prawej stronie pojazdu w pojeździe kategorii M1 o rodzaju samochód
osobowy, nowym objętym świadectwem homologacji typu WE pojazdu, albo uprzednio zarejestrowanym na terytorium
jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, pod warunkiem, że pojazd jest wyposażony w:

§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały
na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową
określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego
po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz dla motocykla zarejestrowanego po raz pierwszy
przed dniem 1 stycznia 2003 r., ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego, przyczepy przeznaczonej do łączenia
z tymi pojazdami oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paprock Pojazd właśnie jest wpisany do inwentarza muzealnego, dlatego też moim zdaniem nie powinno być kłopotu z rejestracją. Jednak starosta na razie ma inne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@IVVOwezwanie na piśmie dotyczy tłumaczenia i decyzji TDT odnośnie odstępstw na VIN i kierownicę. Mogę podesłać na priv...

WhatsApp Image 2022-06-06 at 10.29.57.jpeg

 

WhatsApp Image 2022-06-06 at 10.29.56.jpeg

WhatsApp Image 2022-06-06 at 10.29.55.jpeg

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc Michał najlepiej aby się wypowiedział w tej kwestii - ogólnie do zabytku wystarcza własność pojazdu + konserwator lub muzeum. Pierwszy raz ktoś pyta się o ZDR i jego tłumaczenie   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo o ruchu drogowym:

Art. 2:

39) pojazd zabytkowy – pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

 

Art. 72 ust 2, 

punkt 2b. W przypadku pojazdu zabytkowego, zamiast dowodu rejestracyjnego, dopuszcza się przedstawienie oświadczenia właściciela pojazdu, złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że nie posiada dowodu rejestracyjnego.

 

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY wsprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia2)

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

3) pojazdu zabytkowego;

 

Skoro warunków technicznych nie stosuje się do pojazdów zabytkowych (a w/w pojazd takim jest bo został wpisany do inwentarza muzealiów) to krótki nr identyfikacyjny + kiero po prawej mogą być.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Karabinieri napisał:

że nie posiada dowodu rejestracyjnego.

Akurat na to zdanie kilka Warszawskich wydziałów ma wyje***e i każą sobie udowodnić że pojazd pochodzi z legalnego źródła.

Brak DR, to fakturę zakupu sobie życzą, baa...i to nie byle jaką,bo z dnia nabycia przez pierwszego właściciela. Wielu próbowało bez DR zarejestrować czy to zagranicę czy krajowe znalezisko i niestety.... tłumaczenie jak wyżej

"Proszę udowodnić że pojazd pochodzi z legalnego źródła"

Jedynym sposobem pozostawała rejestracja w innym Magistracie. 

No ale ja tu o braku DR a pytanie i ambaras o VIN zdaje się jest 🤦.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro był zagraniczny dokument przedłożony to organ żąda tłumaczenia - słusznie.

Natomiast wymaganie odstępstwa od warunków technicznych, które pojazdu zabytkowego nie dotyczą - jest nieprawidłowe.

Nieprawidłowe jest również zastosowanie art. 64 KPA - pozostawienie podania bez rozpoznania w przypadku nieuzupełnienia braków. Ten przepis ma zastosowanie w przypadku kiedy braki są "formalne", np. brak podpisu.

  • Super 1
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SORRY, że tak z partyzanta wstrzeliłem się z postem. Ale wiecie co, wcale się nie dziwię WK, że tej Toyocie robi pod górkę. Po tym modelu nie dziwią mnie równiż plany zaostrzenia przepisów co do żółtych tablic zdobycia. Poza tym bądźmy szczerzy i powiedzmy sobie, że owszem Polonez Borewicza mógłby przed słusznym wiekiem uzyskać status zabytka, choćby uzasadnieniem, że peerelowska milicja umiała z samochodów korzystać. Ale to dotyczy tylko egzemlarza z serialu, a nie każdego Poldka chylącego się do lat dwudziestu. Papamobile na bazie mercedesa G mógłby zostać zabytkiem przed osiągnieciem 25 lat, no ale nie każda G-klasa ma takie szanse. Za to bolid Kubicy raczej nigdy żółtych tablic nie otrzyma choćby był wpisany do inwentarza Muzeum Narodowego. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby Formułą F1 po ulicach śmigać. A podobno warunki techniczne pojazdów zabytkowych nie dotyczą. To jak byłoby z tym "Kubicą"?

No i na zakończenie zasadnicze pytanie: ile zdziwienia wywołują młode samochody żółtymi tablicami oznakowane?

Tak, wiem. Stosujemy przepisy, czyli na władzę nie poradzę. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2022 o 21:42, Paprock napisał:

Nie wiem co musiałoby się stać, żeby Formułą F1 po ulicach śmigać.

Może coś takiego:

Wnioskować o ograniczenia używania pojazdu: dopuszczony do ruchu tylko na zamkniętych ( wyłączonych z ruchu) drogach i placach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kosma napisał:

dopuszczony do ruchu tylko na zamkniętych ( wyłączonych z ruchu) drogach i placach.

To się kłóci z dopuszczeniem do ruchu w PORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, ale inaczej chyba nie da się załatwić sprawy.

Odbywają się rajdy pojazdów zabytkowych na wyznaczonych, zamkniętych trasach podobnie jak wyścigi F1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kosma napisał:

Odbywają się rajdy pojazdów zabytkowych na wyznaczonych, zamkniętych trasach podobnie jak wyścigi F1.

Wpisz go do muzealiów, zawoź na takie rajdy, uczestnicz i przywieź go z powrotem do garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to prawda, ale ja bardzo cenię, szanuję i podziwiam prawdziwych fanatyków zabytkowych aut i byłbym za rejestracją na zabytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kosma napisał:

podziwiam prawdziwych fanatyków

Ja również, natomiast nie każdy pojazd musi poruszać się po drogach publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale może poruszać się po drodze publicznej czasowo wyłączonej z ruchu, z wyjątkiem pojazdów zabytkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drodze wyłączonej z ruchu może poruszać się każde padliństwo. Jest pewna grupa pojazdów, która stwarza bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym i nie powinna być do niego dopuszczona pomimo bycia zabytkiem. Takie pojazdy powinny być przewożone na zloty, pokazy... na stosownych przyczepach a nie samodzielnie na kołach. Szanujący się fanatyk nie pozwoli narażać swego "pieścidełka" na niebezpieczeństwo w ruchu publicznym i stać go na zapewnienie mu odpowiedniego transportu na stosowne pokazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kosma napisał:

Tak, ale może poruszać się po drodze publicznej czasowo wyłączonej z ruchu, z wyjątkiem pojazdów zabytkowych.

No przecież w Monte Carlo śmigaja i nawet tablic rejestracyjnych nie mają. Poza tym pojazdy sportowe nie posiadają "cywilnej" homologacji i dopiero po spełnieniu warunków technicznych lub ewentualnemu odstępstwu od nich, co wiązałoby się z indywidualnym dopuszczeniem do ruchu drogowego i raczej dużych kosztach możanaby cokolwiek pomyśleć. Ale po pojemu pomysł z góry skazany jest na niepowodzenie, no chyba że w myśl zasady 'kto bogatemu zabroni'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, adam1501 napisał:

Takie pojazdy powinny być przewożone na zloty, pokazy... na stosownych przyczepach

Oczywiście , że tylko tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dzisiaj nikt porządku nie zrobił z rajdówkami, to F1 chcecie widzieć na drodze? Ja wrzucam na luz. Bedę chciał pooglądać, to na Hungaroring pojadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.