Skocz do zawartości

Kara za brak badania technicznego.


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą przeczytałem artykuł:

https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-polskie-drogi/wiadomosci/news-system-e-toll-jest-dziurawy-jak-sito-albo-polacy-niezwykle-u,nId,6207279?parametr=zobacz_takze

Moją uwagę przykuł fragment:

"Nieoznakowane auta polakierowane są na kolor srebrny. Ich charakterystyczną cechą jest - wyposażona w zestaw kamer - belka dachowa  służąca do skanowania tablic rejestracyjnych (ANPR/OCR (Automatic Number Plate Recognition/Optical Character Recognition). Dzięki niej można w czasie rzeczywistym sprawdzić, czy dany pojazd widnieje w systemie, a co za tym idzie, czy jego kierowca lub właściciel dokonał opłaty za przejazd."

Tu nasuwa się pytanie dla czego nie rozszerzyć tej kontroli w czasie rzeczywistym o sprawdzenie w bazie CEPiK ważności badania ?

Infrastruktura i możliwości techniczne już są !!! Nieuchronność kary za poruszanie się pojazdem po drogach publicznych znacznie przyczyni się do likwidacji patologi na polskich drogach polegającej na jeździe bez badań technicznych. 

 

  • Piwo 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, markes30 napisał:

rozszerzyć tej kontroli w czasie rzeczywistym o sprawdzenie w bazie CEPiK ważności badania ?

Zamiast wprowadzania kar na SKP, za opóźnione zgłoszenie się na BT.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, markes30 napisał:

dla czego nie rozszerzyć tej kontroli w czasie rzeczywistym o sprawdzenie w bazie CEPiK ważności badania ?

Bo wtedy kary by wywędrowały do TDT, a zapewne do skarbu państwa.

A wtedy nie byłoby by etatów dla znajomych, czy członków rodzin po linii partyjnej. A to już nawet nie kopanie się z koniem, a żelbetonowym bunkrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się system brytyjski. Każdy radiowóz drogówki i większość pozostałych, mają zamontowany ANPR, który działa automatycznie. Nie trzeba zatrzymywać kierowcy, który nie zalega z podatkami, ubezpieczeniem, MOT itd. Zatrzymuje się tylko tych, którym system wykazał jakieś zaległości. I bezwzględnie respektują zakaz poruszania się. Tylko laweta wchodzi w grę. Z tym, że np. w przypadku podatków lub ubezpieczenia można na miejscu temat ogarnąć i jedzie się dalej. Oczywiście należny mandat policja wystawia, ale jego wysokość jest uzależniona od rodzaju wykroczenia i czy np. podatek został uiszczony na miejscu kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie podoba się system Ukraiński, tam nie ma armii urzędników ,mundurowych , diagnostów , "mądrych głów" do pilnowania badań technicznych w autach , wiec i nie ma fikcyjnych badań jak u nas. Teraz też setki tych aut a może i tysiace jeżdżą po Polsce i nie widzę paniki.

Edytowane przez Tomek D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt najlepiej wyjść z UE, rosja (specjalnie z małej litery) nas przygarnie. Tylko moje badania techniczne uratowały życie przynajmniej 100 osób. Raz na kwartał pęka przewód hamulcowy na rolkach.  Wolę słuchać mądrych głów niż populistów !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W USA, w wielu Stanach też nie ma BT w naszym słowa znaczeniu. Za stan techniczny auta odpowiada kierowca i prawnik poszkodowanego będzie wiedział do kogo uderzyć w razie czego.
Także kary finansowe też mogą być skuteczną metodą egzekwowania dobrego stanu technicznego auta. 

Ponadto w polskim/UE systemie nie podoba mi się, iż terminy przeglądu nie są uzależnione od przebiegu auta. Np. BT co jakiś tam przebieg auta ale nie rzadziej niż co rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, radekd2 napisał:

W USA, w wielu Stanach też nie ma BT w naszym słowa znaczeniu. Za stan techniczny auta odpowiada kierowca i prawnik poszkodowanego będzie wiedział do kogo uderzyć w razie czego.

Tam działa rozbudowany system ubezpieczeń i odszkodowań za szkody i straty ( w tym osobowe). W naszym kraju 90 % nie ma nawet OC w życiu prywatnym a o majątku z którego można ściągnąć odszkodowanie nawet nie wspomnę. 

Poza tym czy lepiej jest jak podczas badania technicznego pęknie przewód hamulcowy na rolkach czy jak rodzina dostanie roślinkę na wózku inwalidzkim i odszkodowanie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słyszę czasami narzekania klientów to mam wrażenie że woleli by do drugie rozwiązanie. Za mocno naciskałeś,  po co żeś pan ciągnął za ten ręczny ja nie używam ręcznego, nie wygłupiaj się teraz wiem co zrobić zrobię i nie będę 2x jeździł itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech każdy robi swoje - my róbmy badania a służby niech wyłapują tych jeżdżących bez badań. Mają teraz nowe narzędzia informatyczne niech z nich korzystają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radekd2 napisał:

terminy przeglądu nie są uzależnione od przebiegu auta.

Chyba sobie żartujesz. Ktoś kto jeździ dużo nie może sobie pozwolić na niesprawne auto.  Auta 5 letnie z przebiegiem 200tyś km są w lepszym stanie technicznym niż auta 15 letnie z tym samym przebiegiem.   Zmęczenie materiału to jedno, ale proces starzenia się jest bardziej istotny od tego pierwszego.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, radekd2 napisał:

Np. BT co jakiś tam przebieg auta ale nie rzadziej niż co rok.

Są kraje w których znaczna część OBT wykonywana jest co 2 lata a przebiegi pojazdy miewają dużo większe niż w PL i system jakoś działa, więc nie w zmianie interwału leży problem.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.