Skocz do zawartości

Warunki dodatkowe dla pojazdu do przewozu posiłów.


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam, iż było takie pytanie na forum jednak wówczas nie potrafiłem na nie odpowiedzieć.

 

Przypadkowo natchnąłem się na przepisy określające jakie warunki musi spełnić pojazd z przeznaczeniem do przewozu posiłków.

 

Nie podlega on dodatkowemu badaniu technicznemu tylko oględzinom Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

 

Po oględzinach inspektor wydaje decyzje wyrażającą zgodę na przewóz posiłków.

 

Poniżej zamieszczam wyciąg z przepisów jakim muszą odpowiadać te pojazdy.

 

Dz.U.05.31.265

2005-10-17 zm. Dz.U.05.178.1480 art.1

USTAWA

z dnia 11 maja 2001 r.

o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia1)

(tekst jednolity)

 

Art. 37. 1. Środki spożywcze, substancje pomagające w przetwarzaniu, dozwolone substancje dodatkowe lub inne składniki żywności mogą być przewożone środkami transportu przeznaczonymi wyłącznie do tego celu i w taki sposób, aby nie została naruszona jakość zdrowotna tych artykułów.

2. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania sanitarne dotyczące środków transportu, w tym dotyczące czynności związanych z załadunkiem, przeładunkiem lub wyładunkiem, mając na względzie różne rodzaje żywności i wymagania, które powinny być spełnione w czasie transportu, w celu zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej żywności.

akty wykonawcze z Dz.U. i M.P.

 

 

Dz.U.03.21.179

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 19 grudnia 2002 r.

w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków transportu żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych i innych składników żywności

(Dz. U. z dnia 10 lutego 2003 r.)

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 63, poz. 634 i Nr 128, poz. 1408 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 166, poz. 1362) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Żywność, substancje pomagające w przetwarzaniu, dozwolone substancje dodatkowe i inne składniki żywności, zwane dalej "artykułami", są przewożone specjalistycznymi środkami transportu, posiadającymi konstrukcję i wyposażenie odpowiednie do rodzaju przewożonych artykułów.

2. Artykuły mogą być przewożone również środkami transportu przystosowanymi do przewozu żywności, jeżeli zostały wykonane zmiany konstrukcyjne oraz zainstalowano wyposażenie zapewniające ochronę przed zanieczyszczeniem i zachowanie odpowiedniej jakości zdrowotnej artykułów.

§ 2. 1. Środki transportu muszą być utrzymywane w dobrym stanie technicznym, zabezpieczającym przed zanieczyszczeniem i umożliwiającym zachowanie właściwej jakości zdrowotnej artykułów, posiadać powierzchnię ładunkową dostosowaną do rodzaju przewożonych artykułów i konstrukcję umożliwiającą łatwe utrzymanie czystości i porządku, a także dezynfekcję - w przypadkach, gdy jest to niezbędne.

2. Specjalistyczne środki transportu, o których mowa w § 1, muszą być odpowiednio oznakowane poprzez umieszczenie w sposób trwały na zewnętrznej powierzchni środka transportu napisu wskazującego przeznaczenie tego środka transportu, z uwzględnieniem wymagań przepisów o ruchu drogowym.

 

Dopisek własny: (decyzję na czas określony wyrażającą zgodę na przewóz posiłków danym pojazdem po jego oględzinach wydaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt w Polsce nie ma takiego samochodu w 100 % przystosowanego do przewozu dań cieplych i zimnych koszt takiego samochodu to okolo 80 tys zl wiem bo to ćwiczylem , wszystkie dania jakie zamawiamy sa dostarczane normalnym samochodem a pozwolenia zostalo wydane na rozwóz wiadomo jak sie zalatwilo.

Ktos ma taki napis POLSKA TO KRAJ ...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dla takich pojazdów powinne być określone warunki dodatkowe jakie ma spełnić.

Weźmy taki pojazd z pieczonymi kurczakami (też muszą być jakoś przewożone).

Zainstalowane są w środku butle z gazem (do pieczenia ptactwa na miejscu).

Ja się spotkałem z takim przypadkiem - 2 butle jak do spawania acetylenem "jakoś tam połączone". Niby to wszystko działa ale czy mam to sprawdzać czy nie?

Gaz nie służy do zasilania pojazdu ale pojazd nie jest też przystosowany do bezpiecznego przewozu takich butli.

Wszystko dobrze dopóki ktoś nie zginie.

Jak tu podejść do tematu :?:?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahahah.a ja z innej beczki. tak na wesoło. Ale byśmy mieli weselej, gdyby te wszystkie autka z restauracji rozwożące pizze itp. podlegały takim badaniom.

Przecież przewożą żywność. :mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.