Skocz do zawartości

Kara za brak badania technicznego.


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

"Diagnosta zabrał mi dowód rejestracyjny. Nie mam przeglądu, za to mam kłopot"

Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/przepisy-drogowe/news-diagnosta-zabral-mi-dowod-rejestracyjny-nie-mam-przegladu-za,nId,6756760#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Już kiedyś zwracałem uwagę na problem fizycznego zabrania dowodu rejestracyjnego przez diagnostę. 

Proponowałem wówczas wirtualne zabranie dowodu. Jak widać temat jest ważny i wart wprowadzenia drobnej zmiany w ustawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak to się ma do tego, co zalinkował Markes?

Poza tym, ta nowelizacja była już przerabiana i dotyczy samego badania, a nie problemu z odebraniem dowodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, "Jeśli  nie przerejestrowaliśmy auta po zmianie miejsca zamieszkania i przeprowadzce do innej części kraju" to "trzeba będzie zaplanować wycieczkę."  

Odwiedzi rodzinę, odpocznie - same pozytywy:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało mnie interere los klientów tak przy negatywnym wyniku jak i przy wojażach za dowodem. Na władzę nie poradzę. Moją rolą jest egzekwowanie paragrafów, a nie rozwodzenie się nad ich sensem.

Za gapowatym podejściem do ważnych spraw, zawodowych spraw też cały świat z pomocą ma ruszyć tej paniusi: https://kobieta.wp.pl/nie-wpuscili-jej-do-samolotu-ujawnila-jak-ja-potraktowano-6893713122867968a

A mi ktoś pomaga, ktoś patrzy czy mam pod górkę, wiatr w oczy, itepe?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, markes30 napisał:

problem fizycznego zabrania dowodu rejestracyjnego przez diagnostę. 

A jaki to problem?  Czy to diagnosta ma dbać o interesy klientów, czy klient ma sam zadbać o swoje? 
Jak diagnosta wyśle DR na drugi koniec Polski no to "sorry, taki mamy klimat" 
Ja do swojego WK mam raptem 10km i nie płaczę, każdy jeden pojazd który kupiłem przerejestrowywałem w ciągu max 2 tygodni od zakupu.  Z pewnymi sprawami trzeba się liczyć. 
Swoją drogą na obecną chwilę zatrzymanie DR jest jednoznaczne z wpisaniem N-ki (UP) do CEP.  Ten kto będzie miał załatwić to załatwi. Pojedzie do WK, odbierze dowód i sprawa się zakończy. 
Żeby zatrzymywanie DR miało jakiś sens powinny powstać jakieś OSKP  Wojewódzkie, żeby tam były kontrolowane pojazdy po naprawie z UN... niestety takie coś to utopia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, dominik_z napisał:

Swoją drogą na obecną chwilę zatrzymanie DR jest jednoznaczne z wpisaniem N-ki (UP) do CEP. 

Skucha z tym (UP). Chyba jest deko inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki mój skrót myślowy ;)  chodzi o to, że przy zwykłym saganie z UP  dla kogoś kto pojazdu nie będzie chciał naprawić( albo nie da się go naprawić) sprawa wygląda tak samo jak  sagan z UN  i zatrzymanym DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się załatwić drogą pocztową, więc nie jest konieczna wycieczka krajoznawcza do WK ;) Inna sprawa, że wirtualne zatrzymanie DR wszystkim ułatwiłoby życie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dowód rejestracyjny został zatrzymany był ku temu powód , teraz zostaje doprowadzić pojazd do sprawności , a bez DR można wykonać badanie podstawa prawna :

Dziennikiem Ustaw z 7 lutego 2023 r. poz. 248  wprowadzono zmiany do rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów
oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach.
Na podstawie ww. aktu prawnego od dnia 8 lutego 2023 r. w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego można wykonać czynności identyfkacjyjne pojazdu podczas badania technicznego na podstawie danych zawartych w centralnej ewidencji pojazdów.

 

 

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś sklecić ze dwa zdania zgodne z przewodnim wątkiem. Zapewniam, że problemu nie stanowi badanie. Problemem jest odebranie dowodu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem ale bez ważnego badania nie odzyskasz dowodu rejestracyjnego , żaden WK go ci nie wyda , więc z aktualnym badaniem które można wykonać na podstawie danych z CEP udajesz się do WK w celu odebrania DR .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości pytanie "akademickie": jakie są procedury gdy robię DIPa na podstawie ZDR i jest N z zabraniem DR.

Jak dobrze pamiętam ZDR wysyłam do ambasady/konsulatu. Jak długo ten dokument tak jest nim go wyślą do urzędu, który go wydał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku ambasada robi za urząd.

Ale szczerze, to sam nie wiem, czy taki dowód powinienem odesłać, czy w szufladzie pozostawić.:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, radekd2 napisał:

Odesłać.

No nie wiem... No nie wiem... Zaś popisali coś, co można nadinerpretować. Nie wiem jaki cel przyświecał autorowi w całym artykule sto trzydziestym drugim dzieląc papiery na dowód rejestracyjny i dokument pojazdu zarejestrowanego za granicą. :?

Te oba dokumenty są wyraźnie akcentowane, że choć takie same, to jednak nie takie same. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówi o tym par. 6 ust. 4 rozporządzenia w sprawie badań:

"W przypadku gdy wynik badania technicznego, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, jest negatywny, uprawniony diagnosta, wystawiając zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z wynikiem negatywnym, po stwierdzeniu, że usterki stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska lub cechy identyfikacyjne pojazdu są niezgodne z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, zwraca dowód rejestracyjny posiadaczowi pojazdu."

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka ciekawostka, klient postraszony przez policjanta karą 1500 zł, skończyło się zablokowaniem DR i pouczeniem. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezary. Mi trzeba jak krowie na rowie. Co ciekawego jest w tej ciekawostce?

 

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Sorry, ale kodeks wykroczeń tak pojmuję brak aktualnych badań, a przynajmniej panowie w białych otokach są skłonni tak to traktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Raczej tak to traktują:

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany

 

PoRD:

Art. 81. 1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Paprock napisał:

Co ciekawego jest w tej ciekawostce?

Po prostu nie widziałem jeszcze nigdy żeby oprócz braku badań policjant wpisał "negatywne badanie techniczne, pojazd niedopuszczony do RD, zagrożenie bezpieczeństwa w RD". :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, cezary napisał:

negatywne badanie techniczne, pojazd niedopuszczony do RD, zagrożenie bezpieczeństwa w RD

Z tego wynika, iż auto było po przeglądzie z wynikiem N. I w takim "stanie" został zatrzymany przez policję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.