Skocz do zawartości

Honker samochód specjalny pożarniczy-jak zrobić z niego ciężarowy


dawid1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam klienta który kupił z OSP samochód FS Lublin Honker.

Pojazd fabrycznie ciężarowy 9 miejscowe, obecnie pojazd specjalny pożarniczy 5 miejscowy. Klient chce zrobić z niego ponownie pojazd ciężarowy z 9 miejscami.

O ile sprawa ilości miejsc jest prosta o tyle nie za bardzo wiem jak się zabrać do zmiany z pojazdu specjalnego na ciężarowy.

Czy mam mu zrobić zmiany konstrukcyjne  na podstawie oświadczenia o zdemontowaniu osprzętu pożarniczego i zmianie rodzaju pojazdu?? 

Czy może okresowe z wynikiem negatywnym za niespełnienie wymagań dla pojazdu specjalnego?

Nie miałem styczności jeszcze z czymś takim dlatego proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zmiany konstrukcyjne tylko na OSKP

2. Trzeba się pospieszyć bo 1 lipca 2023 zmieniają sie przepisy.

3. Demontaż w warsztacie wyposażenia specjalnego (oświadczenie lub faktura warsztatu)

4. Opinia rzeczoznawcy z ważeniem po zmianach (chyba, że masz legalizowaną wagę na OSKP)

5 Badanie na zmiany konstrukcyjne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz zielonego pojęcia w tym temacie i nie traktuj tego proszę jako obelgi, tylko jako dobrą radę. Zostaw to, bo i tak nic z tego nie będzie.

Zastanów się jakie warunki musi w obecnym stanie prawnym spełnić pojazd ciężarowy, co jeśli ładowność pojazdu będzie mniejsza od mas pasażerów? Na pewno wiesz z czym się mierzysz? Wymagania dla kratki są znane?

Edytowane przez adamos
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, adamos napisał:

co jeśli ładowność pojazdu będzie mniejsza od mas pasażerów?

jeżeli ruszyłeś już ten temat to z ciekawości , takie dane : dmc 2210; mw  1601( lub 1526 jak po naszemu) ; liczba miejsc 5 .Jakbyś go zakwalifikował ?

 

Godzinę temu, markes30 napisał:

4. Opinia rzeczoznawcy

Rozumiem że dbasz o swoje. Te dodatkowe miejsca siedzące cie nie bolą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, markes30 napisał:

odpowiedź

ale odpowiedź może być i teraz -bo pytanie było proste. Wymieniłeś 5 punktów ,z czego 2 się dublują , jeden jest zbędny (dla średnio rozgarniętego diagnosty) -ale  pominąłeś chyba bardzo ważną dziś rzecz,bo jakby nie było dokłada miejsc....

Edytowane przez duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, duchu napisał:

jeden jest zbędny (dla średnio rozgarniętego diagnosty)

pogadasz z prokuratorem to okaże się że nie był zbędny

miejsca siedzące to standard par 9 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten standart był pominięty a jest ważny..

1 minutę temu, markes30 napisał:

pogadasz z prokuratorem

taaa , najbardziej to mi pomoże opinia z tym słynnym zdaniem na końcu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, aboz napisał:

Ciężarowy nie może być 9 osobowy.

A PORD mówi, że może :P

18 minut temu, markes30 napisał:

miejsca siedzące to standard par 9 

A który konkretnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak by nie ruszać tych miejsc?? zostawić 5.  Tylko zmianę rodzaju pojazdu żeby mógł normalnie co roku badania robić.

2 godziny temu, adamos napisał:

Nie masz zielonego pojęcia w tym temacie i nie traktuj tego proszę jako obelgi, tylko jako dobrą radę. Zostaw to, bo i tak nic z tego nie będzie.

w żadnym wypadku nie traktuje tego jako obelgi. Sam jestem świadom ze moja wiedza ma pewne luki dlatego zadałem pytanie tutaj żeby mieć na to jakiś pogląd. Pracuje w małej miejscowości i takie wynalazki trafiają się raz na kilka lat. W większości przypadków udaje się spławić klienta albo sam rezygnuje po zderzeniu z WK. Ten jest wyjątkowo uparty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dawid1987 napisał:

a jak by nie ruszać tych miejsc?? zostawić 5.

Tak by było "bezpieczniej". Pamiętaj też, że w zakresie zmiany rodzaju pojazd powinien spełniać warunki z daty zmiany rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dawid1987 napisał:

. Ten jest wyjątkowo uparty.

Dam Ci dobrą radę. Odmówić badania masz prawo, i naprawdę, jeśli nie czujesz się na siłach to tak zrób, bo zapędzi Cię ktoś w kozi róg, później poleca uprawnienia i nawet nie będziesz miał na tyle wiedzy żeby się  wymigać z tego co zrobiłeś źle.

1 minutę temu, michal_k napisał:

 że w zakresie zmiany rodzaju pojazd powinien spełniać warunki z daty zmiany rodzaju.

Czyli choćby przegroda, taka jak powinna być w N1. Sam koszt powinien natręta zniechęcić . U nas już bywali tacy co wmawiali że przegroda po zmianie z specjalnego (np karetki) może zostać i jest ok. Kawałek tektury z szybką... Lepiej czasem po prostu odstawić temat i pożegnać klienta

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.