Skocz do zawartości

Badanie Bus 100 okresowe, Adr okresowe


fifififi2023

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

 

Jestem nowym użytkownikiem przeczytałem wszystkie porady i zagadnienia przed egzaminem praktycznym.

Starałem się odnaleźć odpowiedzi na moje pytania tutaj padały ale są sprzeczne ze sobą informację.

 

Chciałbym aby ktoś odpowiedział odnośnie zaświadczeń które należy wypełniać na egzaminie w przypadku:

 

pytanie 1)  Mam za zadanie wykonać badanie OKRESOWE ciągnika siodłowego (ciągnik samochodowy) . ( Jest to ciągnik adr )

                 Biorąc pod uwagę to że to badanie okresowe to wybieram podstawowy druk zaświadczenia i go wypelniam. Nie jest to badanie dodatkowe pod kątem adr więc nie interesują mnie żadne dodatkowe dokumenty. 

pytanie 2) Mam za zadanie przeprowadzić badanie okresowe naczepy cysterny/ lub pojazdu samochodowego cysterny. Jako że to jest badanie okresowe (takie mam polecenie) żądam dowodu rejestracyjnego , decyzji Dyrektora Tdt dotyczące badania na zbiornik. I wykonuje badanie.

 

Pytanie 3) Mam za zadanie wykonać badanie okresowe autobusu. Otrzymuje dowód rejestracyjny. Czy jeśli w dowodzie rejestracyjnym jest adnotacja BUS100 mam się do niej jakoś odnieść - jedni Panowie piszą że Nie, drudzy że mam przepisać w uwagach bus100, a trzeci że skoro jest to bus100 to mam przeprowadzić sprawdzenie dodatkowych warunków bus 100 (co z dodatkowymi dokumentami zwalniacz, abs kat1, ewentualnie zaś producenta o stateczności pojazdu po rozerwaniu jednej z przednich opon (o ile nie ma na TZ regulaminu ekg onz nr 13 z conajmniej 11 serią poprawek) 

 

Ja uważam że jeśli mam za zadanie przeprowadzić badanie OKRESOWE na egzaminie pobieram druk tylko na okresowe. Nie przeprowadzam sprawdzania dodatkowych warunków dla bus 100. 

 

Proszę o wyjaśnienie bo informację są sprzeczne, wiem i rozumiem że na skp praktyka jest inna ale to egzamin i chciałbym rozwiać wątpliwośći.

 

ps

 

jeśli dostanę za zadanie wykonać badanie dodatkowe po kolizji - w zakres tego badania wchodzi całe okresowe + dodatkowe elementy (sprawdzenie wyrywkowe momentu, sprawdzenie geometrii pojazdu, sprawdzenie wyrywkowe el zawieszenia, skrętność kół na obrotnicach , sprawdzenie ukł wspomagania ukł kierownicy) i wystawiam badanie na druku ogólnym wpisuję "rodzaj badania" badanie dodatkowe po wypadku skierowanie ORGANU RUCHU DROGOWEGO czy tak będzie poprawnie?

 

Pozdrawiam

Fiip

 

 

Chodzi mi oczywiscie jak poprawnie nalezy to wypełnić pod kątem egzaminu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2023 o 17:26, fifififi2023 napisał:

pytanie 1)  Mam za zadanie wykonać badanie OKRESOWE ciągnika siodłowego (ciągnik samochodowy) . ( Jest to ciągnik adr )

                 Biorąc pod uwagę to że to badanie okresowe to wybieram podstawowy druk zaświadczenia i go wypelniam. Nie jest to badanie dodatkowe pod kątem adr więc nie interesują mnie żadne dodatkowe dokumenty. 

:ok

W dniu 21.07.2023 o 17:26, fifififi2023 napisał:

pytanie 2) Mam za zadanie przeprowadzić badanie okresowe naczepy cysterny/ lub pojazdu samochodowego cysterny. Jako że to jest badanie okresowe (takie mam polecenie) żądam dowodu rejestracyjnego , decyzji Dyrektora Tdt dotyczące badania na zbiornik. I wykonuje badanie.

:ok

W dniu 21.07.2023 o 17:26, fifififi2023 napisał:

Pytanie 3) Mam za zadanie wykonać badanie okresowe autobusu. Otrzymuje dowód rejestracyjny. Czy jeśli w dowodzie rejestracyjnym jest adnotacja BUS100 mam się do niej jakoś odnieść - jedni Panowie piszą że Nie, drudzy że mam przepisać w uwagach bus100, a trzeci że skoro jest to bus100 to mam przeprowadzić sprawdzenie dodatkowych warunków bus 100

Masz zawsze wykonywać badanie takie o jakie prosi egzaminator. Skoro jest to OBT, to masz wykonać klasyczną "okresówkę" a dla fachowości i zachowania całokształtu DR w zaświadczeniu w uwagach przepisuję się adnotację.

W dniu 21.07.2023 o 17:26, fifififi2023 napisał:

jeśli dostanę za zadanie wykonać badanie dodatkowe po kolizji - w zakres tego badania wchodzi całe okresowe + dodatkowe elementy

Nie. w zakres tego badania wchodzi sprawdzenie uszkodzonych elementów tak jak przy badaniu okresowym ale nie wykonuje się żadnego badania okresowego + załącznik nr 2 w części po dzwonie.

"...skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego, który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4, lub noszącego ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0–10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia; ..."

W dniu 21.07.2023 o 17:26, fifififi2023 napisał:

wystawiam badanie na druku ogólnym wpisuję "rodzaj badania" badanie dodatkowe po wypadku skierowanie ORGANU RUCHU DROGOWEGO czy tak będzie poprawnie?

Nie, ponieważ nie ma takiego badania. Masz posługiwać się właściwą terminologią czyli wykonujesz badanie DODATKOWE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstepie dziekuje za odpowiedz i poswiecony czas.

 

Odnośnie ostatniego pytania w przypadku badania po skierowaniu lub wypadku w rodzaju badania wpisuje "dodatkowe" a w uwagach co należy umieścić? ustala przyczyna zatrzymania dodowdu rejestracyjnego? 

Jesli chodzi o zakres badania to jesst to zakres badania tak jak Pan pisał 0-10 oraz sprawdzenie dodatkowe wyrywkowe momentów dokręcenia srob ukł. kierowniczego, zawieszenia sprawdzenie geometrii + ukł wspomagania kierownicy prawda?

Edytowane przez fifififi2023
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, fifififi2023 napisał:

a w uwagach co należy umieścić?

Nic.

15 godzin temu, fifififi2023 napisał:

ustala przyczyna zatrzymania dodowdu rejestracyjnego?

Nie istnieje taka adnotacja. Wynik badania stwierdza czy jest naprawiony czy nie.

15 godzin temu, fifififi2023 napisał:

Jesli chodzi o zakres badania to jesst to zakres badania tak jak Pan pisał 0-10

Dotyczy to elementów lub podzespołów uszkodzonych w trakcie zderzenia. Jeżeli w wyniku wypadku był uszkodzony np. zderzak to masz się posiłkować punktem 6.1.4 z załącznika nr 1 + załącznik nr 2; gdy było uszkodzone np. lusterko, to masz użyć 3.3 z załącznika nr 1 + załącznik nr 2 .... itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wystawiamy zaświadczenie tam gdzie rodzaj wpisujemy "dodatkowe" a w uwagach np: nr pokwitowania z Policji? rozumiem nie wyznaczamy nastepnego terminu ponieważ to dodatkowe badanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, fifififi2023 napisał:

a w uwagach np: nr pokwitowania z Policji?

Tak. Na pokwitowaniu jest za co został zatrzymany DR i na jakie badanie jest kierowany pojazd. 

 

13 minut temu, fifififi2023 napisał:

rozumiem nie wyznaczamy nastepnego terminu ponieważ to dodatkowe badanie?

Jak to @adam1501 pisał - dobrze rozumiesz

 

Programy mają co prawda pewną możliwość w tej kwestii, ale o tym po egzaminach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mecher napisał:
16 godzin temu, fifififi2023 napisał:

a w uwagach np: nr pokwitowania z Policji?

Tak

A ten obowiązek z jakiego przepisu wynika?

Numer pokwitowania należy wpisać w polu tym i numer dokumentu użytego do identyfikacji pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, danielg539 napisał:

Numer pokwitowania należy wpisać w polu tym i numer dokumentu użytego do identyfikacji pojazdu.

A na jakiej podstawie prawnej? W rejestrze zamieszcza się tylko numer DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobre pytanie, ale to twórcy programów stworzyli taką opcje. Z drugiej strony wydaje się to całkiem logiczne, bo informacja na podstawie jakiego dokumentu dokonano identyfikacji pojazdu jest istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, danielg539 napisał:

ale to twórcy programów stworzyli taką opcje.

Tutaj rozmawiamy tylko o egzaminie. A życie zaczyna się dopiero po nim ;)

24 minuty temu, danielg539 napisał:

informacja na podstawie jakiego dokumentu dokonano identyfikacji pojazdu jest istotna.

I tak i nie. W dobie CEP nie ma aż tak wielkiego znaczenia skoro można bazować na samych danych w CEP przy zatrzymanym DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyczny obieg dokumentów powoli dobiega końca i coraz więcej dokumentów będzie występowało tylko w wersji elektronicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jesli chodzi o wykonanie badania na egzaminie:

 

- dodatkowe bus100 - pobieram zaswiadczenie zal 7 + zaswiadczenie dla bus 100

- dodatkowe badanie adr - pobieram zaswiadczenie za 7 + zaswiadczenie adr

 

czy samo adr i bus 100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, fifififi2023 napisał:

dodatkowe bus100 - pobieram zaswiadczenie zal 7

Wzór oraz sposób wypełnienia zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu przeznaczonego do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.

 

🤔

55 minut temu, fifififi2023 napisał:

dodatkowe badanie adr - pobieram zaswiadczenie za 7 + zaswiadczenie adr

Wzór oraz sposób wypełnienia zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu przeznaczonego do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.

🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie za bardzo juz wiem. Jedni mówią że przeprowadzając badanie na egzaminie dodatkowe adr mam pobrać tylko zaświadczenie do adr, do bus100 tylko zaświadczenie bus 100. bo to są samoistne zaswiadczenia i nie są zalacznikiem. Drudzy mówią że jednak oby dwa.

 

Może ktoś potwierdzić jak ma to być poprawnie na egzaminie definitywnie?

inaczej pomyłka

 

Badanie dodatkowe adr:

Załacznik nr 3 do rozporządzenia (standardowe zasw) + zasw o adr

dO BUS 100

 

Załacznik nr 3 + zaswiadczenie o bus 100

 

Jak to ma być poprawnie na egzaminie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2023 o 22:11, lukii napisał:

Jedni mówią że przeprowadzając badanie na egzaminie dodatkowe adr mam pobrać tylko zaświadczenie do adr, do bus100 tylko zaświadczenie bus 100

Tyle wystarczy pod warunkiem, że klient nie wnioskuje o badanie okresowe. W praktyce tylko w przypadku nowych pojazdów wykonuje się same badania dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie w tym przypadku jeśli klient wnioskuje o dodatkowe bus 100 weźmie się sal nr 3 wpisze się rodzaj badania dodatkowe uwagi bus100,spełnia warunki dla bus 100 nr zaś żal 3 taki sam jak bus100 też powinno być poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lukii napisał:

jeśli klient wnioskuje o dodatkowe bus 100

To masz na egzaminie zrobić tylko badanie dodatkowe dla tego pojazdu wystawiając stosowne dokumenty związane TYLKO I WYŁĄCZNIE Z TYM BADANIEM.

19 godzin temu, danielg539 napisał:

Tyle wystarczy pod warunkiem, że klient nie wnioskuje o badanie okresowe.

Danielu nie mieszaj im w głowach. Oni mają się uczyć pod egzamin a tam jeszcze nie słyszałem aby którykolwiek dostał dwa badania do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.