Skocz do zawartości

Nowy podatek od samochodu tzw. podatek ekologiczny


radekd2

Rekomendowane odpowiedzi

https://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/projekty/735_p.htm

Przypominam, iż Bruksela nie mówi ile podatek ma wynosić tylko, że ma jakiś być.

Projekt przejrzałem na szybko i pierwsze uwagi (jeżeli nic nie pomieszałem):

  • W przypadku normy EURO 4 lub wyższej samochody wcześniej zarejestrowane poza granicami kraju mają podatek pomniejszony. Opłaca się wtedy kupić auto używane z np. Niemiec niż takie same kupione wcześniej w polskim salonie.
  • Kwota bazowa podatku - 500 zł. jest co roku indeksowana o inflację.
  • Przykładowy podatek za 2 litrową benzynę z EURO 4, kupioną w polskim salonie to 1000 zł.

Projekt poleci zapewne do kosza ale warto go sobie wydrukować i porównać z tym co uchwali nowy sejm.

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rurek777 napisał:

bardzo chcecie płacić ?

Zarabiają kokosy, nie mają już na co wydawać, to co się dziwić. 😁

 

Osobiście, to wolałbym (jakbym miał taki nadmiar pieniądza), oddać na jakąś organizację "pożytku publicznego", czy coś podobnego, a nie państwu, które i tak mnie okrada na każdym kroku.

3 godziny temu, sm napisał:

Znalazłem też to:

A ja znalazłem to : na pewno ciekawsze    :cool: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to wejdzie to miałbym płacić ponad 2200 złotych za moje A6 c4 z silnikiem 2,6 z LPG. Myślę że to auto jest o wiele mniej toksyczne od wielu zdezelowanych kałowozów przemieszczających się po Polsce. Sprawne wszystko, katalizatory są, filtry świece wszystko na bieżąco serwisowane i analiza spalin wychodzi super.  Już teraz koszty comiesięczne przytłaczają a co dopiero jak nowe podatki wprowadza, poza tym nie spodziewam się że rudy ze świtą będą rozdawać, raczej pozabierają to co jest teraz dowala nowe podatki, i piniędzy ni ma i nie bedzie 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego podatku od balkonu to ne rozumiem zupełnie. Coś piszą o zajęciu pasa drogowego ale to znaczy że budynek wykracza poza granice działki, ja jak  chciałem  budować w granicy to sąsiad musiał wyrazić zgodę i z tej strony budynku żadnych okien czy drzwi.

3 godziny temu, mpkloy napisał:

analiza spalin wychodzi super

Ale jak zapłacisz to wyjdzie jeszcze lepiej, normalnie pod szpitalem go będziesz stawiał i za respirator będzie mógł robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież spaliny wylatujące z wydechu Euro 5 czy 6 są czystsze niż powietrze w Krakowie. I to nie żart 😅 . Otworze u nas na wiosce uzdrowisko SKP Zdrój. Pobyt tygodniowy 3000zł . Tylko prywatnie. Chyba że NFZ podpisze z nami umowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego co ja czytałem wynikało że taki podatek na pewno wejdzie u nas w życie gdyż jego wprowadzenie wynika z KPO.
Ale faktycznie nie wiadomo w jakiej wysokości.
No chyba że "nasi" znowu oleją Unię choć wątpię.

Wysłane z mojego XQ-DC54 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dopiero w połowie 2026 r. może pojawić się podatek od posiadania samochodu, ale – podkreślmy to – dziś nie są znane żadne stawki, nie są prowadzone żadne prace ustawowe w tym kierunku"

Co nie znaczy że nie będzie

Wysłane z mojego XQ-DC54 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DURP napisał:

Co nie znaczy że nie będzie

Co też nie znaczy, że w połowie 2026 nie będzie wojny w Polsce B|

 

Chyba że wcześnie świat sam się unicestwi ...

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2023 o 20:58, DURP napisał:

A z tego co ja czytałem wynikało że taki podatek na pewno wejdzie u nas w życie gdyż jego wprowadzenie wynika z KPO.
Ale faktycznie nie wiadomo w jakiej wysokości.
No chyba że "nasi" znowu oleją Unię choć wątpię.

Nie oleją i to niezależnie od tego która opcja będzie u władzy! Jeżeli chodzi o wysokość podatku to na pewno będzie on wyższy od minimalnego nakreślonego przez UE (obostrzenia i zakazy w branży rolniczej są tego doskonałym przykładem).

Jeżeli chodzi o wysokość podatku to dla przykładu w Szanghaju wynosi on rocznie 50000 PLN (nie pomyliłem liczby zer) słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych, więc w założeniu ma on być dotkliwy!

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wprowadzać coś tak niemiłego jak podatek? Wystarczy wprowadzić powtórne BT dla nie więcej niż 3% badanych pojazdów i konkretne sankcje za "niedopatrzenia" zarówno dla diagnosty jak i zatrudniającego przedsiębiorcy - podobne do stosowanych w transporcie drogowym. Można przy okazji urealnić cenę za BT to nieco z VATu pieniądza do budżetu wróci. Jak przyjdzie reksiowi i właścicielowi poczty sypnąć groszem za wskazane przez inkwizytora (zapewne z TDT) uchybienia to do eliminacji gruzów żadne podatki nie będą potrzebne. Podniesie się poziom BRD, znikną plamy po oleju - wzrośnie ekologia. Powiększy się poziom wykluczenia komunikacyjnego lub ludzie bez BT zaczną jeździć, bo warsztaty nie nadążą naprawiać tego wszystkiego, a lud nie wyłoży kasy aby w autkach stan techniczny doprowadzić do normalności - bo nie ma  gdzie tyle kasy zarobić.  No i oczywiście wszystkim tym nieszczęściom winni będziemy my czyli diagności, których i tak nikt nie lubi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2026 roku to nie powinno być nas w UE. Chyba że chcemy się koniec końców pozbyć swojej waluty, prawa i na końcu przejść na dojcze szprehen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Vercyngetoryks napisał:

my czyli diagności, których i tak nikt nie lubi. 

Ale ja nie chcę, by mnie lubili, mam to za przeproszeniem w tyłku, niech sobie lubią dobrych chłopców.

Niech szanują, a jak nie chcą, to niech się boją. Jak to jeden klient powiedział po badaniu - nie wiem dlaczego do Pana boją się przyjeżdżać ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2023 o 17:21, cezary napisał:

A z tego artykułu co wynika ? Ściema !!!.

To nie ściema. Podatek musi być ponieważ:

W dniu 3.11.2023 o 20:58, DURP napisał:

podatek na pewno wejdzie u nas w życie gdyż jego wprowadzenie wynika z KPO.

 

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, radekd2 napisał:

jego wprowadzenie wynika z KPO.

czy chodzi o te KPO które miało być odblokowane następnego dnia po wyborach? 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Po co wprowadzać coś tak niemiłego jak podatek? Wystarczy wprowadzić powtórne BT dla nie więcej niż 3% badanych pojazdów i konkretne sankcje za "niedopatrzenia" zarówno dla diagnosty jak i zatrudniającego przedsiębiorcy - podobne do stosowanych w transporcie drogowym. Można przy okazji urealnić cenę za BT to nieco z VATu pieniądza do budżetu wróci. Jak przyjdzie reksiowi i właścicielowi poczty sypnąć groszem za wskazane przez inkwizytora (zapewne z TDT) uchybienia to do eliminacji gruzów żadne podatki nie będą potrzebne. Podniesie się poziom BRD, znikną plamy po oleju - wzrośnie ekologia. Powiększy się poziom wykluczenia komunikacyjnego lub ludzie bez BT zaczną jeździć, bo warsztaty nie nadążą naprawiać tego wszystkiego, a lud nie wyłoży kasy aby w autkach stan techniczny doprowadzić do normalności - bo nie ma  gdzie tyle kasy zarobić.  No i oczywiście wszystkim tym nieszczęściom winni będziemy my czyli diagności, których i tak nikt nie lubi. 


W tym podatku właśnie o to chodzi żeby gruzy zniknęły z dróg. Jeśli zaostrzą BT to ludzie będą po prostu bez badań jeździć a jak rocznie za gruza wartego 2tysie będzie 5tysi podatku to jeden z drugim kupi dobre auto albo się na zbiorkom lub rower przesiądzie.
Proste i skuteczne.

Wysłane z mojego XQ-DC54 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I będą jeździć elektryczne gruzy ładowane prądem z węglownio koksowni. W Niemczech mają już powyżej uszu tych strupów. Tak samo jak pomp ciepła i innych wynalazków. Pogadaj z kimś kto tam mieszka to opowie jak to wygląda

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.